Dyspareunia czyli królowa seksu, bólu i milczenia

1
1248
Upset young couple having problems with sex.

Problemy zaczynają się, kiedy wolimy coraz więcej rzeczy przemilczeć i pozostawić tylko dla samej siebie. Jak to jest jednak możliwe, że setki tysięcy kobiet nie chcą mówić i nie chcą szukać pomocy mimo odczuwanego bólu podczas stosunku.

Zachowałam się jak statystyczna Polka, gdy zaczęłam odczuwać dyskomfort podczas zbliżenia. Przez wiele miesięcy milczałam, nie szukałam rozwiązania problemu. Odpychałam Ukochanego od swojego obolałego ciała. Tak doskonale eliminowałam ból, że nawet nie starałam się znaleźć w internecie pomocnych w moim przypadku informacji. Byłam zawstydzona bólem oraz własną bezradnością

Symptomy odczuwania bólu powiązanego z seksem dotyczą obu płci. Jednak częściej spotkamy kobiety cierpiące na taką dysfunkcję. W różnych grupach wiekowych problem bólu okolic intymnych w trakcie uprawiania seksu dotyczy od kilkunastu do kilkudziesięciu procent kobiet.

Dyspareunia jest rodzajem dysfunkcji seksualnej, która jest coraz szerzej opisywana w literaturze medycznej wielu krajów jako efekt różnych czynników fizjologicznych oraz psychicznych związanych ze stosunkiem płciowym. Dyspareunia jest utrzymującym się lub nawracającym bólem narządów płciowych w trakcie uprawiania seksu, niekiedy też po zakończeniu współżycia.

Dyspareunia uznana jest jako definicja wszelkich rodzajów bólu współwystępującego z funkcjami seksualnymi. Bo jak się okazuje, ból nie jest zawsze powiązany ściśle z jednym miejscem ciała. Przybiera też najróżniejsze formy i opisywany bywa przez kobiety jako kłucie, pieczenie, szczypanie, a nawet jako tępy ból okolic narządów płciowych. Dyspareunia może towarzyszyć kobiecie ze zmiennym nasileniem w czasie oraz przy różnych partnerach.

Przyczyny bólu mogą być różne i dotyczyć zaburzeń natury fizjologicznej lub zaburzeń osobowości. Dyspareunia u kobiet często jest następstwem niedostatecznego nawilżenia pochwy. Może być też efektem stanów zapalnych narządów rodnych w czasie zapalenia pęcherza lub cewki moczowej. Dyspareunia bywa też spowodowana zaburzeniami hormonalnymi. Dyspareunia może być powiązana z reakcją alergiczną organizmu na kosmetyki, prezerwatywy, leki, czy też odzież. Do organicznych przyczyn bólu podczas stosunku należy przeczulica w obrębie warg sromowych, zespół bólów miednicy oraz zespół bolesnego miesiączkowania.

Czy udało mi się samej zdiagnozować i odkryć przyczyny mojego bólu? Oczywiście, że nie. Pomogli mi specjaliści. Chociaż w moim wypadku dyspareunia miała podłoże somatyczne i powiązana była z problemami ciała, to nie bez znaczenia dla rozwoju dysfunkcji jest podejście naszej psychiki. Czasami ból podczas seksu jest skutkiem głębokiego poczucia winy z doświadczania przyjemności seksualnej. Kiedy indziej może być efektem wcześniejszych, nieprzyjemnych doznań seksualnych.

To wulwodynia, która objawia się chronicznym bólem w okolicach kobiecych narządów płciowych. Wulwodynia dotyczy jednak sytuacji, kiedy nie występuje infekcja dróg rodnych, nie ma schorzenia skóry sromu lub pochwy. Przyczyny wulwodynii wiążą się z uszkodzeniem nerwów lub z czynnikami genetycznymi.

Zaufajmy specjalistom i pozwólmy im rzetelnie i precyzyjnie określić zarówno przyczyny takiego stanu rzeczy, jak i zastosować się do wskazań terapeutycznych. Bo czasami świetnym narzędziem może okazać się psychoterapia, a u innych kobiet problem bólu podczas stosunku rozwiąże odpowiednia farmakoterapia. W terapii dyspareunii ważne jest wczesne zrozumienie przyczyn dysfunkcji oraz wyeliminowanie ich wpływu na organizm. Do chwili wyleczenia dyspareunii zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna.

Przy wystąpieniu infekcji czy też zapaleniu pochwy dobrze jest zażywać środki, które zniwelują stany zapalne i ich skutki. Pomocne mogą okazać się też substancje nawilżające pochwę.

1 KOMENTARZ

  1. to jest przykre, że kobiety boją się mówić o swoim problemie suchości pochwy czy bólu czy nawet braku przyjemności! o takich rzeczach trzeba rozmawiać, bo można z każdej opresji wyjść obronną ręką. na suchość i ból jest np. żel mucovagin czy globulki, na brak przyjemnosci inna pozycja:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here