„Mamulko, Mamuko!” czyli odpowiem na pytanie, co podać dziecku zamiast kaszki ekspresowej?

0
2479
Baby eats porridge spoon mashed

Po co komu zboże?

Zboża powinny one stanowić ok 40 – 60 % dziennego menu dziecka. Zboża zawierają witaminy, mikro i makroelementy, białko, węglowodany i tłuszcze, co pozwala na wzmocnienie naturalnej odporności dziecka. Najlepsza forma podania to grube kasze, kaszki, płatki ze zbóż oraz zbożowa mąka, idealnie jeśli będzie posiadać jakość BIO potwierdzoną certyfikatem.

 

Pamiętać trzeba jednak, że produkt organiczny nie zawsze oznacza „odpowiedni dla niemowląt”! Standardy jakie muszą zachować producenci żywności dla niemowląt są bardziej rygorystyczne i ściśle określone, dlatego tylko asortyment dedykowany niemowlętom i dzieciom będzie w pełni bezpieczny i wskazany.

Kaszka szybka, a jednak nie ekspresowa.

Zaletą kaszek ekspresowych jest to, że można je przygotować właściwie od ręki. I choć możemy już znaleźć, choć z trudem, ekspresowe ekologiczne kaszki dla niemowląt, to nie to samo, co samodzielnie ugotowana we własnym garnku zamieszana kasza. Dla mnie objawieniem zeszłego roku okazały się kaszki, które śmiało można nazwać kompromisem dla obu opcji. Co najważniejsze: kompromisem progresywnym! Obserwując uważnie od lat kaszkowy rynek spodziewam się, że jest marka, którą dla was wypatrzyłam wytyczy kierunek na najbliższe lata i pojawią się kolejne o podobnym standardzie. Trzymam za to kciuki. Piszę tu o kaszkach dla niemowląt i dzieci Mamuko, które na ten moment jako jedyne na naszym rynku, charakteryzują się innowacyjnym sposobem przyrządzania. Ziarno przed podaniem należy krótko namoczyć, następnie równie krótko zagotować. Po chwili gotowania kaszkę można podać z dodatkiem mleka mamy, mleka modyfikowanego lub innego mleka. Innowacyjny sposób przyrządzenia i konieczność gotowania kaszki, jest niezbędne dla zachowania świeżości dania oraz dla pewności pozbycia się ewentualnych bakterii. Jedynie kilka minut gotowania zapewnia maksimum bezpieczeństwa podanego dziecku pokarmu. Jednocześnie, konieczność przegotowania jest dla nas informacją, że kaszka jaką dostajemy jest w swojej jak najbardziej naturalnej (czyt. nieprzetworzonej) postaci a więc zachowała najwięcej wartości odżywczych.

Rozszerzanie diety niemowląt – festiwal zbóż i ich niestandardowych połączeń.

Mamuko to w tej chwili już 10 kaszek ale spodziewam się, że będą się pojawiały kolejne, bo nie wszystkie są jeszcze wyczerpane. Kaszki zawierają w swym składzie pojedyncze ziarno lub bardzo ciekawe kompozycje różnych zbóż. Część z nich można podawać niemowlętom po 4 miesiącu życia, choć aktualne zalecenia WHO są takie, aby jednak z rozszerzaniem diety u niemowląt zaczekać do ukończenia 6. miesiąca życia. Kaszki produkowane są ze zbóż, które sprawdzane są pod kątem zawartości dodatków chemicznych, metali ciężkich oraz niebezpiecznych mikroorganizmów. Mamuko oferuje ryż, kukurydzę, jasną grykę, grykę, owies, orkisz, jęczmień, żyto, ale co najciekawsze to ich niestandardowe połączenia pozwalające na wprowadzanie zróżnicowanego menu w czasie rozszerzania diety niemowląt.

Dla kogo te kaszki? Dla wymagających!

Myślę, że twórcy kaszek Mamuko świetnie rozpoznali potrzeby rodziców wymagających. Ale też tych pragmatycznych a więc tych, którzy cenią najwyższą jakość i naturalne produkty, jednak nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na przygotowanie posiłku lub tego czasu po prostu nie mają. Znam wszystko – sama jestem tym wszystkim! I wiem, że takich matek (rodziców) jest wiele i wiedział to też producent Mamuko. Dokonali więc racjonalnego kompromisu – zachowali naturalne właściwości zbóż i oddali kaszki o stosunkowo krótkim czasie przygotowania posiłku. Posiłku, który daje wiele możliwości podania dla urozmaicenia menu. Proste, ale jakoś nikt przed rodzinną litewską firmą do tej pory na to nie wpadł. Albo uznawano to za zbyt drogie w produkcji a więc zbyt mało dochodowe.

 

Domyślam się, że mało z was zwróciło na tę markę uwagę. Na próżno jednak szukać jej w supermarketach. Dlatego wyłuskałam ją dla was z szerokiej oferty KIDY. Jak na razie litewskie kaszki dostępne są tylko w wyspecjalizowanych e-sklepach ze zdrową żywnością dla dzieci. Mogłabym jeszcze pisać, że bardzo mi się podoba ich wygląd, ale to już kwestia gustu. Nie będę się narzucała, najważniejsze, że bronią się swoją jakością i progresywnym kompromisem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here