Masturbacja vs. Polacy, Religia, Lekarze

0
3865
Woman with a beautiful belly lying on the bed

Masturbacjapobudzanie własnych narządów płciowych w celu wywołania u siebie pobudzenia seksualnego. Może, lecz nie musi prowadzić do osiągnięcia orgazmu. Termin obejmuje stymulację za pomocą dłoni, przedmiotów codziennego użytku, a także z pomocą dedykowanych akcesoriów, takich jak wibratory czy sztuczne pochwy. Masturbacja funkcjonuje też pod inną nazwą np. samogwałt lub onanizm. Korzenie tego ostatniego określenia są w Biblii, a dokładnie w Księdze Rodzaju opisującej niepodobające się Bogu postępowanie Onana.

Jak to zwykle bywa w wypadku kontrowersyjnych tematów – zdania na temat masturbacji są podzielone. Karol Marks twierdził, że ”masturbacja ma się do seksu jak filozofia do rzeczywistości” a Woody Allen przewrotnie zauważył, że „masturbacja to seks z kimś kogo naprawdę kochasz”.

A co na to Polacy?

 • W 1997 roku jedynie 25% mężczyzn i 13% kobiet przyznało się do regularnej masturbacji, w 2017 odpowiednio 47% mężczyzn i 23% kobiet przyznaje się do uprawiania tej formy samozadowalania seksualnego
 • Aż 55% mężczyzn i 43% kobiet twierdzi, że masturbacja pomaga poznać swoje ciało i w większym stopniu przeżywać zaspokojenie swoich potrzeb seksualnych. Co ciekawe, 35% ankietowanych nie ma na ten temat zdania, a 15% nie zgadza się z powyższym stwierdzeniem.
 • Odsetek masturbujących się Polaków jest taki sam wśród dwóch grup wiekowych 18-29 lat i 30-49 lat i wynosi 57%

Co o masturbacji mówią różne religie?  

Kościół katolicki nie pozostawia złudzeń określając masturbacje jako „akt wewnętrznie i moralnie nieuporządkowany”, który jest grzechem ciężkim. Podobnie  Świadkowie Jehowy, nawołują swoich wyznawców do unikania masturbacji ze względu na jej zgubne skutki. Zgodni z takim poglądem są też wyznawcy Islamu.  W ortodoksyjnym judaizmie masturbacja mężczyzn została zakazana przez Rabinów, ale nie jest zapisana w świętej księdze – Torze. Co ciekawe masturbacja kobiet nigdy nie była tak surowo zakazywana ze względu na fakt, że kobieta podczas aktu onanizmu nie traci „drogocennego nasienia”. Nurt konserwatywny i reformowany judaizmu nie uznają masturbacji za grzech.

Co o masturbacji mówią seksuologowie?

Szukałam, szukałam, szukałam wspólnego stanowiska Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego lub Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego ale nie znalazłam! Zdania są niezwykle podzielone. Nawet sam prof. dr hab. n med. Zbigniew Lew Starowicz, niekwestionowany lider wśród autorytetów medycznych uznaje masturbację jako fazę rozwoju człowieka ale jednocześnie w wywiadzie rzeka dla „Wysokich obcasów” podkreśla jak wielkie spustoszenie sieje masturbacja mężczyzn trwających w związkach. Profesor współczuje młodym kobietom, bo dzięki dostępnej na wyciągniecie ręki zróżnicowanej pornografii mężczyźni niejednokrotnie wolą masturbację niż odbycie stosunku ze swoją partnerką. Pojawia się niechęć do klasycznego seksu z partnerką, brak umiejętności osiągniecia orgazmu inną drogą niż masturbacja i inne zaburzenia, które leczone są w gabinetach seksuologicznych.

A co na to Szepczące Kobiety?

Jestem niezwykle ciekawa Waszych opinii i doświadczeń. Jak podchodzicie do tematu masturbacji? Co na ten temat myślą Wasi partnerzy? Niezależnie od tego czy orgazmu dostarczacie sobie same czy z partnerem, warto zadbać o prawidłowe nawilżenie miejsc intymnych. W takich wypadkach sprowadza się Mucovagin – żel do pielęgnacji i nawilżania okolic intymnych (tak, tak to ten żel z kwasem hialuronowym). Nie ważne czy będziesz w pojedynkę czy z kimś, zadziała tak samo dobrze!

Pozdrawiam,

Ania

Źródła:

 1. Imieliński (red.), Seksuologia: zarys encyklopedyczny, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1985, ISBN 8301048247, OCLC 749229531 (pol.).
 2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Masturbacja
 3. http://www.biblijny.net/encyklopedia/onan.html
 4. http://mediarun.com/pl/marketing/seksualnosc-polakow-2017-nadal-jestesmy-grzeczni-powsciagliwi-pelne-wyniki.html
 5. Możesz zwyciężyć w walce z masturbacją, [w:] „Trwajcie w miłości Bożej” [online], Towarzystwo Strażnica, s. 218-219, ISBN 83-86930-95-0.
 6. Jak zerwać z nawykiem masturbacji?, [w:] Pytania młodych ludzi, tom 1 [online], Towarzystwo Strażnica, s. 178-182, ISBN 978-83-61557-22-7.
 7. Dziesięć pytań — biblijne odpowiedzi. W: Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy [on-line]. Biblioteka Internetowa Strażnicy, 1 listopada 2011. s. 4–7.
 8. http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/forum/109/n/695
 9. http://www.the614thcs.com/40.350.0.0.1.0.phtml
 10. http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,15126021,Prof__Lew_Starowicz__seks_to_przyjemnosc_demokratyczna_.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here