Czym dla nas jest szczęście? Jak je osiągnąć?

0
923

Szczęście jest tak banalnie proste, że aż niezrozumiałe dla nas, wielbiących logikę i moce analitycznego myślenia ludzi XXI wieku. Szczęście jest stanem doskonałej pełni z otaczającym nas światem, zrozumieniem i zaspokojeniem potrzeb, oczekiwań i podążaniem przed siebie właściwą drogą.

Szczęście to pozytywne, przez wielu poszukiwane, drogocenne emocje. Wywołują je nasze pozytywne doświadczenia i przeżycia. Dualizm szczęścia polega na dwóch jego rozdzielnych aspektach:

  • odczuwać szczęście, to doznanie, które definiujemy jako piękne, niezapomniane chwile w naszym życiu. To radość z życia wsparta pogodą ducha!
  • mieć szczęście, czyli stan, kiedy los, fortuna się do nas uśmiecha i za sprawą przypadku wszystko się nam udaje.

Podobno w szczęściu da się rozdzielić też dwa stany – stan rozbawienia i stan zadowolenia. Naukowcy dowodzą też, że nasze szczęście istnieje w ścisłym związku z posiadanym przez nas poziomem endorfin, poziomem serotoniny oraz poziomem dopaminy.

W czasach, w których wydaje się, że wszystko jest w zasięgu ręki, tylko posiada swoją cenę, to nasze szczęście wcale nie jest tak łatwo uchwytne. Nie zawsze można zauważyć prostą korelację pomiędzy ilością posiadanych pieniędzy i innych zasobów materialnych, a odczuwanym przez nas szczęściem.

Pomimo istnienia mądrych i ponoć precyzyjnych definicji, szczęście jest czymś subiektywnym. Dlatego każdy ma swoją, idealną i najwygodniejszą definicję szczęścia. I niepowtarzalne też są nasze drogi do jego osiągnięcia, do zatopienia się i spełnienia w nim. Czy umiemy jednak stan szczęścia osiągnąć? Genewski pisarz, Jean Jacques Rousseau już w XVIII wieku zauważył: „Celem ludzkiego życia jest szczęście, któż jednak z nas wie, jak je osiągnąć?”.

Szczęście może więc brać się z otaczających nas, najbliższych osób, kiedy nie tylko nas wspierają, ale też są pełne radości i zadowolenia. Błaha sprawa, a może przeogromnie potężna? Ukochani potrafią sprawić, że nasze życie nabiera sensu! Bo może szczęściem jest miłość?

Bywa też, że możliwość realizowania swoich długoletnich pasji, pokonywania kolejnych progów ich doświadczania, też powoduje odczuwanie szczęścia i towarzyszącego mu spełnienia. Mogą to być sukcesy odnoszone w danej, interesującej nas dziedzinie, ale jeszcze częściej cieszy nas sam fakt realizowania się dokładnie tak, jak tego sobie życzymy.

Nieprawdą jest jednak, że szczęście musi się wiązać z potężnymi przeżyciami i ważnymi rzeczami. Czasami można je odnaleźć w aromatycznym kubku zielonej herbaty, miłym spacerze ulubioną trasą albo w podziwianym bezchmurnego dnia, pięknym zachodzie słońca.

Ważne jest odnalezienie swojego klucza do szczęścia. Odkrycia, czy łatwiej odczuwamy je w otoczeniu ludzi, czy też wyciszeni samotnością przeżyć danej chwili. Różnimy się między sobą i w poszukiwaniu własnego, cudownego doznania nie musimy sugerować się upodobaniami nikogo wokół nas.

Nie czuj lęku przed szczęściem! Szukaj go w okruchach każdego mijającego dnia! Nawet jeśli tak naprawdę wydaje się, że nie możemy mieć wpływu na swoje szczęście, to pewnie i tak wszystko zależy od naszego podejścia do sprawy i od towarzyszącego nam samopoczucia. Możliwość odkrycia szczęścia w nieszczęściu to cecha charakteryzująca osoby o bogactwie duchowym, osoby poznające swoje emocje i je umiejętnie kontrolujące.

Pewnym jest też fakt, że na przestrzeni naszego życia wielokrotnie zmienia się nasza definicja szczęścia, odmienne stają się też koncepcje jego osiągnięcia. Dlatego nie bójmy się zmian, transformujmy swoje oczekiwania i potrzeby. Cieszmy się i radujmy tym, co na taką reakcję zasługuje. A jest nią przecież niemal każda chwila naszego życia…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here