Amelia Earhart – podniebna podróż

0
679

Odważna pasjonatka lotnictwa, Amelia Mary Earhart pozostaje bez wątpienia jedną z najważniejszych kobiet ostatniego stulecia. Przekonaj się, czym zasłynęła owa pilotka, pochodząca z amerykańskiego stanu Kansas.

20 maja 1932 roku Amelia Mary Earhart wystartowała samotnie na jednosilnikowym samolocie z Harbour Grace na Nowej Fundlandii. Celem jej lotniczej podróży był Paryż, do którego dotarła w niecałe 15 godzin jako pierwsza kobieta, która przeleciała Atlantyk i jako druga osoba – po słynnym asie lotnictwa, Charlesie Lindberghu – która wykonała w samotności zakończony sukcesem lot na tym potężnym odcinku przestrzeni.

Earhart za swój odważny lot uhonorowana została odznaczeniem od Prezydenta Stanów Zjednoczonych Herberta Hoovera oraz kolejnymi nagrodami przyznanymi przez amerykański Kongres i francuski rząd. Kobieta miała wtedy 34 lata i jej nazwisko znalazło się na ustach mieszkańców Europy i Ameryki Północnej.

Amelia Mary Earhart już w 1928 roku przeleciała jako pasażerka nad Oceanem Atlantyckim, w samolocie pilotowanym przez Wilmera Stultza oraz Louisa Gordona. Chociaż samolot uległ w czasie długiego lotu serii najróżniejszych usterek, to jednak niemal po przelocie Earhart rozpoczęła przygotowania do swojej samotnej wyprawy, która cztery lata później zakończyła się zwycięskim przelotem z USA do Europy.

Sukces nie zaspokoił jednak lotniczych pragnień Amelii Mary Earhart. W 1937 postanowiła okrążyć Ziemię samolotem Lockheed L-10 Electra, przelatując nad naszą planetą wzdłuż jej równika. Do 40 dnia podniebnej podróży, pilotka miała już 3/4 dystansu za sobą, Tego dnia jednak, lecąc z nawigatorem Fredem Noonan nad Oceanem Spokojnym utracono z nią kontakt radiowy. Natychmiast zostały podjęte poszukiwania na ogromna skalę – amerykański Kongres wydał na nie niemal cztery miliony dolarów.

Pomimo starań, nie odnaleziono zaginionego samolotu oraz znajdującej się w nim pilotki i nawigatora. Według specjalistów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że samolot zatonął gdzieś w obrębie Kiribati, rozsypanego na Oceanie Spokojnym, wyspiarskiego państwa leżącego na trzech archipelagach Mikronezji i Polinezji. Do tej pory fascynaci postaci Earhart poszukują tam resztek jej samolotu. Przed kilkoma laty poważne i głośne medialnie prace prowadzono w związku z tym na wyspie Nikumaroro na Kiribati.

Ciała odważnej Amelii Mary Earhart nigdy nie odnaleziono, ale została uznana za zmarłą 5 stycznia 1939. Jednak mit niezłomnej, silnej kobiety rodził najróżniejsze, przytaczane przez ówczesne media historie i opowieści. Według nich, Earhart miała żyć sobie spokojnie pod zmienionym nazwiskiem. Miejscem jej pobytu miały być według niesprawdzonych opowieści najróżniejsze części naszego globu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here