Czym jest zespół dezaprobaty płci?

0
542

Czy na pewno człowiek rodzi się tylko jako kobieta lub jako mężczyzna? Odpowiedź okazuje się wcale nie być taka prosta i jednoznaczna, a osoby z zespołem dezaprobaty płci na pewno mają na ten temat inne zdanie.

Zespół dezaprobaty płci (gender dysphoria syndrome) obejmuje swoją definicją całą grupę zaburzeń osobowości. Cechą, która je wszystkie łączy jest głęboki, mocny i defetystyczny brak akceptacji dla posiadanej biologicznej płci. Jest to silnie odczuwana niezgodność pomiędzy płcią psychiczną i fizycznymi cechami biologicznej płci cielesnej.

Według badaczy tematyki płci, dezaprobata jest komponentem, czy poczuciem składającym się z co najmniej czterech różnych wymiarów: cielesności, roli społecznej, seksualności i tożsamości płciowej

Z zespołem dezaprobaty płci wiąże się dosyć często poczucie, że uczestniczy się w jakiejś pomyłce, nieporozumieniu, czy nawet błędzie popełnionym przez naturę lub istotę wyższą. Dana osoba czuje się być kobietą uwięzioną w ciele mężczyzny, bądź dla odmiany – mężczyzną uwięzionym w ciele kobiety. Jest ciągle zaabsorbowana chęcią utraty posiadanych biologicznych cech płciowych oraz zdobycia w ich miejsce cech odmiennych płciowo. Odczuwa pragnienie funkcjonowania w świecie, jako osoba płci przeciwnej do posiadanej biologicznej płci.

Zespół dezaprobaty płci jest cechą charakterystyczną dla transgenderyzmu i transseksualizmu. Czasami – chociaż niekoniecznie – może też cechować osoby transnienormatywne płciowo lub nieheteronormatywne płciowo, czyli osoby zachowujące się w sposób odbiegający zdecydowanie od tego, który stereotypowo przypisujemy danej płci fizycznej.

W celu terapii osobom cierpiących na objawy zespołu dezaprobaty płci przedstawia się do różne opcje związane z różnorodnością zmian fizycznych, stylu życia, orientacji seksualnej oraz metod i sposobów manifestowania odmiennej płciowo osobowości. Istnieją też liczne metody leczenia zmierzające do osiągnięcia zmian fizycznych dedykowane przy zespole dezaprobaty płci.

Nadal jednak osoby z zespołem dezaprobaty płci napotykają na dość częsty brak zrozumienia, a nawet niechęć, czy agresję w stosunku do ich zidentyfikowanego, silnie odczuwanego problemu osobowościowego. Nasza kultura od tysięcy lat opierała się przecież na założeniu istnienia tylko dwóch ściśle określonych biologicznie płci, które dość restrykcyjnie narzucały role społeczne i przysługujące typy zachowań. Dopiero w drugiej połowie XX wieku świat nauki i kultury pochylił się nad zjawiskiem, które udowadnia szeroką niejednoznaczność płciową.

Na ekrany naszych kin wchodzi właśnie film, będący kolejnym głosem w tej trudnej i wymagającej refleksji dyskusji. Debiutujący reżyser Lukas Dhont przedstawia w fascynującym filmie Girl piętnastolatkę, która chce zacząć naukę w prestiżowej szkole baletowej i marzy o wydostaniu się z chłopięcego ciała, w którym czuje się uwięziona.

Film Girl okrzyknięto w 2018 odkryciem festiwalu filmowego w Cannes i najlepszym europejskim debiutem roku, a polscy widzowie mogli go już zobaczyć na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty odbywającym się we Wrocławiu.

Film Girl reprezentuje dojrzałe, poruszające kino o problematyce akceptacji własnego ciała, ale jest to też pełna emocji opowieść o podążaniu za marzeniami. Film Lukasa Dhonta wejdzie na ekrany polskich kin 22 marca 2019, a jego dystrybutorem jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here