Niepłodność mężczyzny – przeczytaj czy Wasza seksualność ucierpi

0
445
Upset young couple having problems with sex.

Proces starania się o dziecko a seks

Im dłużej trwa podróż do rodzicielstwa tym trudniej jest zachować spontaniczność i radość ze zbliżeń. Częstotliwość uprawiania seksu maleje w dni niepłodne cyklu gdyż parze zależy na wzmocnieniu jakości nasienia, a wzrasta podczas owulacji nawet do kilku stosunków na dzień. Uprawianie seksu pod presją spłodzenia potomka  nie pozostaje bez wpływu na męskie libido – mogą pojawić się problemy z erekcją, sprowadzanie seksu do samej prokreacji (bez gry wstępnej, bliskości) lub wręcz unikanie zbliżeń.

Upokarzające badania

Bez wątpienia badania w kierunku niepłodności są bardziej inwazyjne w przypadku kobiety niż w przypadku mężczyzny. Dlatego też kiedy para decyduje się na dziecko, a ze starań nic nie wychodzi to „na pierwszy ogień” testów wysyłany jest facet.

Jak badanie wygląda w praktyce? Przed badaniem musi powstrzyma się od czynności seksualnych przez trzy dni. Mężczyzna musi oddać próbkę nasienia. Jakby sama świadomość bycia testowanym nie była wystarczającym stresorem, to najczęściej nasienie oddaje się w małym pomieszczeniu z plikiem gazet pornograficznych, używanych wcześniej przez dziesiątki innych osób, a na korytarzu słychać pary czekające na swoja kolej.

U mężczyzn także wzrasta ryzyko depresji

Według francuskiego portalu dla kobiet femina.fr aż 15% mężczyzn jest narażonych na objawy depresyjne podczas diagnostyki niepłodności. Jednym z czynników sprzyjających pojawianiu się najczęściej poczucie wyobcowania i sprowadzenia do roli „masturbatora” gdyż większości przypadków uwaga poświęcana jest (mimo wszystko) kobiecie.

Mężczyznom towarzyszy też stres związany z niepewnością czy problemy z poczęciem leżą po stronie jego czy partnerki.

Zderzenie z diagnozą

Każda sytuacja jest indywidualna, tak jak każda historia niepłodności. Jedni mężczyźni zareagują zaprzeczeniem, inni uciekną w pracę lub absorbujące hobby. Wiele zależy tez od otoczenia. W niektórych społecznościach nadal może pokutować przekonanie, że mężczyzna, który „nie umie” spłodzić potomka uchodzi za niepełnowartościowego. Ponadto, łatwo może stać się przedmiotem żartów.

Konfrontacja z informacją o niepłodności może zaowocować zmianami w życiu seksualnym. Mężczyzna albo może unikać stosunków albo wręcz przeciwnie do nich dążyć do większej ilości zbliżeń podświadomie chcąc udowodnić swoją „męskość”.

Niemałe znaczenie ma też reakcja – wsparcie (lub jego brak) ze strony partnerki. Ta trudna sytuacja może partnerów od siebie zarówno oddalić jak i zbliżyć – wszystko zależy od wzajemnych relacji, nastawienia i upływu czasu na oswojenie się z brutalną prawdą.

Ostatecznie i taka sytuacja ma rozwiązanie – adopcja lub skorzystanie z banku spermy.

Pamiętaj, ze to co niewypowiedziane zabija najbardziej, dlatego jasne wyrażanie swoich uczuć i emocji pomoże Wam przerwać ten trudny okres. Poza tym, warto też spróbować wrócić do cieszenia się seksem „tak po prostu”. Wiem, że łatwo mi powiedzieć… bo to nie ja mam wzbić się na wyżyny wyrozumiałości wobec partnera i podniecić się od dotyku  długoletniego partnera (w tym akurat może Wam pomóc żel dopochwowy lub globulki Mucovagin) ale myślę, że warto zburzyć ten mur, który między Wami wybudowała niepłodność. Im jesteście sobie bliżsi, tym ona ma mniejsze szanse Was poróżnić.

Trzymam za Was kciuki!

Ania

Źródła:

  1. http://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/441131,diagnoza-jestes-nieplodny-trudna-dla-mezczyzn-rozmowa-z-psychologiem.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here