Dlaczego nie musisz chodzić w staniku?

Biustonosz od ponad stu lat jest nieodłącznym elementem damskiej garderoby. Gdy byłyśmy małymi dziewczynkami zakup pierwszego staniczka stanowił niemalże rytuał przejścia z dziecięctwa w kobiecość. Potem w większości pozostałyśmy przy nawyku codziennego noszenia biustonosza, nie zastanawiając się nad sensem tej czynności… A przecież takie to niewygodne, sztywne, uwiera, przeszkadza…

0
1689
Close up view of the female torso with a grey shirt testing her breast for cancer flattening the tissue with one hand and manipulating to detect lumps with the fingers on her other hand

Biustonosz od ponad stu lat jest nieodłącznym elementem damskiej garderoby. Gdy byłyśmy małymi dziewczynkami zakup pierwszego staniczka stanowił niemalże rytuał przejścia z dziecięctwa w kobiecość. Potem w większości pozostałyśmy przy nawyku codziennego noszenia biustonosza, nie zastanawiając się nad sensem tej czynności… A przecież takie to niewygodne, sztywne, uwiera, przeszkadza… Mimo to, dziwnie bez niego. Zobacz, jakie zalety ma rezygnacja ze stanika, która na początku może wydawać się dziwna, wręcz wstydliwa, ale może jednocześnie dać ci ogromny komfort.

Prototypy staników powstały w starożytnej Grecji, w państwach-miastach, w których kobietom wolno było uprawiać sporty. Wówczas sportsmenki owijały wokół biustu specjalne pasy, aby piersi nie powodowały dyskomfortu w trakcie aktywności fizycznej. Przez lata specjaliści od mody, a nawet lekarze prześcigali się w coraz to nowszych i bardziej progresywnych projektach biustonoszy. Najpierw przypominały one raczej gorsety, a z czasem zaczęły być coraz delikatniejsze, lżejsze a nawet elegantsze. Niestety, wciąż piekielnie niewygodne – utrudniające oddychanie, uciskające, wpijające się w skórę, itd…

Czy więc jest dobry powód dla noszenia biustonosza? Zdrowotny? Cóż, niekoniecznie. Fiszbiny niewłaściwie dobranego stanika bardzo często wrzynają nam się w skórę. I nie jest to mało ważny szczegół. To bardzo poważna sprawa. Piersi są niezwykle delikatne, a takie uciskanie ogranicza krążenie limfy w organizmie, co może być bezpośrednią przyczyną raka piersi.

A może ból związany z brakiem stanika jest dobrym powodem, by trwać przy tej części garderoby? Jeśli jednak odczuwasz tego typu bolesności, weź pod uwagę fakt, że może to być sygnał alarmowy. Nie bez powodu nasza latka piersiowa wyposażona jest w mięśnie podtrzymujące biust. Noszenie staników, które go podnoszą powoduje wiotczenie tych mięśni. A więc im dłużej i częściej przyodziewasz biustonosz, który wyręcza Twoje piersi, tym bardziej będą Cię one bolały.

Wygląd. Tu oczywiście kwestia jest sporna. De gustibus non est disputandum. Pamiętaj jednak, że piersi, które widzimy na okładkach gazet, są efektem nie biustonosza, a grafika. Odstające sutki są krępujące? Cóż, masz je. Tak samo jak pępek, rowek między pośladkami i palce u stóp. Nie ma powodu, aby wstydzić się części ciała, które po prostu mamy. Jeśli jednak bardzo cię to krępuje, załóż obcisłą podkoszulkę – zadziała pod tym względem jak stanik. A może po prostu lubisz ładną bieliznę? Okej. Może więc materiałowe staniki, szyte na miarę, będą odpowiednim rozwiązaniem?

Rozważ różne opcje. Nie musisz rezygnować z noszenia biustonosza z dnia na dzień. Możesz sprawdzić jak się bez niego czujesz na przykład w weekend, gdy nie musisz iść do pracy. Wyjdź z domu i zdaj sobie sprawę z tego, że jest ci wygodnie a ludzie tak naprawdę w ogóle tego nie widzą i jest im kompletnie obojętne czy na twoich piersiach jest stanik, czy nie. A ty możesz cieszyć się oddechem pełną piersią i seksownym biustem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here