Ginekologia estetyczna – realna potrzeba czy już fanaberia??

0
737
woman looks at her vagina in her underwear with a magnifying glass

Porody, urazy fizyczne, ubytek tkanki a nawet fizjologiczne starzenie się to najczęstsze powody, dla których kobiety poddają się zabiegom medycyny estetycznej przeprowadzanym w okolicach krocza.

Powodem bardzo często jest nie tyle chęć zmiany wyglądu tych okolic, lecz poprawa jakości życia i odczuć seksualnych. W takiej sytuacji pojawia się nie tylko dyskomfort psychiczny, ale często również problemy z codziennym funkcjonowaniem. Dlaczego jeszcze kobiety decydują się na skorzystanie z możliwości jakie daje im współczesna ginekologia estetyczna? Ubytek tkanki lub jej zwiotczenie zmniejsza doznania seksualne. Część kobiet ma tzw. wąskie krocze, kiedy odległość między sromem a odbytem jest bardzo krótka, a to często utrudnia lub nawet uniemożliwia udane kontakty seksualne, a ponadto, bywa też przyczyną problemów z wypróżnieniem, a co za tym idzie nawracających infekcji układu moczowego. Zabieg plastyki krocza eliminuje te problemy.

Jakie są najczęstsze zabiegi w dziedzinie ginekologii estetycznej?

Perineoplastyka to zabieg, którego celem jest odbudowa, odmłodzenie i odnowienie struktury krocza. Zabieg modelowania krocza wykonywany jest przy użyciu konwencjonalnych metod chirurgicznych, bądź za pomocą laseroterapii, która daje więcej możliwości. Operacja przeprowadzana jest od strony sromu. Pacjentka układa się na fotelu w pozycji podobnej do tej, jaka wymagana jest podczas badania ginekologicznego. Okolice krocza znieczulane są miejscowo, ale możliwe jest też wykonanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Zabieg trwa od kilkunastu minut do godziny. W tkankach poddawanych działaniu promieni lasera pobudzany jest proces wytwarzania nowego kolagenu i elastyny, co ujędrnia i napina skórę, zmniejsza rozstępy tych okolic, a także rozjaśnia skórę. Zadowalające efekty można uzyskać już po jednym zabiegu, zazwyczaj jednak trzeba wykonać dwa lub trzy w miesięcznych odstępach. Zabieg nie jest refundowany, a koszt jednego zabiegu w zależności od rozległości i metody to od 2 do 4,5 tys. zł. Jeśli chodzi o metodę chirurgiczną, to sprawa jest nieco bardziej złożona. Operację poprzedza wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz przeprowadza wywiad zdrowotny. Przeciwwskazaniem do zabiegu są: infekcje w okolicy krocza, krwawienie z dróg rodnych niewiadomego pochodzenia, zaburzenia krzepnięcia krwi, a także okres ciąży i karmienia piersią. Przed zabiegiem trzeba również wykonać pewne podstawowe badania krwi, w tym grupę krwi, morfologię, poziom elektrolitów, poziom glukozy oraz wskaźniki układu krzepnięcia. Ponadto lekarz może zlecić badanie ogólne moczu,  badanie EKG, a po 40. roku życia RTG klatki piersiowej (jeśli nie było przeprowadzane w ostatnim półroczu). Operacji nie wykonuje się podczas miesiączki – najkorzystniejszy termin to okres pomiędzy 7, a 15 dniem cyklu. Dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem zabiegu nie wolno przyjmować aspiryny ani jej pochodnych, witaminy E, leków przeciwkaszlowych ani przeciwgrypowych. Trzeba też ograniczyć palenie lub z niego zrezygnować. Dzień przed zabiegiem trzeba stosować dietę lekkostrawną, a w dniu zabiegu być na czczo. Tuż po operacji trzeba zostać w klinice – zazwyczaj na kilka godzin, jednak jeśli zabieg był rozległy, konieczna bywa jednodniowa hospitalizacja. W pierwszych dniach po zabiegu można odczuwać osłabienie, a okolice intymne pieką i bolą – dolegliwości skutecznie łagodzą doustne środki przeciwbólowe. W celu zniesienia dyskomfortu pieczenia zaleca się stosowanie zimnych okładów. Krocze może być obrzęknięte. Skóra goi się zazwyczaj bez powikłań, nie ma również blizn. Przez kilka tygodni trzeba zrezygnować z kontaktów seksualnych.

