Awersja seksualna – gdy kończy się przyjemność a zaczyna wstręt…

0
897
Unhappy couple having problems at bedroom. Family conflict.

Awersja seksualna powoduje, że osoby nią dotknięte całkowicie eliminują sferę seksualną ze swojego życia, najczęściej przy zachowanych prawidłowych funkcjach seksualnych.

Szacuje się, że awersja dotyczy dziesięciokrotnie częściej kobiet niż mężczyzn.

Jak podają badacze tego zjawiska na taką właśnie reakcję awersyjną składają się dwa komponenty – autonomiczny i psychiczny. Mogą one być różnie nasilone u poszczególnych kobiet. Strona autonomiczna zjawiska wiąże się z nieświadomą, bezwiedną reakcja części układu nerwowego, przejawiającą się wzbudzeniem podobnym do napadu paniki (przerażenie, szybkie bicie serca, duszność, zawroty głowy, pocenie się, drżenie kończyn itp.). Składowa psychiczna zaś  wiąże się z negatywną oceną aktywności seksualnej, niechęcią do myślenia o seksie i przeżywania podniecenia, oporem moralnym przed czerpaniem przyjemności z seksu, niechęcią do wchodzenia w sytuacje intymne z drugą osobą.

Przyczyną wytworzenia się u kobiety całkowitej awersji seksualnej (czyli unikania wszelkiego dotyku o charakterze seksualnym i sytuacji bliskości fizycznej) jest bardzo często uraz seksualny z przeszłości – molestowanie, kazirodztwo, zgwałcenie oraz bycie obiektem nadużywania fizycznego lub przemocy psychicznej. W przypadku mniej nasilonych form awersji, wśród przyczyn ich powstawania można wymienić współwystępujące ze sobą zaburzenia lękowe (tj. fobie, lęk napadowy), neurotyczne typy zaburzeń osobowości (osobowość unikająca, zależna), restrykcyjne wychowanie, inne zaburzenia seksualne, w tym zmniejszenie lub brak pożądania oraz uwarunkowania kulturowe, np. brak akceptacji społecznej dla otwartego wyrażania seksualności kobiecej, czy też restrykcje związane z religią i wiarą. Problemem, który może powodować awersję seksualną, mogą być również nieakceptowane przez obojga partnerów zachowania seksualne, ukrywany homoseksualizm, czy też zaniedbywanie higieny osobistej przez jednego z partnerów. Brzydko pachnące ciało, nieświeży oddech mogą powodować, że jeden z partnerów świadomie będzie rezygnował z jakichkolwiek bliższych kontaktów. Inną przyczyną awersji seksualnej do partnera mogą być nierozwiązane konflikty, w postaci jakiejś sprawy z przeszłości, która nie została do końca wyjaśniona. Możliwe, że przyczyną jest również to, że partner wyszedł z propozycją urozmaicenia życia seksualnego w sposób, którego kobieta nie była w stanie zaakceptować (np. erotyczne gadżety czy też propozycja seksu w trójkącie). Nawet zwykłe podejrzenia o romans i zdradę mogą budzić awersję seksualną do partnera.

Awersja może dotyczyć jedynie określonego partnera, doprowadza wówczas najczęściej do rozpadu takiego związku.

Może też dotyczyć którejś z form współżycia. Bardziej nasilone przypadki mogą dotyczyć całkowitej niechęci do jakiejkolwiek aktywności intymnej. Brak reakcji na problem powoduje, że z czasem przybiera on coraz większe rozmiary i niejednokrotnie jest przyczyną rozwodów. Najlepiej rozpocząć od szczerej rozmowy z partnerem, aby oboje mieli świadomość stanu rzeczy. Szczerze opowiedzieć sobie o własnych oczekiwaniach i zarzutach oraz poszukać możliwych rozwiązań.

 

Życie seksualne to taka sfera, w której jesteśmy ze sobą najbliżej jak się da i jest też sfera, w której powinniśmy być ze sobą jak najbardziej otwarci, a zwłaszcza otwarci na to czego chcemy, a czego nie, czego potrzebujemy i czego oczekujemy. Utrzymywanie dłużej stanu zgody na różne rzeczy wbrew sobie może prowadzić nawet do trwałej niechęci wobec współżycia z danym partnerem/partnerką. Największym natężeniem awersji, skrajnością wręcz, jest niechęć do płci, która dotychczas była objęta zainteresowaniem seksualnym, czyli, na przykład, niechęć do mężczyzn lub kobiet w ogóle, nie tylko w sferze seksualnej.

 

Leczenie farmakologiczne awersji seksualnej może obejmować stosowanie leków zmniejszających lęk, ale ma to działanie przede wszystkim objawowe i nie usuwa przyczyny problemu. Dlatego też podstawową metodą pracy terapeutycznej nad psychologicznymi przyczynami awersji seksualnej jest psychoterapia, której bardzo istotną częścią jest współpraca kilku specjalistów – zwykle seksuologa, psychoterapeuty i psychiatry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here