5 argumentów – Seks po czy przed ślubem?

0
1086
Sexy woman getting ready for sex in bedroom with her lover

Seks to wyraz miłości zarezerwowany tylko dla małżonków

PRZECIW: Prawdziwą pewność, że warto oddać swoje ciało i duszę akurat tej osobie zyskujesz dopiero po ślubie kiedy w obliczu Boga, prawa i przy świadkach deklarujesz miłość „na zawsze”.

ZA: Seks jest sposobem na wyrażenie miłości i oddania drugiej osobie. W każdym związku przychodzi moment kiedy oboje partnerzy czują potrzebę wyrażenia miłości właśnie poprzez seks i nie rozumieją dlaczego powinni się z tym wstrzymywać do momentu sformalizowania związku skoro uczucie pojawiło się już teraz.

 Dopasowanie seksualne

PRZECIW: Przeciwnicy seksu przedmałżeńskiego mówią, że nie chcą być testowani jak samochody w salonie i odstawieni w wypadku kiedy się nie sprawdzą. Ponadto, nie chcą być porównywani do poprzednich parterów swojej żony czy męża dlatego lepiej jest jeśli zarówno kobieta jak i mężczyzna nie mają możliwości odniesienia się do (nie zawsze pozytywnych) doświadczeń seksualnych z przeszłości.

ZA: Temperamenty seksualne bywają  różne, preferencje zmieniają się  z wiekiem. Teoretycznie jednak każdy mężczyzna i każda kobieta mogą mieć udane życie seksualne i spłodzić potomstwo, a w praktyce nie zawsze udaje się pogodzić rozbieżne oczekiwania seksualne. Zwolennicy uprawiania seksu przed ślubem  chcą mieć pewność że ich długoterminowy partner ma takie same (lub podobne) podejście do seksu chociażby w kwestii częstotliwości zbliżeń lub preferencji seksualnych.

Więcej o dopasowaniu seksualnym przeczytasz tutaj

 Seks to grzech

PRZECIW:   Jeśli jesteś osobą wierzącą, np. katolikiem to współżycie poza małżeńskie czyli także przedmałżeńskie jest traktowane jako grzech. W konsekwencji może prowadzić do wyrzutów sumienia, wstydu, łez, rozterek i frustracji.

ZA: Jeśli jesteś osobą niewierzącą lub jesteś osobą wierzącą ale seks przed ślubem nie jest w Twoim sumieniu rozpatrywany jako grzech – ten argument nie ma dla Ciebie znaczenia.

Antykoncepcja może zawieźć – ciąża i choroby przenoszone drogą płciową

PRZECIW: Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że antykoncepcja zawiedzie gdyż nikt jeszcze nie wymyślił skuteczniejszej metody antykoncepcji niż wstrzemięźliwość seksualna. Może się okazać, że staniesz przed wyborem wychowywania dziecka z osobą, której nie kochasz lub przed decyzją o usunięciu ciąży.

ZA: W dzisiejszych czasach mamy możliwość wybrania i dopasowania do swoich potrzeb różnych metod antykoncepcji, które ochronią zarówno przed ciążą jak i chorobami wenerycznymi.

Pierwszy raz – prawo pierwszych połączeń  

PRZECIW: Niejednokrotnie pierwszy raz jest dziełem przypadku i konsekwencją spontanicznych decyzji tymczasem jeśli planujemy go na noc poślubną lub jedną z nocy po ślubie staje się wyczekiwanym i planowanym elementem małżeństwa. Możecie wyznaczyć, dzień, przygotować się, zadbać o odpowiednią oprawę i to żeby nikt Wam nie przeszkadzał. Według teorii to co robimy pierwszy raz bardzo zakorzenia się w psychice i ma wpływ na nasze dalsze życie seksualne wiec bardzo ważnym jest żeby te doświadczenia były pozytywne. Ponadto, rozstanie z (szczególnie pierwszym) parterem seksualnym boli bardziej, niż gdy rozstaje się para nie związana takimi doświadczeniami.

ZA: Pierwszy raz zależy od osoby, z którą go przeżywasz i tego jak się do niego przygotujesz a nie od tego czy przeżywasz go w małżeństwie albo poza. Zarówno w małżeństwie jak i poza nim można mieć wspaniałe wspomnienia z pierwszego razu, jak i takie do których nie będziesz chciała już nigdy wrócić. A rozstania zawsze są bolesne i seks tego nie zmieni.

Musimy pamiętać, że ludzie są różni i każdy ma prawo do podejmowania samodzielnie decyzję w tak delikatnej sferze jaką jest seksualność i trzeba do uszanować.

A wy – jesteście w ekipie „za” czy „przeciw”?

Pozdrawiam,

Ania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here