Jak mężczyzna staje się ojcem: od obserwowania do kangurowania!

0
782
Young father at home standing at the window holding his cute newborn baby girl.

Ciąża i poród dla mężczyzny

Krąży takie powiedzenie, że ojcem może być każdy, ale tatą już nie. Temat niełatwy. Wiele zależy od sytuacji, w jakiej dziecko przychodzi na świat. Uwaga, będę idealizować! Załóżmy, że dziecko jest planowane i szczęśliwi rodzice oczekują jego przyjścia. Radosna, brzemienna mama, która nie boryka się z uciążliwymi, ciążowymi przypadłościami, kwitnie w oczach i oddaje się wiciu gniazda, kompletowaniu wyprawki i temu podobnym przyjemnościom i tak świat kobiety zaczyna przeobrażać się w świat matki.

W tym czasie w życiu mężczyzny niewiele się zmieni, może poza nowymi w swej jakości nastrojami kobiety. Sielankowy czas ciąży zostaje przerwany przez zbliżającą się godzinę zero – poród i pierwsza decyzja dotycząca dziecka – czy tata będzie przy porodzie? Kwestia bardzo indywidualna i nie każdy mężczyzna udźwignie to „zdarzenie”. Choć większość kobiet deklaruje chęć porodu z partnerem, decyzja powinna być wspólna i uwzględniać potrzeby obojga rodziców. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że polecam. Ojciec rodziny, mimo wstępnych wątpliwości, ostatecznie przyłącza się!

Nie ma jak w domu

Między porodem, a wyjściem do domu wpada „pępkowe”, ale zostawmy je w spokoju. Pierwsze dni w domu to new reality show dla całej rodziny i żeby nie wiem jak się do tego przygotowywać to nie ogarniecie ani nie zaplanujecie tego właściwie. Życie staje na głowie, szczególnie, gdy rodzicem zostaje się po raz pierwszy. Za kolejnymi razami dochodzą kwestie logistyczne dotyczące starszego rodzeństwa i sfera emocjonalna typu „czy starczy mi miłości dla kolejnego dziecka”, „czy starsze dziecko nie poczuje się odtrącone” albo „czy dzieci będą zazdrosne o siebie?”. Mówię jak jest J

Nie umniejszając roli ojca, czas po powrocie ze szpitala to ogromny bagaż do udźwignięcia dla matki. Amplituda hormonów powracających do normy, ból piersi karmiących, do tego obkurczająca się macica, której ból narasta w czasie ssania piersi przez noworodka, obolała rana po nacięciu lub cesarce, pełen wachlarz emocji i w tle nierzadko płaczące, domagające się pokarmu, bliskości – a najpewniej powrotu do brzucha mamy – niemowlę. Do tego momentu, ojciec, jakby się nie starał, nie wiele się tu nada.

Tata czas start

Według mnie w tym momencie facet wychodzi na scenę i tu dopiero zaczyna się rola taty. W tej chwili matka dziecka najbardziej go potrzebuje – często w poczuciu beznadziei, szukająca wsparcia, akceptacji, wyrozumiałości. Śmiało mogę powiedzieć, że mężczyzna staje się tatą, kiedy okazuje matce w tym okresie powyższe. Bądźmy szczerzy ciąża, poród, połóg i czasem dalsze miesiące to rewolucja w ciele kobiety – na którą tylko w pewnym stopniu może się przygotować. Ciąża i macierzyństwo to cholernie ciężka robota.

Na szczęście żyjemy w takim czasie, kiedy szeroko pojęte partnerstwo jest uprawiane na dużą skalę, pielęgnowane i doceniane. Rola mężczyzny nie ogranicza się jedynie do przysłowiowego wybudowania domu, zasadzenia drzewa i spłodzenia syna, zaś rola kobiety nie została zepchnięta do kuchni i opieki nad potomstwem. Bycie rodzicem pozwala kobiecie i mężczyźnie odnaleźć zupełnie nowe pokłady sił fizycznych, cierpliwości, o których istnieniu nie mieli wcześniej pojęcia. Zderzają się z niewyczerpalnym źródłem bezgranicznej i bezinteresownej zarazem miłości, której nie da się z niczym porównać.

Od obserwowania do kangurowania

Co może zrobić tata po narodzinach dziecka? Ale tak konkretnie! Może być, wspierać, pozwolić się wypłakać, wyżalić – nawet jeśli to go przeraża i męczy – pamiętajcie, że matka, szczególnie ta rodząca po raz pierwszy, jest równie przerażona, wyczerpana, zdezorientowana. Przez pierwsze miesiące można odnieść wrażenie, że niemowlę jest przywiązane do mamy, dzieje się tak, głównie za przyczyną karmienia piersią. Jednak mężczyzna, który od początku uczestniczy w życiu swojego dziecka, choćby przez wspieranie partnerki to doskonały materiał na Super Tatę. Sposób, w jaki ojciec traktuje matkę dziecka jest pierwszą i najważniejszą lekcją, jaką tata może przekazać potomstwu. Wsparcie, oddanie, zaangażowanie, poczucie bezpieczeństwa oraz okazywanie szacunku na co dzień to obowiązek prawdziwego taty.

Bliskość, jaka powstaje w relacji matka-dziecko jest pełna magii i fenomenu natury. Tata obserwuje z dumą tę niesamowitą więź, a czasem z żalem i zazdrością, że to nie jemu przypadł ten zaszczyt. Ale uwaga nic straconego. Jego czas nadchodzi! Tata idealnie sprawdzi się do kangurowania noworodka, chusto-noszenia, do kąpieli dziecka, zmiany pieluszki, do podania mleka, kiedy mama musi wyjść (świetnym przykładem jest butelka Mimijimi – używana przez wielu ojców przez to znana m.in. jako ‘butelka aktywnego tacierzyństwa’) czy do wyjścia na spacer.

Prawda jest taka, że mężczyzna całe życie dorasta do bycia tatą i tylko od niego zależy jak zostanie zapamiętany przez potomstwo – ma konkretną rolę do odegrania w życiu dziecka. Zazwyczaj jest to najważniejsza rola jego życia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here