Dziewictwo w liczbach

0
1523

Nie znam osoby, która zapytana o swój pierwszy raz odpowiada, że nie miał znaczenia lub w ogóle nic z tego wydarzenia nie pamięta. Zastanawiałyście się kiedyś co o traceniu cnoty mówią statystyki? Bo ja tak ?! W tym celu przejrzałam kilka raportów, w tym największy „Face of Global Sex by Durex” i oto jakie ciekawostki udało mi się dla Was znaleźć:

 1. Najszybciej dziewictwo tracą mieszkańcy Islandii. Pierwszego razu doświadczają mając średnio 15,6 lat.
 2. Najpóźniej pierwszy raz przeżywają mieszkańcy Malezji bo w wieku 23,7 lat.
 3. Średni wiek pierwszej inicjacji seksualnej dla 44 przebadanych krajów to 18,4 lat.
 4. Dla porównania, według statystyk z 2012 przeciętny Polak uprawia seks po raz pierwszy w wieku 19,4 lat.
 5. W porównaniu do Węgier czy Słowacji, Polska i Chorwacja mają stosunkowo niski współczynnik nastoletnich ciąż. Na 1000 kobiet w ciąży 14,2 kobiety to mamy pomiędzy 14 a 19 rokiem życia. Dla porównania, w Stanach na 1000 rodzących przypadają aż 52 nastoletnie matki.
 6. W USA, seks najszybciej uprawiają afroamerykańscy chłopcy, a najpóźniej na ten krok decydują się  Azjaci.
 7. W latach 2006 -2010 młodzi amerykanie pomiędzy 14 a 19 rokiem życia na pytanie dlaczego jeszcze nie zdecydowali się na uprawianie seksu podawali następujące powody: niezgodność z ich religią bądź moralnością, nie znaleźli jeszcze właściwej osoby i trzeci powód to strach przed niechcianą ciążą.
 8. W 1978 roku tylko 48% Amerykanów używało prezerwatyw przy pierwszym stosunku, w latach 2011-2013 aż 79% młodych ludzi zabezpieczyło się podczas inicjacji seksualnej.
 9. Potrzeba większej edukacji seksualnej idzie w parze z momentem rozpoczęcia współżycia. Ankietowani, którzy uzyskali solidną wiedzę na temat seksu we wczesnej młodości, w dorosłym życiu nie odczuwali potrzeby dodatkowej edukacji. Sytuacja jest odwrotna w wypadku ankietowanych, którzy szczegółową edukację seksualną przeszli później, np. długo po rozpoczęciu współżycia. Druga grupa ankietowanych wyrażała wielką potrzebę poszerzania wiedzy w zakresie seksu.
 10. Według instytutu Guttmachera, organizacji pozarządowej odpowiedzialnej m.in. za propagowanie i monitorowanie edukacji seksualnej oraz dostępu do antykoncepcji, statystyki często pomijają wiek inicjacji seksualnej mniejszości seksualnych. W ich wypadku klasyczny seks zakończony penetracją, o taki najczęściej pytają badacze, nie może być uznany jako rozpoczęcie życia seksualnego bo albo nie dochodzi do niego nigdy, albo dochodzi do niego bardzo późno.

Jeśli jesteś jeszcze przed swoim „pierwszym razem” chciałabym powiedzieć Ci trzy rzeczy:

– Pamiętaj o tym, że decyzja o rozpoczęciu współżycia powinna być dobrowolnie podjęta przez Ciebie bez żadnych nacisków ze strony partnera.

– Nie zapomnij, że już podczas pierwszego stosunku możesz zajść w ciążę lub zarazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Koniecznie przemyśl kwestię antykoncepcji.

– Rozluźnij się i baw się dobrze! Początki bywają trudne ale nie od razu Kraków zbudowano ? masz przed sobą całe życie żeby cieszyć się seksem i nauczyć się orgazmu.

A wy? Co poradziłybyście osobie, która jeszcze nie przeżyła swojego pierwszego razu?

Pozdrawiam,

Ania

Żródła:

 1. http://youact.org/wp-content/uploads/2016/01/Durex-Face-of-Global-Sex.pdf
 2. http://www.amorix.ch/fileadmin/media/amorix.ch/Grundlagen/The_Face_of_Global_Sex_2010_01.pdf
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3064497/
 4. https://www.guttmacher.org/journals/psrh/2017/03/sexual-initiation-patterns-us-sexual-minority-youth-latent-class-analysis
 5. http://chartsbin.com/view/xxj
 6. https://www.guttmacher.org/fact-sheet/american-teens-sexual-and-reproductive-health

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here