Antykoncepcyjne dolegliwości łóżkowe

3
742
Young sexy woman holds condom and contraceptive hormonal pills in hands and selecting or comparing them. Anticonception comparison concept.

Otóż wynika to ze skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej.  Normalnie – tj. fizjologicznie – w pierwszej połowie cyklu miesięcznego, czyli tuż po miesiączce aż do owulacji, ilość śluzu szyjkowego zwiększa się i staje się on przezroczysty i rozciągliwy. W tym czasie jajniki produkują estrogeny i progesteron, w stopniowo zwiększających się ilościach. Organizm kobiety przygotowuje się w ten sposób do owulacji – dba o to, aby do zapłodnienia mogło dojść jak najłatwiej. Nie bez przyczyny estrogeny powodują również wzrost libido u kobiety – to ten czas, kiedy MUSI nam się chcieć. Zmienny poziom hormonów płciowych odpowiada również za odpowiednie nawilżenie pochwy. W drugiej połowie cyklu ilość śluzu się zmniejsza, staje się on gęsty i słabo przepuszczalny dla plemników, a libido powoli spada. Ponadto u dużej części kobiet pojawia się tzw. PMS (Premenstrual syndrome), którego objawy są dla kobiety bardziej absorbujące niż zaloty partnera, chociażby czasami nie wiem jak się starał.

W przypadku zażywania tabletek antykoncepcyjnych, ilość hormonów w organizmie jest stała, ponieważ każda pigułka zawiera identyczną dawkę hormonów. Po 21 dniach następuje odstawienie tabletek i 7-dniowa przerwa, w której pojawia się krwawienie z odstawienia. Oczywiście mowa tutaj o najbardziej popularnych tabletkach – dwuskładnikowych jednofazowych.

Jedną z najczęstszych dolegliwości, na którą skarżą się kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne jest suchość pochwy. To właśnie brak zmian w poziomach hormonów powoduje brak zmian w ilości i konsystencji śluzu, co jest główną przyczyną suchości pochwy po tabletkach. Antykoncepcja hamuje owulację, nie występuje więc też typowy śluz okołoowulacyjny – rozciągliwy, obfity. Śluz występujący u kobiet stosujących antykoncepcję przypomina śluz z drugiej połowy cyklu. Jest go mało, więc wydzielina z pochwy jest skąpa, czasem wręcz nie ma jej wcale. Dodatkowo gruczoły rozmieszczone w przedsionku pochwy nie wydzielają zbyt dużo substancji nawilżających pochwę.

Niestety suchość pochwy może utrzymywać się jeszcze kilka miesięcy po odstawieniu antykoncepcji i przywróceniu równowagi hormonalnej oraz owulacji. Należy jednak pamiętać, że objaw suchości pochwy może wynikać z wielu innych powodów, dlatego warto zastanowić się, czy nieprzyjemne dolegliwości nie wiążą się przypadkiem z innymi przyczynami, np.:

 • brak wystarczającego podniecenia, ochoty na seks,
 • zbyt szybka penetracja (bez tak zwanej gry wstępnej),
 • przyjmowanie różnych leków (antyhistaminowych, antybiotyków),
 • karmienie piersią,
 • przewlekły stres,
 • infekcje dróg rodnych,
 • niewłaściwa higiena intymna (warto sprawdzić skład produktów, których stosujemy w czasie mycia miejsc intymnych, gdyż niektóre stosowane przez nas żele czy mydła mogą zaburzać naturalne nawilżenie pochwy),
 • używki.

Nie można całkowicie wyeliminować wpływu antykoncepcji na suchość pochwy, ale są sposoby, by zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości:

 • stosować żele nawilżające do codziennej pielęgnacji po kąpieli,
 • suplementować doustne probiotyki ginekologiczne,
 • przed stosunkiem używać lubrykanty,
 • w trakcie współżycia dbać o atmosferę sprzyjającą podnieceniu oraz odpowiednio długą grę wstępną,
 • przy braku efektu powyższych metod spróbować zmienić rodzaj antykoncepcji hormonalnej np. na preparaty dwu- lub trójfazowe, lepiej odwzorowujące naturalny cykl płciowy kobiety.

