Jak nawiązywać nowe znajomości?

0
518

Chciałabyś powiększyć grono bliskich znajomych, ale przerasta Cię – błahy na pierwszy rzut oka – fakt konieczności rozpoczynania nowej znajomości? Poznaj więc dokładniej zjawisko komunikacji między ludźmi, żeby łatwiej przełamywać lęk społeczny i swoją dochodząca nagle do głosu nieśmiałość. Poznaj też metody pomocne w rozmowach z nieznanymi dotąd osobami.

Co by nie mówić o rodzaju ludzkim, to jesteśmy zwierzętami społecznymi. Potrzebujemy przebywać w otoczeniu innych osób o najróżniejszych kompetencjach, umiejętnościach. Najlepiej, gdyby wszyscy nadawali na tej jednej, tak bardzo dla mnie zrozumiałej i mi przede wszystkim pasującej fali… Wydawałoby się przy tym, że temat nawiązywania nowych znajomości to kwestia, którą wystarczy jak dobrze poznają uczniowie szkoły podstawowej. Nic bardziej mylnego!

Przytłoczone i zmęczone codziennymi obowiązkami zaczynamy smutnieć i izolować się nie tylko od kompletnie nie znanych osób, ale też oddalamy się coraz częściej od najbliższych nam od lat dzieciństwa przyjaciółek.

Naukowcy bezustannie ostrzegają nas, że zagrażająca nam anomia, dezintegracja społeczna, czyli stan w którym nie przestrzegamy przyjętych wcześniej norm, w dużej mierze jest związana z natłokiem problemów w komunikacji z innymi osobami. Jeśli nie potrafimy rozmawiać ze sobą nawzajem, to trudno żebyśmy tworzyły razem cokolwiek spójnego i wartościowego…

Podejmując próbę nawiązania kontaktu z nieznanymi nam wcześniej osobami powinnyśmy pamiętać, że niezwykle ważny jest wtedy nasz wzrok. Wypowiadając coś i patrząc w oczy drugiego człowieka, na pewno przykuwamy jego uwagę. Jednocześnie, często nie zaufamy komuś, kogo spojrzenie błądzi po wszystkich stronach świata lub uporczywie wbija się w powierzchnię, po której właśnie stąpamy. Wzrok zdradza też nasz aktualny stan emocjonalny, a nawet ujawnia naszą skrywaną postawę wobec nieznanego rozmówcy. Jeśli stresuje nas sytuacja rozmowy, to z dużym prawdopodobieństwem zmienia się też nasz wzrok. Jest coś na rzeczy w powiedzeniu, że oczy są zwierciadłem duszy.

Niestety, stres wcale nie ułatwia nam nawiązania nowej, ciekawej relacji. Za to przeszkadza w prowadzeniu swobodnej, naturalnej rozmowy. W skrajnych przypadkach dojdzie do pocenia się, wyraźnego drżenia głosu i kończyn. Wiąże się to wszystko z faktem, że myślisz iż jesteś oceniana. Niepotrzebnie zastanawiasz się i przejmujesz, jak wypadasz w oczach nieznajomych. Nawiązywanie znajomości staje się wtedy prawdziwym horrorem na jawie.

Czasami wystarczy zdać sobie sprawę z pojawienia się tego popularnego, ale nieuzasadnionego niczym mechanizmu. Tak naprawdę, jeśli ktoś chce nas oceniać na podstawie krótkiej rozmowy, to nie powinnyśmy nim czy nią sobie zawracać głowy! Lepiej założyć, że ludzie potrafią być otwarci na innych, zainteresowani ich postawami, a nie potrzebą doklejania nieprzyjemnych łatek. Spokojnie, tak naprawdę nie ma znaczenia, co sobie o nas pomyśli osoba, której nie zobaczymy już nigdy więcej!

Jeśli chcesz radzić sobie z nieśmiałością w relacji, powinnaś poznać lepiej swoją osobę, swoją osobowość i to, jak reagujesz w różnych miejscach na różne wydarzenia. Pomyśl, w jakich sytuacjach i jakiego typu miejscach czujesz się najbardziej komfortowo? Jakie zachowanie, jaka atmosfera ułatwia Ci bycie wyluzowaną i pewną siebie? Może to ułatwi Ci nawiązywanie relacji w bezpiecznej dla Ciebie przestrzeni. Pamiętaj też, żeby pozytywnie i radośnie podchodzić do każdej próby nawiązania nowych relacji!

Warto rozumieć cechy swojej osobowości, przekonać się, jaką tworzysz harmonijną całość. Wtedy bez problemu dostrzegą to również nowo poznawane osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here