Menopauza z leczeniem hormonami?

0
508

Przekwitanie, bo tak inaczej mówimy na menopauzę nie musi być ciężkie do przejścia. Czasami warto rozważyć leczenie hormonami. Przede wszystkim podejrzewając wchodzenie w okres klimakterium, należy udać się do lekarza czy też skonsultować wszelkie dolegliwości z położną. Jak zacząć, jakie są ogólne zasady terapii hormonalnej i wiele więcej dowiesz się czytając ten artykuł.

Zmniejszenie wytwarzania hormonów takich jak progesteron i estrogen, rozpoczyna okres menopauzy, który może trwać rok lub nawet dłużej. Wydzielanie przez podwzgórze naszego organizmu substancji pełniących rolę mediatorów w pewnym momencie życia kobiety staje się nieregularne. Czynność osi podwzgórze – przysadka – jajnik zmienia się a ostatecznie w jajnikach produkowany jest jedynie androstendion, który w tkance tłuszczowej ulega przemianie do estronu, czyli bardzo słabego estrogenu. Stąd te właśnie niedobory estrogenów. Właśnie w takiej sytuacji dużo może pomóc estrogenoterapia, czyli leczenie hormonem o nazwie estrogen.

Czym tak naprawdę jest estrogenoterapia?

Odpowiadając, terapia ta ma na celu wyciszenie dokuczliwych objawów menopauzy a także zapobiega skutkom niedoboru estrogenów w organizmie kobiety w okresie menopauzy. Kiedy dochodzi do takich niedoborów, mówi się o zaburzeniach metabolicznych, do których należą między innymi cukrzyca i osteoporoza, często rozpoczynające się właśnie w okresie przekwitania.

Decydując się na rozpoczęcie estrogenoterapii należy rozważyć wszelkie wskazania, przeciwwskazania oraz jasno wyjaśnić kobiecie możliwość wystąpienia powikłań. Ogólne zasady podawania estrogenów przedstawiają się następująco:

  • leczenie odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza
  • rozpoczynając terapię, zaczyna się od najmniejszej możliwie dawki hormonu, ale takiej, którą uznaje się za skuteczną
  • estrogeny podaje się w większości wraz z gestagenem, z wyjątkiem kobiet, które przeszły operację całkowitego usunięcia macicy i kobiet, którym podaje się estriol.

Do korzyści takiej terapii zalicza się:

  • złagodzenie, bądź całkowite zniesienie wszystkich lub części przykrych dolegliwości związanych z menopauzą
  • profilaktykę miażdżycy oraz osteoporozy
  • znaczne spowolnienie procesów degeneracyjnych skóry
  • podnoszenie nastroju, zmniejszenie niepokoju
  • zanik bezsenności
  • wyleczenie zapalenia pochwy czy też zapalenia cewki moczowej.

Takie leczenie należy podejmować ostrożnie u kobiet otyłych, u których ilość wytwarzanych estrogenów może być znaczna. Jednak bezwzględnymi przeciwwskazaniami do takiej terapii w okresie klimakterium są: nadciśnienie, przebyty udar mózgu, migrena, choroba zakrzepowa, anemia sierpowata, ciężkie schorzenia wątroby, nowotwory zależne od estrogenów, czyli nowotwór sutka bądź macicy, choroby naczyń mózgu i siatkówki czy cholestaza.

Stosowanie takiej terapii jak już wcześniej zostało powiedziane, musi być rozważone z uwagi na ryzyko jakie ze sobą niesie. Możliwy jest rozwój nowotworów sutka i macicy, ponadto istnieje zagrożenie wzrostem ciśnienia tętniczego krwi oraz zwiększa się niebezpieczeństwo rozwoju cukrzycy. Podawanie syntetycznych estrogenów może powodować większą częstotliwość występowania zakrzepicy żył głębokich a także epizodów zawałów serca. U kobiet otyłych wzrasta także ryzyko leczenia operacyjnego kamicy żółciowej.

W przypadku występowania acyklicznych krwawień podczas leczenia estrogenami, należy rozważyć wyłyżeczkowanie jamy macicy w celu diagnostycznym. Więcej o abrazji dowiesz się czytając artykuł: https://szepczakobiety.pl/czym-wylyzeczkowanie-jamy-macicy/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here