Jak i dlaczego trzeba sobie radzić z alergią?

0
437

Katar sienny, problem z oczami, a nawet uczucie duszności to przypadłości dręczące szczególnie wiosną nie jednego alergika. Nie lekceważ nawet najmniejszych objawów uczulenia i poddaj się jak najszybciej specjalistycznej, dedykowanej terapii!

Alergia jest odmienną reakcją organizmu. Świat nauki nie do końca wie, jakie zmiany w naszym ciele, jego organach i funkcjach sprzyjają jej pojawieniu się. Dlatego nie udaje się ustalić, jak można uniknąć zachorowania na alergię i co decyduje o stopniu nasilenia schorzenia. Specjaliści umieją jednak odkryć zewnętrzne przyczyny powodujące chorobę określonej osoby. Dochodzi do niej, bo u niektórych z nas układ immunologiczny traktuje najróżniejsze, niegroźne substancje, jak chociażby pyłki za tak niebezpieczne, jak chorobotwórcze bakterie i wywołuje nieprzyjemną dla chorej osoby reakcję alergiczną.

Ten dyskomfort może nam zacząć dokuczać w każdym wieku. Alergenem wywołującym chorobę może być dowolna substancja w otaczającym nas środowisku, którą wdychamy, połykamy lub dotykamy. Potomkowie chorych osób mają 60% szans, że również będą cierpieć na podobne uczulenie.

Choroby alergiczne to schorzenia przewlekłe, a ich objawy mają na ogół zmienne nasilenie. Pojawiają się w różny sposób, ale do najpopularniejszych objawów należą katar sienny, zaczerwienione spojówki, łzawienie, duszność, pokrzywka, wypryski skórne, biegunka oraz odczuwane uczulenie na niektóre leki. Najniebezpieczniejszym objawem, wręcz groźnym dla życia chorego jest wstrząs anafilaktyczny. Wyróżniamy alergię wziewną, alergię kontaktową i alergię pokarmową.

Wizyta u alergologa jest najlepszą decyzją, jeśli zauważysz u siebie najmniejsze nawet objawy alergii. Chociaż współczesna medycyna nie potrafi wyleczyć całkowicie alergii, to jednak terapia przynosi chorym zdecydowaną ulgę w postaci mniejszych objawów choroby.

Alergolog wykona zrobi testy skórne na najpopularniejsze alergeny w poszukiwaniu przyczyny problemu zdrowotnego. Na podstawie rozmowy i testów podejmie decyzje co do właściwego leczenia. Nie powinnaś obawiać się farmakoterapii i ulegać stereotypom, według których po lekach na alergię uciekają z nas siły witalne, a przytłacza senność i zniechęcenie. Leki nowej generacji stosowane przy alergiach nie wykazują w większości przypadków żadnych efektów ubocznych.

Rozwiązaniem problemu może też być immunoterapia swoista (odczulanie). Jest ona sposobem stosowanym w leczeniu alergii o różnej etiologii i różnym przebiegu choroby. Jest to długotrwały proces, trwający nawet kilka lat, polegający na cyklicznym zażywaniu jako szczepionek zwiększanych dawek alergenu. W większości przypadków odczulania dochodzi do wzmocnienia tolerancji na alergen przez minimalizowanie siły odpowiedzi immunologicznej. Im dłuższy okres terapii, tym lepsze są jej efekty. Najskuteczniejsze okazuje się w początkowej fazie choroby i podczas terapii młodych ludzi. Odczulanie ma też ogromne znaczenie profilaktyczne, ponieważ zapobiega popularnemu efektowi wystąpienia u osoby chorej alergii krzyżowych i pojawienia się nowych, nieprzyjemnych uczuleń.

Przy zdiagnozowanej alergii warto odbyć wizytę u laryngologa, który w gardle, nosie, a nawet uszach może odkryć najróżniejsze schorzenia wpływające na nasilanie się objawów alergii. Na pewno też może to wtedy wpłynąć na poprawę jakości życia chorej na alergię osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here