Jakie mogą być objawy zawału serca u kobiety?

0
1306

Zawał serca może objawiać się na niezwykle różne sposoby. Statystyki medyczne potwierdzają też, że symptomy zawału często różnią się w zależności od płci chorego. Tak więc, nie tylko dbajmy o zdrowie, ale również profilaktycznie poszerzmy wiedzę o często pojawiające się u kobiet objawy ataku serca.

Zawał mięśnia sercowego nazywany jest często zawałem serca lub atakiem serca. Zawał uśmierca dwa razy więcej osób niż nowotwory, przez co jest od wielu lat najpopularniejszą przyczyną zgonów w Europie.

Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego. Wywołana jest niedokrwieniem serca przez zamknięcie tętnicy wieńcowej, która pompuje krew.

Krąży stereotypy, że zawał mięśnia sercowego uśmierca głównie starszych mężczyzn. Nic z tego! Zawał może spotkać osobę w każdym wieku, na dodatek coraz częściej umierają na niego kobiety.

Dlaczego powinnyśmy obawiać się skutków ataku serca? Cóż, nie jest żadnym szowinizmem stwierdzenie, że w trosce o swoje zdrowie, kobiety często nie reagują tak, jak wymaga tego powaga sytuacji. W przypadku zawału serca, znaczenia dla uratowania życia ma każda sekunda. Jeśli za późno zostanie podjęta reanimacja, zawał mięśnia sercowego może skończyć się tragicznie. Czasami hipochondria też może mieć swoją pozytywną stronę.

Kolejnymi powtarzanymi nieprawdami jest to, że nie rozpoznamy symptomów nadchodzącego ataku mięśnia sercowego. Podobno zawał poprzedza jedynie ból w klatce piersiowej.

Jednak o zawale nie świadczy odczuwanie bolesnego kłucia w okolicach lewej piersi, czyli w miejscu, gdzie przecież znajduje się mięsień sercowy. Ta myląca dolegliwość rzadko ma coś wspólnego z chorym sercem.

To co ważne, to powtarzający się w statystykach wywiadów medycznych fakt, że nadchodzący atak serca u kobiet może mieć zupełnie inne symptomy niż u mężczyzn.

Jakie objawy mogą towarzyszyć zawałowi serca?

Zawał mięśnia sercowego objawia się często poprzez rozległy ból w całej klatce piersiowej. Uczucie nieznośnego dyskomfortu sięga szyi, żuchwy oraz ramion. Może temu towarzyszyć wrażenie ucisku lub wręcz przeciwnie – nieprzyjemnego rozpierania wewnątrz ciała. Organizm daje ponadto znać serią sygnałów. Ciało reaguje nadmierną potliwością, nudnościami, czy bezpodstawnym poczuciem lęku. Ale nie zawsze tak właśnie jest, szczególnie w przypadku zawału serca u kobiet.

Niemal połowie kobiet podczas zawału nie towarzyszy ów charakterystyczny, rozległy ból klatki piersiowej. Objawy mogą być nieco inne, zwłaszcza u młodszych pań. Pojawiają się często nieprzyjemne duszności, poczucie ucisku. Czasami ból może nie mieć dużego nasilenia i odczuwany jest tylko w dolnej części klatki piersiowej lub nawet w górnych obszarach jamy brzusznej.

Kobiety często w chwili ataku serca zwracają przede wszystkim uwagę na mocno odczuwane zawroty głowy i nudności. Wydaje się, że dopadła nas nagła fala zmęczenia lub też mdlejemy. Może też pojawić się uczucie nagłego bólu wielu mięśni ciała.

Niestety, to nie wszystko. Bywa też tak, że o nadchodzącym ataku serca może w niektórych przypadkach świadczyć u kobiety tylko niewielki dyskomfort, czy narastające uczucie dolegliwości w okolicach klatki piersiowej lub przypominający zgagę ucisk w dołku brzucha.

Ze względu na szerokie spektrum objawów o różnym natężeniu, lekarze też mogą mieć problem z prawidłowym zdiagnozowaniem zawału u kobiety. Dlatego poinformuj o podejrzeniach najbliższych, a nawet wezwij pogotowie ratunkowe, jeśli opisane wyżej symptomy zdadzą się nagle wystąpić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here