Niewystarczające nawilżenie powoduje suchość, a nawet bolesność pochwy, więc obniżenie ochoty na zbliżenie jest naturalne. Dyskomfort jest zwykle związany z uszkodzeniem lub podrażnieniem błony śluzowej pochwy, która – pozbawiona naturalnego nawilżenia – staje się nazbyt wrażliwa.

By zwiększyć nawilżenie można zastosować wspomniane już lubrykanty lub globulki dopochwowe, które po umieszczeniu w pochwie ulegają rozpuszczeniu i wytwarzają warstwę ochronną, powlekającą błony śluzowe. Przywracając intymną wilgotność, zapewniają elastyczność pochwy, co ma znaczny wpływ na satysfakcję seksualną. Trzeba pamiętać, że lubrykanty nie stymulują naturalnego nawilżania, a jedynie je imitują, i to często w niewystarczający sposób. Dodatkowym minusem jest ich krótkotrwałe działanie. Jednym z zalecanych produktów o działaniu długofalowym jest Mucovagin. Ma on formę żelu i globulek, przez co jego aplikacja jest prosta. Działanie zawartego w nich kwasu hialuronowego polega na wiązaniu wody oraz naprawie uszkodzonego nabłonka. Dlatego doskonale sprawdza się przy zwalczaniu suchości pochwy i przywróceniu naturalnej jej wilgotności. Poza tym preparat ten posiada unikalne właściwości immunomodulacji nabłonka pochwy, przez co wzmacniane są funkcje obronne nabłonka pochwy, powodując jego lepszą ochronę przed rozwojem flory patogennej. W przeciwieństwie do innych globulek, Mucovagin nie zawiera parabenów, olejków roślinnych ani substancji zapachowych, które mogą wywoływać podrażnienia.

 

Oprócz suchości pochwy, istnieją inne potencjalne przyczyny, wynikające z przyjmowania antykoncepcji, które mogą powodować spadek libido. Antykoncepcja hormonalna może wpływać na czułość powonienia, a to z kolei – zmniejsza wrażliwość kobiety na męskie feromony (pigułka hamuje owulację, a to właśnie wtedy kobieta jest najbardziej „wrażliwa” na swojego partnera). Dodatkowo, pigułki z grupy jednofazowych obniżają poziom testosteronu, czyli hormonu odpowiedzialnego za libido. Podobne działanie wykazują tabletki antykoncepcyjne dodatkowo zwalczające trądzik i przetłuszczanie się włosów. Występujący u niektórych przyrost wagi związany ze zwiększonym apetytem przy antykoncepcji, obrzęki, tkliwość piersi również nie sprzyjają romantycznej atmosferze. Ale na to też można znaleźć odpowiednie sposoby. Należy zadbać o właściwą dietę i aktywność fizyczną oraz o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu.

3 KOMENTARZE

 1. Mam wkładkę hormonalną levosert i szczerze mówiąc nie mam przy tym jakiegoś wyraźnego spadku libido, złego samopoczucia, wręcz przeciwnie, pozbyłam się bolesnych miesiączek i krwotoków jakie mi się zdarzały wcześniej, doprowadziły aż do anemii, teraz powoli poprawia mi się morfologia bo krwawienie praktycznie zanika

 2. Ja przez antykoncepcje nabawiłam sie suchosci pochwy…. Jednak szybko sie z tym uporałam dzieki globułkom mucovagin. Poleciła mi je moja ginekolog gdy powiedzialam jej o uporczywym dyskomforcie.

 3. U mnie tabletki spowodowaly, zmienne nastroje i wlasnie czeste infekcje intymne ze wzgledu na suchosc pochwy. Gladko z tego wyszlam stosujac mucoavagin, ale zastanawiam sie juz dluzszy czas nad odstawieniem antykoncepcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here