Czy depresja zawsze zabija libido?

0
419

Depresja atakuje kobiety najczęściej w okolicach trzydziestych lub dwudziestych urodzin jednak nie oszczędza także i innych grup wiekowych. Szacuje się, że przed osiągnięciem pełnoletności aż 20% nastolatków zapadnie na depresję, z czego większość, bo ponad 60%, będą stanowiły dziewczynki. Depresja poporodowa dotyka nawet do 30 % kobiet, a z depresją w okresie okołomenopauzalnym zmaga się 23% Pań. Na pierwszy rzut oka są to tylko liczby, ale nie wolno nam zapomnieć, że za każdym z tych procentów stoi kobieta, której życie jest wywrócone do góry nogami przez tą podstępną chorobę. Razem z kobietą cierpi cała rodzina – dzieci, którymi nie ma siły się zająć, mąż który nie umie jej pomóc. W pracy piętrzące się obowiązki nie pozwalają na złapanie oddechu, a słabnąca produktywność i brak wiary we własne siły może doprowadzić do długotrwałego zwolnienia lekarskiego lub nawet utraty pracy.

Depresja objawia się wielorako, ale najczęściej pierwszymi objawami są:

– długotrwały brak energii,

– problemy ze snem,

– słabnąca koncentracja,

– niska samoocena,

– niepewność siebie,

– pesymizm,

– zaburzenia libido.

Szczególnie ten ostatni aspekt depresji jest często marginalizowany. Lekarze koncentrują się na polepszaniu innych aspektów życia pacjentek, tymczasem libido to „papierek lakmusowy” jakości życia każdej kobiety. Brak ochoty na seks u zdrowej, aktywnej seksualnie kobiety stanowi pierwszy sygnał alarmowy, że coś się dzieje „nie tak”. Z kolei satysfakcjonujące, pełne bliskości i spełnienia życie seksualne może kojąco wpływać na stan chorej na depresję pacjentki.

Brak libido może powodować depresję, ale i efektem przewlekłej depresji może być kompletny brak libido.

Innymi słowami, kobieta która utraciła zainteresowanie seksem odczuwa poczucie winy, wyrzuty sumienia, że nie spełnia oczekiwań partnera (nawet jeśli w rzeczywistości tak nie jest), a takie myślenie może przerodzić się w depresję. Z drugiej strony, kobieta chora na depresję w większości przypadków  traci zainteresowanie wieloma aspektami życia, z seksem na czele. Co więcej, często leki przeciwdepresyjne w działaniach niepożądanych mają wyraźnie zapisane „obniżenie libido”. Sytuacja wydaje się być beznadziejna. Jak sobie pomóc?

– jeśli podejrzewasz u siebie depresję, udaj się do specjalisty psychiatry, nigdy nie lecz się sama!

– rozważ psychoterapię, która pomoże Ci na bieżąco zmagać się z problemem depresji

– poszukaj specjalisty seksuologa w swojej okolicy, który pomoże znaleźć przyczynę i rozwiązanie Twojej blokady na seks

–  jeśli już dojdzie do seksu – pamiętaj bez spiny i nic na siłę!

– jeśli zbliżenia okazują się być dla Ciebie bolesne spróbuj regularnego stosowania globulek dopochwowych Mucovagin. Zawierają one kwas hialuronowy, który pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie kobiecych miejsc intymnych

– jeśli lekarz zadecyduje, że potrzebujesz farmakoterapii, a boisz się negatywnego wpływu leków na Twoje libido, postaraj się podejść do tego „zadaniowo”. Może i nastąpi pogorszenie, ale będzie ono tylko tymczasowe – dzięki lekom i terapii szybko wrócisz do zdrowia i będziesz mogła cieszyć się seksem.

Pamiętaj, że mocno trzymam za Ciebie kciuki!

Trzymaj się ciepło,

Ania z

www.annabedyniak.pl

 

Wybrane źródła:

  1. World Health Organization 2008, The Global Burden of Disease 2004 
  2. Różnice w przebiegu depresji między kobietami a mężczyznami stwierdzone na podstawie testu MMPI-2
  3. Rybakowski J. Zakres działania klinicznego nowych leków przeciwdepresyjnych z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Przew Lek 2003, 6, 3, 102-109.
  4. Występowanie depresji i lęku u kobiet w okresie menopauzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here