W trakcie tego zabiegu można również dokonać zwężenia pochwy.

Można je wykonać zarówno w sposób konwencjonalny – przy pomocy technik chirurgicznych – jak i przy pomocy lasera. Przeciwwskazania do waginoplastyki nie różnią się od tych dotyczących perineoplastyki. Po zabiegu występuje opuchlizna oraz ból okolicy zabiegowej podobny do bólu gojenia się rany pooperacyjnej. Nie wskazane jest pożycie seksualne przez okres 4-6 tygodni oraz intensywny wysiłek fizyczny. Waginoplastyka kosztuje około 4 tys. zł, a jeden zabieg laserowy około 2 tys. zł. Konsultacja jest często bezpłatna. Waginoplastyka to zabieg skierowany do kobiet, u których w wyniku porodu naturalnego doszło do pęknięcia, rozciągnięcia pochwy albo krocza, a także u których w wyniku innych czynników nastąpiło rozciągnięcie lub obniżenie pochwy. Co więcej, przy luźnej pochwie jej śluzówka wysycha, a to sprzyja infekcjom i powoduje dodatkowy dyskomfort podczas stosunków, które same w sobie z powodu nadmiernego rozciągnięcia pochwy są mniej satysfakcjonujące. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym. Zabieg obkurczania pochwy przy użyciu lasera poprawia napięcie tkanek, ukrwienie pochwy oraz jej nawilżenie i elastyczność. Stosuje się go, gdy obniżenie napięcia tkanek i rozluźnienie pochwy są spowodowane porodami mnogimi oraz wielokrotnymi obrażeniami okołoporodowymi, menopauzą i wrodzonymi zmianami tkanki łącznej. Waginoplastyka to również jeden z zabiegów ratujących nie tylko zdrowie, ale i życie w przypadku czynów zabronionych, takich jak gwałt lub napaść seksualna. Plastyka pochwy polega na chirurgicznym wycięciu zwiotczałych lub uszkodzonych tkanek i ponownym zszyciu, zapewniając jej zwężenie i przywrócenie funkcjonalności. Waginoplastyka jest również kluczowym elementem w przypadku leczenia zespołu Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera, czyli schorzenia polegającego na wrodzonym braku pochwy lub występowaniu pochwy szczątkowej, nierozwiniętej. Dzięki najnowszym technikom lekarz jest w stanie wytworzyć pochwę, zapewniając jej pełną, naturalną funkcjonalność.  Pacjentki korzystające z zabiegu waginoplastyki to również panie, które na skutek terapii onkologicznej i hormonalnej dotknięte zostały zmianami w obrębie pochwy.

Ciąża i poród sprzyjają też rozwojowi żylaków na sromie, kroczu lub ściankach pochwy.

Jeśli po kilku miesiącach nie znikną, można je usunąć za pomocą sklerotyzacji lub metodą operacyjną. Sklerotyzacja polega na wstrzyknięciu do światła żyły roztworu, który powodując zapalenie ściany żyły, prowadzi do jej zamknięcia. Zabieg trwa 20–30 minut i jest bezbolesny. Cena: od 600 zł. Operacja żylaków odbywa się w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga hospitalizacji. Po zabiegu pojawiają się krwawe wybroczyny, które znikają bez śladu po kilku dniach. Cena: od 1000 zł.

Higiena miejsca intymnego podlegającego leczeniu powinna polegać na codziennym delikatnym podmywaniu odpowiednią emulsją i osuszaniu szwów papierowym ręcznikiem poprzez dotyk, a nie pocieranie. Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe w szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt końcowy operacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here