Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie u kobiet

0
2005
Young woman have morning shave.

Hiperandrogenizmem, czyli stanem objawiającym się:

  • owłosieniem w miejscach, gdzie prawidłowo u kobiet ono nie występuje – czyli hirsutyzmem,
  • łysieniem typu męskiego – czyli skroniowym – z charakterystycznym wyglądem wypadających włosów – na końcach poskręcanych, cienkich, bez cebulki (zgrubienia)
  • trądzikiem
  • zaburzeniem miesiączkowania
  • obniżeniem tonu głosu

i wieloma innymi objawami, skrótowo i łącznie określanymi mianem wirylizacji (czyli defeminizacji i maskulinizacji – upodobnieniem do mężczyzny).

To właśnie z powodu hirsutyzmu kobiety najczęściej zgłaszają się do lekarza endokrynologa. W sumie trudno się dziwić – wizja ideału urody kobiecej w dzisiejszych czasach niekoniecznie akceptuje bujne owłosienie nawet w miejscach fizjologicznych. Hirsutyzm to jedna z najbardziej niekorzystnie oddziałujących na psychikę chorób. Poczucie wstydu i lęku przed odrzuceniem przeplata się z brakiem akceptacji własnej osoby. Czy istnieje rozwiązanie tego problemu?

Na szczęście temu wyzwaniu można sprostać z pomocą dzisiejszej kosmetyki, badań, a kiedy trzeba – leków. Rozważając problem trzeba zauważyć, że nie każdy hirsutyzm łączy się z hiperandrogenizmem. Istnieją wrodzone zaburzenia warunkujące hirsutyzm bez hiperandrogenizmu, najczęściej z powodu wzmożonej przemiany androgenów lokalnie, w mieszkach włosowych. Trzeba ustalić kiedy należy zacząć diagnostykę, gdyż nie każde dodatkowe owłosienie tego wymaga. Hirsutyzm określa tzw. skala Ferrimana-Gallwey’a.

Źródło: prof. dr. hab. med. Tomasz Romer: Hirsutyzm – zazwyczaj nie choroba, a jednak kłopot, Dermatologia po Dyplomie, 2015 (2)

W 9 punktach ciała ocenia się dodatkowe owłosienie w skali od 0 (brak owłosienia) poprzez 1 (pojedyncze włosy) do 4 (geste owłosienie). Jako wskazanie do rozpoczęcia diagnostyki zazwyczaj przyjmuje się próg 8 punktów, a od 20 punktów rozpoznaje się hirsutyzm nasilony. Zatem pojedyncze włosy w nieprawidłowych miejscach (np. broda, brzuch, piersi – czyli 3 pkt) nie stanowią jeszcze wskazań do interwencji lekarskiej, a jedynie do prostych zabiegów kosmetycznych. Jednakże szacuje się, że około 80 – 90 % kobiet z patologicznie podwyższonym stężeniem androgenów prezentuje hirsutyzm, który wraz z dodatkowymi objawami tj. brak owulacji bądź rzadkie owulacje oraz obraz wielopęcherzykowych (policystycznych) jajników w badaniu USG, może być jednym z klinicznych wykładników zespołu policystycznych jajników (PCOS).

Za inne przyczyny nadmiaru androgenów uważa się m. in.: wrodzony przerost nadnerczy, zespół Cushinga, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, a także guzy mające zdolność wydzielania androgenów.

Zatem jeżeli uważasz, że Twoje ciało wysyła Ci tak znaczący sygnał jakim jest nadmierne owłosienie, to uznaj to za ostrzeżenie, a nie próbę zrobienia Ci psikusa i zgłoś się do lekarza, który rozwieje Twoje wątpliwości i pokaże sposoby radzenia sobie z problemem. Jeżeli to skutek choroby – pomoże Ci to odkryć i zwalczyć przyczynę problemu. A co zrobić gdy hirsutyzm jest, a hiperandrogenizmu nie stwierdzimy? Oczywiście są wszelakie dostępne zabiegi kosmetyczne! Depilacja nietrwała oraz trwała (laserowa, elektroliza)…


W przypadku hirsutyzmu ze stwierdzonym hiperandrogenizmem stosuje się leki zmniejszające miejscową aktywność androgenów w mieszkach włosowych. Są to leki hormonalne na receptę, których stosowanie może zlecić jedynie lekarz. Oprócz kuracji hormonalnej, ważna jest zbilansowana dieta bogata w antyoksydanty (warzywa, owoce, zielona herbata), kwasy omega-3 (tłuste ryby morskie) oraz błonnik pokarmowy (produkty z pełnego ziarna, warzywa, owoce, nasiona i orzechy).

Należy pamiętać o regularnym nawadnianiu i wykluczyć z diety przetwory z białej mąki oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym (słodycze, wysoko przetworzone produkty spożywcze). Do ważnych składników, które należy dodatkowo uzupełnić w diecie należą: witamina D, witaminy z grupy B, mio-inozytol, D-chiro-inozytol. Znajdziesz je w suplemencie diety Ovarin, który został stworzony z myślą o kobietach w wieku rozrodczym.

Walcząc z nadmiernym owłosieniem powinno się uwzględnić także pomoc psychologiczną, gdyż u większości kobiet cierpiących na hirsutyzm mają miejsce zaburzenia nastroju, chwiejność emocjonalna i stany lękowe. Kobiety te bardzo często nie akceptują swojego wyglądu, a to pociąga za sobą brak pozytywnych odczuć względem swojej osoby, a to wszystko utrudnia czerpanie radości z życia w wielu jego wymiarach, także seksualnym. Przekonanie o swojej nieatrakcyjności ogranicza w znaczny sposób satysfakcję ze współżycia z partnerem, w skrajnych przypadkach zupełnie uniemożliwia podjęcie tego rodzaju aktywności.

Leczenie hirsutyzmu bywa tak samo uciążliwe jak walka z jego objawami, która jest dla kobiety nie lada wyzwaniem. Największym problemem pozostaje wbrew pozorom stan psychiczny. Pomyśl o tym… Odpowiednie podejście psychologa, a także grupy wsparcia osób z podobnym problemem, nawet te internetowe, pomogą Ci znów poczuć się dobrze we własnej skórze, a to jest najważniejsze!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here