5 rzeczy, których nie wiedziałaś o swojej miesiączce

0
715
Smartphone with calendar application, panel, linens and pills on a blue background

Jesteś „mniej atrakcyjna” dla mężczyzn w trakcie okresu

… z biologicznego punktu widzenia. Informacja na ten temat pojawiła się w publikacji Association for Psychological Science. Podobno kobiety niepotrzebnie wydają nieskończenie wiele pieniędzy na drogie balsamy i perfumy. Wszystko na nic, bo za naszą atrakcyjność odpowiadają hormony! Mężczyźni uczestniczący w badaniu wąchali (nie, nie żartuję!) koszule nocne kobiet będących w różnych fazach cyklu. Wyniki stężeń testosteronu były jednoznaczne – Panowie reagowali najsilniej na koszulki noszone przez Panie znajdujące się w fazie owulacji, a najmniej na te które właśnie miały menstruacje.

Twoja zdolność do koncentracji w czasie okresu drastycznie spada

Tym razem nie amerykańscy, ale brytyjscy naukowcy, zbadali jak szybko i dokładnie 52 ochotniczki wykonały pracę intelektualną podczas trwania miesiączki. Dowiedziono, że ból z jakim zmagały się w czasie miesiączki obniżyły znacznie rezultat ich pracy. Może czasem warto zostać w domu zamiast iść „w te dni”  do pracy?

Długość okresu normuje się z upływem lat

Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne donosi, że w ciągu pierwszych trzech lat miesiączkowania, cykl 80% kobiet trwa od 21 do 34 dni. Dopiero w szóstym roku miesiączkowania większość kobiet dochodzi do tego jaka jest ich średnia długość cyklu.

Starożytne przesądy na temat menstruacji 

W książce „The flow – cultural menstruation” można przeczytać wiele ciekawych faktów na temat kobiecej miesiączki.  Najbardziej zaintrygowało mnie, że wierzono, że miesiączkująca kobieta może nie tylko sprawić, że ziemia będzie nieurodzajna lub, że owoce pospadają z drzew ale także jest w stanie rozdrażnić psa lub sprawić, że…… klacz poroni źrebaka. Z kolei w Afryce kobietom w trakcie menstruacji zabraniano picia mleka bo krowa, z której mleko zostało pozyskane umarłaby.

Żeby miesiączkować potrzebujesz trochę tłuszczyku  

Jeśli poziom tłuszczu  w organizmie spada poniżej 8-12% może ucierpieć na tym Twoja miesiączka. Zbyt mała ilość tłuszczu (utożsamiana z poziomem estrogenów) może mieć negatywny wpływ na menstruację i zdolność do poczęcia dziecka. Jak widać sporo prawdy jest w powiedzeniu ”Kochanego ciałka nigdy za wiele!”.

Jeśli znacie jakieś ciekawe fakty na temat menstruacji, koniecznie podzielcie się w komentarzach!

Pozdrawiam,

Ania

Żródła:

  1. https://www.psychologicalscience.org/media/releases/2010/miller.cfm
  2. https://www.amazon.com/Flow-Cultural-Menstruation-Elissa-Stein/dp/B0045JK6CY
  3. http://www.dailymail.co.uk/health/article-2604245/Could-period-pain-make-STUPID-Cramps-reduce-attention-span-make-women-perform-tests.html
  4. http://pediatrics.aappublications.org/content/118/5/2245.long

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here