Infekcje intymne. Jak można im łatwo zapobiegać?

0
1002

Przyczyną większości infekcji intymnych jest zaburzona równowaga mikroflory pochwy: spada ilość dobroczynnych bakterii Lactobacillus i dochodzi do nadmiernego namnożenia się drobnoustrojów patogennych.

Istnieje wiele czynników stymulujących patogenną mikroflorę do nadmiernego namnażania. Są to między innymi:

 • niedostateczna higiena prowadząca do gromadzenia się potu i resztek moczu bądź nadmierna higiena silnymi detergentami;
 • obniżenie odporności organizmu;
 • suchość okolic intymnych;
 • noszenie obcisłej i nieprzewiewnej bielizny;
 • stosowanie antybiotyków, leków sterydowych bądź hormonalnych;
 • zaburzenia hormonalne (np. spadek estrogenów w ciąży lub w okresie okołomenopauzalnym),
  menstruacja;
 • wysoka aktywność seksualna;
 • częste irygacje pochwy;
 • częste korzystanie z basenu, sauny, siłowni czy solarium;

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, nasuwa się prosty wniosek: bardzo łatwo zaburzyć naturalną równowagę flory okolic intymnych. Co zatem możemy zrobić, aby temu zapobiec?

Po pierwsze właściwa higiena miejsc intymnych.

Zasadą podstawową jest nieprzenoszenie bakterii z okolic odbytu na cewkę moczową i przedsionek pochwy. Wiąże się to z zachowaniem jednego kierunku mycia i suszenia okolic intymnych: od pochwy do odbytu. Pamiętajmy o tym również korzystając z toalety. Wydawałoby się, że jest to rzecz oczywista, jednak nie każda z nas o tym pamięta.

Następna kwestia to dobór odpowiedniego środka do mycia. Czytajmy dokładnie skład produktu – im krótsza lista składników, tym lepiej. Unikajmy silnie drażniących środków myjących, takich jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate). Wybierajmy te delikatniejsze, do których należy Lauryl Glucoside czy Cocamidopropyl Betaine.

Płyn do higieny intymnej, oprócz delikatnego mycia, powinien również utrzymać nasze naturalne pH pochwy, aby dobroczynne drobnoustroje miały odpowiednie warunku do rozwoju. Pomogą nam w tym kwas mlekowy i prebiotyki, których również nie powinno zabraknąć na liście składników.

Coraz częściej w płynach do higieny intymnej dedykowanym kobietom z częstymi infekcjami pochwy, pojawia się chlorheksydyna, która ma silne działanie bakteriobójcze i antyseptyczne. Niestety obok drobnoustrojów chorobotwórczych, chlorheksydyna niszczy również naszą dobroczynną mikroflorę. Z tego względu, płyny zawierające ten związek powinny być stosowane jedynie wtedy, gdy borykamy się z infekcją, a do codziennej higieny wybierajmy te z delikatniejszym składem.

Uważajmy również na roślinne ekstrakty, ponieważ niektóre z nich mogą uczulać (np. ekstrakt z rumianku).

Na koniec bardzo ważna kwestia. Myjąc okolice intymne nie używajmy gąbek ani myjek, ponieważ jest to bardzo dobre miejsce dla rozwoju niechcianych bakterii patogennych.

Po drugie dobór odpowiedniego probiotyku

Jeśli cierpisz na częste infekcje, probiotyk intymny powinien być nieodzownym elementem Twojej intymnej apteczki. Masz do wyboru dwa rozwiązania: probiotyk doustny bądź dopochwowy. Który wybrać?

Po probiotyk dopochwowy sięgnij od razu po wyleczonej infekcji (np. po zakończonej kuracji antybiotykiem). Dzięki temu szybko odbudujesz mikroflorę pochwy. Jednak, aby kuracja była skuteczna konieczne jest długofalowe (czasami nawet 6-miesięczne) stosowanie probiotyku. I tu zalecana jest kontynuacja w postaci doustnej, która jest wygodniejszą formą dla wielu z nas. Probiotyk doustny nie ogranicza nas w aktywnościach sportowych i seksualnych. Ponadto zapewnia nam dodatkową ochronę, regulując naszą mikroflorę jelit.

Jaki powinien być skład dobrego probiotyku? Jak najbardziej zbliżony do flory polskich kobiet, w której znajdziemy takie szczepy jak: Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus gasseri i Lactobacillus delbruecki. Ważna jest również łączna liczba bakterii w 1 globulce/kapsułce oraz liczba szczepów. Im większa liczba bakterii oraz im więcej rodzajów szczepów w danym probiotyku, tym większą mamy pewność, że probiotyk zadziała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here