Intuicja w życiu codziennym kobiety

0
451

W ciągu lat podejmujemy mnóstwo mniej lub bardziej ważnych decyzji, a równie często wyrabiamy sobie wtedy opinię, ale i osąd o danej sytuacji i o innych ludziach. Czy wiesz, jaką rolę w tych wszystkich procesach może odgrywać intuicja?

Intuicja przypomina jakiś wewnętrzny, mówiący do nas impulsami głos. Wywołuje emocje i uczucia, a przez to może silnie wpływać na nasze postrzeganie rzeczywistości, na podejmowane przez nas decyzje i podejście do określonych osób. Nie wiadomo wtedy, skąd się tak naprawdę biorą głoszone nagle przez nas przekonania, a gdybyśmy próbowali to analizować, to zagmatwalibyśmy się sami w sobie. Intuicja wydaje nam się jednak wsparciem, kiedy gubimy się próbując podjąć właściwą decyzję.

Nazywana jest też szóstym zmysłem, czy ludzkim kompasem. Prawdopodobnie przychodzimy na świat z jakimś jej potencjałem i nie podlega on procesowi uczenia się jednostki.

Często kierujemy się intuicją przy podejmowaniu różnych decyzji, przez co nie można zlekceważyć jej ogromnego wpływu na nasze codzienne funkcjonowanie. Czy jednak decyzje podejmowane intuicyjnie zawsze są dla nas czymś pozytywnym w skutkach?

Czy ciągle należy zawierzać intuicji?

Na pewno nie! Nawet jeśli nasze intuicyjne postrzeganie świata w pełni realizuje nasze dążenia i wyznawany system etyczny, to przecież kierujemy się czasami zupełnie przeciwstawnymi potrzebami, jak chociażby chęć euforycznej zabawy z jednej strony,a potrzeba poczucia bezpieczeństwa – z drugiej. Chwilowy impuls może nas zachęcić do działania, które w skutkach nie będzie dla nas oczekiwane. Czasami więc warto posłuchać naszego wewnętrznego głosu, lecz w pewnych sytuacjach powinnyśmy kierować się wyłącznie naszym zdrowym rozsądkiem.

Wraz ze zdobywanymi doświadczeniami coraz trudniej nam odróżnić intuicję od trwałych przekonań, czy nawet od impulsów emocjonalnych związanych m.in. z przebytą traumą. Osoby, które przeżyły wypadek samochodowy, mogą cały czas odczuwać lęk przed jazdą samochodem – ale też w niektórych przypadkach poczucie lęku może w ciągu wielu lat życia minimalizować się i niekiedy narastać – nie będzie to jednak intuicja, pomimo że takie mogą mieć skojarzenia osoby ulegające temu odczuciu.

Zaraz, to może nie ma intuicji?

Może, tak naprawdę, to intuicja wcale nie istnieje? To tylko pomysły, przychodzące nieświadomie do naszego mózgu, albo błyskawiczne łączenie faktów, którego to procesu wcale nie kontrolujemy.

Świat nauki jednak potwierdza istnienie intuicji, jako zjawisko o nie do końca zrozumiałych przyczynach ani o niepewnych obszarach w obrębie mózgu, w których nasz szósty zmysł się skrywa.

Niektóre nurty psychologiczne oraz różne duchowe i ezoteryczne szkoły zwracają uwagę na fakt, żeby czerpać z dobrodziejstw intuicji w sposób bardziej świadomy. Nawet zachęcają do określonych treningów, żeby ją lepiej w sobie rozwijać. Ale czy to ma sens, to niech już podpowie ci intuicja…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here