Krótka historia antykoncepcji

0
536

Ile jest osób używających antykoncepcji, tyle znajdziemy powodów do korzystania z faktu jej istnienia. Jak powstawały znane nam metody antykoncepcyjne i na czym polegały pierwsze znane ludzkości sposoby uniknięcia zapłodnienia?

Kontrolując naturalnie mechanicznie lub ingerując w gospodarkę hormonalną, możemy w pewnym stopniu zabezpieczyć się przed ciążą. Popularne produkty antykoncepcyjne znajdziemy w aptece, drogerii, czy też w kiosku. Decyzja o stosowaniu lub odrzuceniu metod antykoncepcji powinna zostać podjęta indywidualnie, zgodnie z własnymi przekonaniami.

W zamierzchłej przeszłości naszej cywilizacji antykoncepcja nie była potrzebna. Uważano, ze im więcej rodzi się ludzi, tym będzie lepiej. Jednak z czasem pojawiły się zwiastuny działań, mających na celu ograniczenie przypadkowego przyrostu naturalnego.

Prekursorem metod antykoncepcji był biblijny Onan, który wdrażał w życie stosunek przerywany. Ilekroć zbliżał się do żony brata swego, unikał zapłodnienia, aby nie dać potomstwa bratu swemu.

Już starożytni odkryli zależność pomiędzy fazami księżyca, a cyklem miesięcznym kobiety. Miesiączka występowała na ogół wtedy, kiedy na niebie można było zaobserwować pełnię pełnia. Współcześnie, w związku z innym trybem życia i sporej ilości emitowanego sztucznego światła, dość mocno zindywidualizował się u kobiet moment pojawienia się krwawienia.

Pierwszy dopochwowy środek antykoncepcyjny opisano przed czterema tysiącami lat w tekście Papirus z Kahun. Według zawartych tam wskazówek, kobieta powinna zatkać pochwę żywicą zmieszaną z węglanem sodu i smarem z krokodylego łajna.

Prekursorami stosowanych obecnie gąbek dopochwowych były najprawdopodobniej pewnego rodzaju tampony formowane przez starożytne Egipcjanki z mieszanki bawełny oraz obrobionych cierni akacji, fig i miodu. Rozwiązanie to skutecznie zakwaszało pH pochwy, prowadząc do destrukcji męskich komórek rozrodczych.

Podobne pomysły znajdziemy w Talmudzie. Według opisu, gąbkę namaczano w soku z cytryny i aplikowano do kobiecej pochwy. Wykorzystywanie wosku z granatem (owoc ten ma właściwości opóźniające owulacje), lub wosku pszczelego można porównać do dzisiaj stosowanych kapturków naszyjkowych. Pszczeli wosk umieszczano kobiecie w okolicach szyjki macicy. On topniał pod wpływem temperatury, jednocześnie szczelnie zamykając jej ujście.

Starożytny grecki uczony, prekursor położnictwa, żyjący na przełomie I i II wieku naszej ery Soranus z Efezu, z niezwykłą dokładnością określił dni płodne, oraz niepłodne cyklu. Uczony ten interesował się również antykoncepcją. Zaobserwował poronny wpływ na kobiecy organizm ruty zwyczajnej. Inną popularną wtedy rośliną poronną była silphium, czyli sylfia, bylina z rodziny ferula. O jej popularności świadczy chociażby fakt, że wyginęła na początku IV w naszej ery.

Skąd się wzięły prezerwatywy? Z Azji! Jednak wyglądem nie przypominały tych dzisiejszych, zakładano je tylko na żołądź penisa. Najczęstszymi materiałami, z których były wykonywane to: jedwab, powłoki żółwia, rogi zwierzęce lub naoliwiony papier.

Z czasem, gdy wprowadzono prezerwatywy z cienkiej skóry (jelita zwierzęce) i z chemikaliów, zaczęły one obejmować całego penisa. Taką formę prezerwatywy rozpowszechniono w Europie i w Ameryce. Później pojawiły się prezerwatywy lateksowe, które znamy dzisiaj.

Wiele właściwości danego produktu zostaje odkrytych przypadkiem. Tak samo było z doustną antykoncepcją, która początkowo miała pomóc kobietom cierpiącym na bolesne miesiączkowanie. Po kilku latach doskonalenia pigułek antykoncepcyjnych, w 1960 roku do aptek w USA (a w 1966 roku w Polsce) trafił preparat antykoncepcyjny zwany Enovid.

Co ciekawe, na rynek amerykaństki Enovid trafił wcześniej, bo w 1957 roku, jednak jako lek zmniejszający dolegliwości menstruacyjne. Wielki bum tabletek antykoncepcyjnych miał miejsce po ruchach studenckich i aktywizacji kobiet w 1968 roku. Od tego czasu kobiety zyskały możliwość sporej kontroli nad swoją płodnością.

Źródło: Historia w pigułce, czyli jak powstała antykoncepcja, autorstwa Natalii Surmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here