Czym jest kolposkopia?

0
693

 

Kolposkopia to badanie polegające na oglądaniu w powiększeniu części pochwowej szyjki macicy poprzez specjalne narzędzie, zwane kolposkopem. Podczas badania określa się architekturę nabłonka, jego barwę, układ, przejrzystość oraz rysunek naczyń krwionośnych. Całe badanie wykonywane jest na fotelu ginekologicznym i trwa mniej więcej kilkanaście minut. Badanie jest bezpieczne, może być wykonywane nawet kilka razy. Wykonuje się je także w ciąży, przy podejrzeniu niepokojących zmian.

Wskazaniami do wykonania kolposkopii jest nieprawidłowy wynik badania cytologicznego, diagnostyka infekcji wirusem HPV a także kontrola nieprawidłowości z poprzedniego takiego badania oraz ocena zmian przedrakowych bądź rakowych.

Podczas zgłoszenia się na takie badanie, pacjentka powinna mieć ze sobą dowód tożsamości lub inny dokument potwierdzający dane osobowe oraz wynik ostatniego badania cytologicznego. Pacjentka przed przystąpieniem do badania podczas wywiadu, powinna zgłosić lekarzowi czy jest na coś uczulona, datę ostatniej miesiączki wraz z długością trwania cyklu menstruacyjnego, ilość przebytych ciąż, porodów. Niezwykle ważnym jest także poinformowanie lekarza o przebytych chorobach, operacjach, chorobach przewlekłych oraz przyjmowanych lekach.

Jak wygląda badanie kolposkopowe?

Pacjentkę przygotowuje się jak do badania ginekologicznego. Lekarz zakłada wziernik, aby uwidocznić część pochwową szyjki macicy. Przed usunięciem wydzieliny pokrywającej szyjkę macicy lekarz ogląda tarczę części pochwowej. Drugie oglądanie lekarz wykonuje po zmyciu części pochwowej roztworem 0,9 % chlorku sodu.

Powierzchnia tkanki jest przygotowana specjalnymi substancjami kontrastującymi nabłonek i sieć naczyniową. Do tego stosuję się najczęściej roztworem 3 % roztworem kwasu octowego lub 5 % roztworem kwasu mlekowego. Podczas badania z miejsc podejrzanych można precyzyjnie pobrać fragment tkanki do badania histopatologicznego- gdy mamy podejrzenie o duże zmiany przednowotworowe lub nowotworowe.

Wynik badania określany jest w czterech kategoriach:
I grupa – prawidłowy obraz kolposkopowy,
II grupa – nieprawidłowy obraz kolposkopowy,
III grupa – niejasny obraz kolposkopowy,
IV grupa – inne nieprawidłowe zmiany (zapalne, zanikowe, nadżerka, kłykciny).

Jak pacjentka powinna przygotować się do badania kolposkopowego?

W okresie kilku dni przed badaniem pacjentka nie powinna współżyć seksualnie, dokonywać irygacji pochwy ani poddawać się badaniu ginekologicznemu gdyż może to wpłynąć niekorzystnie na ocenę obrazu kolposkopowego. Badania nie wykonuje się w okresie krwawienia miesiączkowego.

Po zabiegu u pacjentki może wystąpić krwawienie/plamienie. Nie zaleca się długich, gorących kąpieli, tylko prysznic. Niekorzystne też jest dźwiganie oraz nadmierna aktywność fizyczna. Przyjmowanie leków przed jak i po zabiegu należy skonsultować z lekarzem wykonującym sam zabieg.

Jakie są zadania położnej podczas badania kolposkopowego?

Do zadań położnej należy przygotowanie pacjentki , poinformowanie o etapach badania, możliwych skutkach badania oraz przygotowanie odpowiedniego sprzętu, roztworów I urządzenia optycznego.

Tylko regularne badania cytologiczne pozwalają być świadomym swojego stanu zdrowia. Jeśli wynik takiego badania jest nieprawidłowy lub lekarz ma jakieś wątpliwości co do jej wyników, z pewnością zaleci kolposkopię a to właśnie te dwa badania wykonane razem, mogą nawet w stu procentach pomóc dokładnie zdiagnozować daną jednostkę chorobową. Warto się badać, warto być świadomym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here