Mary Ann Bevan: Smutna ofiara kanonu piękna

Dzisiaj już nikt publicznie nie ogłosiłby żałosnego konkursu na Najbrzydszą Kobietę Świata, a ten wstrętny tytuł nie zostałby przyznany cierpiącej na poważną chorobę osobie. Jednak niecałe 100 lat temu Mary Ann Bevan ze schorzeniem akromegalii zwyciężyła w wyborach najbrzydszych kobiet.

0
554

Dzisiaj już nikt publicznie nie ogłosiłby żałosnego konkursu na Najbrzydszą Kobietę Świata, a ten wstrętny tytuł nie zostałby przyznany cierpiącej na poważną chorobę osobie. Jednak niecałe 100 lat temu Mary Ann Bevan ze schorzeniem akromegalii zwyciężyła w wyborach najbrzydszych kobiet.

Wywołane chorobą odstępstwo od normy okrzyknięto brzydotą i ubogiej Mary Ann Bevan wręczono nagrodę zwyciężczyni szokującego konkursu z 1920 roku Najbrzydszej Kobiety na Świecie. Zwycięstwo zapewniło Mary Ann Bevan zatrudnienie jej ze skromnym wynagrodzeniem przez Sama Gumpertza w Coney Island Dreamland SideShow oraz zatrudnienie przez braci Ringling w ich freakshow, gdzie Mary Ann pojawiał się na cyrkowej arenie jako najbrzydsza ludzka atrakcja do końca swojego życia.

Przyczyną nietypowego i trudnego do zaakceptowania wyglądu Mary Ann Bevan było schorzenie znane medycynie jako akromegalia.To nieprzyjemna, przewlekła choroba, która wiąże się z nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu przez organizm. Dostrzegalne są u osób cierpiących na akromegalię postępujące stopniowo zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Schorzenie charakteryzuje postępująca deformacja szkieletu, pogrubienie rysów twarzy i fragmentów kończyn. Zmiany zachodzące w ciele powodują poważne zaburzenia metaboliczne oraz powikłania kardiologiczne i oddechowe.

Schorzenie dotyczy dorosłych, mających zakończony proces wzrostu kości. Dziecko również może mieć wydzielany przez organizm nadmiar hormonu wzrostu, ale jest to gigantyzm, a nie akromegalia. Jeśli hormonu wzrostu nie będzie wydzielany po osiągnięciu okresu pokwitania, to schorzenie nie osiągnie cech akromegalii. Kiedy jednak hormon wzrostu będzie powstawał w nadmiarze w organizmie osoby dorosłej, to oprócz gigantyzmu mamy do czynienia z akromegalią.

Przyczyny wydzielania przez organizm nadmiernej ilości hormonu wzrostu są różne, najczęściej odpowiedzialny za taki stan jest niezłośliwy guz przysadki mózgowej. Inne powody pojawienia się akromegalii, to syndrom McCune-Albrighta, zespół Carney’a, lub nerwiakowłókniakowatość.

Mary Ann Bevan kilka lat po ślubie posiadała wzrost ponad dwóch metrów oraz nieproporcjonalne rozrosty fragmentów kończyn. Opuszczona przez męża, rodzinę i przyjaciół sama musiała zmierzyć się z konsekwencjami choroby. Po przykrych doświadczeniach z agresywnie reagującymi na jej wygląd ludźmi, Mary Ann Bevan unikała z nimi kontaktu, nigdzie nie pracowała i samotnie wychowująca czwórkę dzieci.

Zdesperowana Mary Ann Bevan wykorzystała więc swój przeżarty chorobą wizerunek tak samo, jak ten sam wygląd pozbawił ją możliwości funkcjonowania społecznego.

Jednak nawet obecnie nie wszyscy rozumieją tragizm życia chorej na akromegalię Mary Ann. Na początku XXI wieku wizerunek Mary Ann Bevan zamierzała wykorzystać na puszczonej w obieg okolicznościowej, żartobliwej – zdaniem autorów pomysłu – kartce marka Hallmark Cards. Bardzo szybko nastąpiła jednak interwencja zniesmaczonych pomysłem osób i właściciele marki Hallmark Cards bardzo szybko przyznali, że dobór wizerunku postaci prezentowanej na kartce był wysoce nieodpowiedni i wycofali ją z dystrybucji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here