Niepłodność u mężczyzny. Charakterystyka i leczenie

0
274

Najczęściej bywa tak, że do lekarza w przypadku problemu zajścia w ciążę zgłasza się sama kobieta. Jednak problem niepłodności dotyczy sporej ilości par w Polsce a ocenę niepłodności należy rozpoczynać równocześnie u kobiety i mężczyzny. Naukowe badania potwierdzają, że procentowo większą przyczyną co do kłopotu z poczęciem stanowi czynnik męski.

Okres najwyższej płodności mężczyzn przypada w okolicach 25 roku życia. Wraz z wiekiem zachodzą zmiany spermatogenezy, stopniowo zmniejsza się objętość nasienia, ruchliwość i odsetek prawidłowo zbudowanych plemników, ale nie stężenie plemników. Dowiedziono także, że wraz z wiekiem maleje częstość ciąż: u mężczyzn powyżej 35 lat prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przez partnerkę w ciągu 12 miesięcy jest 50 % niższe niż w przypadku mężczyzn poniżej 25 lat.

Powszechnie wiadomo, że aktywność seksualna spada wraz z wiekiem, ponieważ wzrasta dysfunkcja seksualna, która może być przyczyną niepłodności bądź jej skutkiem. Tutaj dochodzi także aspekt psychologiczny. Mężczyźni czują się starsi a idąca z tym wiedza z różnych źródeł na temat wieku i poczęcia wcale im nie pomaga.

Niepłodność męską, możemy rozróżnić wielorako, ze względu na jej przyczyny. U mężczyzn wyróżnia się:

  • Niepłodność całkowitą, która może być rezultatem wrodzonego lub nabytego braku jąder;
  • Niepłodność względną wynikającą z czasowo występujących przyczyn powodujących niepłodność, ale możliwych do wyleczenia;
  • Niepłodność wrodzoną;
  • Niepłodność nabytą.

Ze względu na okres trwania niepłodności można wyróżnić niepłodność:

  • Pierwotną (mężczyzna nigdy nie doprowadził do koncepcji partnerki)
  • Wtórną (mężczyzna w przeszłości doprowadził do zajścia w ciążę partnerki, ale obecnie nie może tego uczynić).

Mężczyźni nie chcą się badać w celu wyeliminowania zagrożenia niepłodnością. Z czego wynika ta niechęć? Odpowiedź jest prosta – boją się. A co skłania ich do wizyty u lekarza? W większości coraz bardziej uciążliwe i niepokojące objawy. W dużej mierze jest to też namawianie partnerki, więc w nas Kobietach jest właśnie ta siła! Jednak teraz skupmy się właśnie na tych towarzyszących objawach.

Czynników, które mogą powodować niepłodność mężczyzn jest wiele. Od gorszego ogólnego stan organizmu, zaburzeń równowagi hormonalnej, stanu układu nerwowego, do tych innych np.: zaburzenia erekcji, brak ochoty na seks, spadek możliwości seksualnych, mniejsza objętość ejakulatu, zmiana konsystencji czy koloru ejakulatu, pieczenie przy oddawaniu moczu, bóle jąder, zniekształcenie moszny, bóle prostaty, ból w trakcie i po stosunku. Jednak bardzo ważny a w większości przypadków najważniejszy czynnik to nieprawidłowe nasienie.

Diagnostyka

Niepłodność diagnozuje się na podstawie wywiadu klinicznego, obejrzenia pacjenta pod kątem zaburzeń rozwoju narządów płciowych, nieprawidłowości anatomicznych, zmian wyglądu i sylwetki itp., a następnie na podstawie badań nasienia, badań hormonalnych, a także badań genetycznych, takich jak biopsja jąder, badanie chromatyny plemnikowej. W trakcie badań wyklucza się azoospermię, czyli brak plemników w ejakulacie, hypogonadyzm obustronny lub jednostronny brak nasieniowodów, niedrożność nasieniowodów czy też mukowiscydozę.

Leczenie niepłodności męskiej

Proces leczenia niepłodności dostosowuje się do przyczyn niepłodności stosując leki hormonalne (hypogonadyzm hypogonadotropowy, zaburzenia hormonalne), antybiotyki (stany zapalne w obrębie dróg wyprowadzających nasienie), zabiegi operacyjne (niedrożność przewodów wyprowadzających nasienie, żylaki powrózka nasiennego). Szacuje się, iż aż 25-30% przypadków niepłodności męskiej to niepłodność idiopatyczna, czyli o nieznanej dotychczas przyczynie.

Najważniejszym i pierwszym z badań jest badanie nasienia, które mężczyźni powinni wykonać podczas nieudanego starania o dziecko. Spermę uzyskuje się drogą masturbacji lub poprzez stosunek płciowy po trzech dniach abstynencji seksualnej. Próbki nasienia będą poddane analizie ilościowej I jakościowej.

Prawidłowe wartości nasienia – wartości referencyjne według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia)
• Czas upłynnienia: < 60 minut
• Objętość : 2,0 – 6,0 ml
• pH: 7,5 – 8,1
• Liczba plemników: 20 – 250 milionów/ml
• Całkowita liczba plemników: > 40 milionów
• Ruchomość (60 min po ejakulacji) : > 25% klasy A lub > 50% klasy A i B
• Morfologia: > 14 % prawidłowych
• Żywotność: > 75 % żywych
• Leukocyty : < 1,0 miliona /ml

Najważniejsze – profilaktyka!

W profilaktyce niepłodności męskiej ważne jest zwrócenie uwagi na zdrowy tryb życia, odpowiednią dietę, dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości witaminy A+E, , selenu, cynku, L-karnityny. Kolejne zalecenia w profilaktyce to aktywność fizyczna oraz kompleksowe zbadanie, wykonanie jak największej ilości badań, bo być może przyczyna niepłodności jest prosta, ale nie oczywista na pierwszy rzut oka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here