Dlaczego cały czas odczuwam senność i zmęczenie?

0
866

Ciągle odczuwasz zmęczenie i masz ochotę na sen, chociaż przespałaś całą ubiegłą noc? Może powinnaś wypocząć? Warto też prześledzić swój styl życia, przyjrzeć się sypialni. Ale też powinnaś wykonać szczegółowe badania diagnostyczne w celu wykluczenia różnych schorzeń.

Nie ma znaczenia, ile godzin prześpisz, to i tak odczuwasz zmęczenie i senność przez cały dzień? Przede wszystkim, nie ilość, ale jakość snu jest najważniejsza! Jeśli masz stresujące dni, czy tygodnie, a do tego śpisz w nieregularnych godzinach, to sen może być mało regeneracyjny. Podobnie jest w przypadku, kiedy przed snem wypijesz lampkę wina, ponieważ alkohol też szkodzi naszemu wypoczynkowi. Alkohol wymusza aktywność wielu wewnętrznych układów organizmu, dlatego musi zostać strawiony jak najszybciej, pomimo tego, że organizm próbuje wypocząć. Alkohol zaburza głównie fazę snu REM i profil snu.

Senność i zmęczenie często współwystępują i uprzykrzają nam życie. Jednak ani senność, ani zmęczenie nie muszą świadczącym o stanie chorobowym. Są normalnymi objawami, jeśli ich bezpośrednią przyczyną jest wysiłek fizyczny, przepracowanie umysłowe, ciąża lub pochorobowa rekonwalescencja.

Pośród zaburzeń snu znajdziemy zjawisko hipersomnii, przewlekłej, nadmiernej senności, której towarzyszy uczucie chronicznego przemęczenia. Hipersomnia jest to też przedłużanie czasu trwania snu, a nawet niespodziewana drzemka w czasie codziennej aktywności. O ile takie sytuacje występują bezustannie.

Nadmierne spożywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych może wywołać hipersomnię, jednak jej przyczyn jest zdecydowanie więcej. Pomoc w przypadku hipersomnii otrzymamy w poradni leczenia snu lub u psychiatry.

Zmęczenie i senność może powodować niedobór melatoniny. Jej braki w organizmie wywołują zaburzenia snu, które współwystępują jednak z problemami w funkcjonowaniu ludzkiego mózgu. Brak hormonu melatoniny może nawet wiązać się z takimi reakcjami, jak napady padaczkowe, halucynacje, agresja oraz epizod depresyjny. Dlatego nie zaszkodzi suplementować melatoninę – niezwykle ważnego strażnika zdrowego snu, nazywanego hormonem ciemności.

Zresztą, zmęczenie i senność mogą być spowodowane różnymi brakami w składzie chemicznym naszego organizmu. Poszczególne witaminy i mikroelementy pełnią swoje, ważne funkcje i w przypadku braków, organizm odczuwa to na różne sposoby.

Niestety, niekontrolowana senność i zmęczenie w ciągu dnia może jednak być dowodem chorób tarczycy i innych, niebezpiecznych schorzeń. Dlatego nie panikując, warto na wszelki wypadek wykonać szereg badań diagnostycznych w celu wykluczenia problemów somatycznych. Wiedząc więcej o stanie organizmu, łatwiej jest dostosowywać nam styl życia.

Pamiętajmy, żeby samodzielnie zbyt długo nie rozwiązywać nękających nas nieprzyjemnych problemów zdrowotnych. Jeśli objawy zmęczenia i senności nie zanikają, pomimo stosowania witamin, melatoniny i zmiany trybu życia, to udajmy się po pomoc do specjalisty medycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here