Nowotwór jąder, czyli macaj faceta swego

0
1616

Temat może mało kobiecy, ale jakże dla kobiet ważny – również dla kobiet, gdyż przede wszystkim jednostka chorobowa o której tutaj mowa dotyczy mężczyzn. Ale jak to już powszechnie wiadomo, żaden facet badać się nie lubi, a o wizycie u lekarza już lepiej nie wspominać… A co dopiero mówić o sytuacji, kiedy sprawa dotyczy „męskich spraw”… Hmm no właśnie.

Dlatego cała nadzieja w nas, Drogie Panie – poznajmy wroga, cierpliwie tłumaczmy Panom jak ważna jest profilaktyka i czym grozi jej brak, a tam gdzie się da przejdźmy do czynów. To nie żart, a czysta prawda. Tak samo jak w przypadku guzków piersi to panowie najczęściej i najwcześniej je wykrywają u swoich dam, tak samo odwrotnie – dlatego powtarzam, kobieto macaj faceta swego!

Rak jądra występuje rzadko i stanowi około 1 procent wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn, jednak jego częstość rośnie — w ciągu ostatnich 40 lat zaobserwowano podwojenie liczby zachorowań. Rak jądra atakuje głównie ludzi młodych przed 40. rokiem życia. W Polsce wykrywa się co roku ok. 700 przypadków zachorowań na nowotwór jądra. Największą grupę nowotworów jądra stanowią nasieniaki i nienasieniaki. Nasieniaki dotyczą zwykle mężczyzn między 25. a 45. rokiem życia, a nienasieniaki występują najczęściej w wieku 15–30 lat. Nie do końca wiadomo, co sprzyja rozwojowi raka jądra. Z pewnością ma to związek z dziedziczeniem. Jak się jednak okazuje, wystąpieniu nowotworu sprzyjają również wnętrostwo (niezstąpienie jądra do moszny), wcześniejsze zachorowanie na raka jądra, zespół Klinefeltera.

Rak jądra jest nowotworem o dobrym rokowaniu pod warunkiem odpowiedniego leczenia. Czynnikiem sprzyjającym skutecznej terapii jest wykrycie guza jądra na wczesnym etapie zaawansowania. Najczęstszym objawem raka jądra jest niebolesne powiększenie jądra, któremu niekiedy może towarzyszyć zaczerwienienie skóry moszny.

Pierwszy niepokojący objaw raka jąder stanowi niebolesna masa/guzek, niedająca się oddzielić od jądra. Ta cecha odróżnia guz nowotworowy jądra od zapalenia najądrza. Powiększone jądro jest twarde, wyraźnie cięższe i niebolesne. Nie każdy guzek w jądrze wskazuje od razu na nowotwór. Istnieje wiele chorób wywołujących obrzęk i zapalenie jądra, np. wodniak, czyli nagromadzenie się płynu w mosznie między jądrem a samą moszną. Zaś w każdym przypadku wykrycia guzka czy powiększenia się jądra należy szybko zwrócić się do lekarza, który postawi diagnozę i wybierze terapię.

Doświadczony lekarz może z dużym prawdopodobieństwem rozpoznać nowotwór jąder w czasie badania palpacyjnego (poprzez dotyk). Potwierdzeniem diagnozy jest wynik USG. Wcześnie wykryty rak jądra jest dzisiaj niemal w 100 proc. uleczalny. Dlatego nie należy zwlekać z rozpoczęciem leczenia. Zaawansowana choroba da się leczyć jedynie chirurgicznie. Czasem jako leczenie uzupełniające potrzebna jest jeszcze chemioterapia lub/i radioterapia. Usunięcie jednego jądra nie wpływa istotnie na płodność mężczyzny. Drugie jądro potrafi wyprodukować wystarczającą do zapłodnienia ilość plemników, a po operacji mężczyzna może też prowadzić życie seksualne. Jedynym widocznym efektem zabiegu jest brak jądra. Jeśli mężczyźnie to przeszkadza, może poddać się operacji wszczepienia sztucznego jądra do worka mosznowego. Zabieg nie jest refundowany przez NFZ, a za protezę trzeba zapłacić ok. 1000 zł.

Rak jądra bardzo łatwo daje przerzuty nieprawidłowych komórek przez naczynia krwionośne oraz chłonne do odległych narządów (np. płuc, wątroby, kości), dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Każdy mężczyzna powinien co miesiąc sam badać sobie jądra i przynajmniej raz w roku chodzić na badania kontrolne do urologa. Badać jądra najlepiej pod prysznicem lub biorąc ciepłą kąpiel. Skóra worka mosznowego jest wtedy miękka i rozluźniona, łatwiej więc wyczuć wszelkie nieprawidłowości.

Każde jądro należy badać osobno. Badanie powinno się rozpocząć od przetaczania jądra delikatnie między kciukiem a palcem wskazującym, sprawdzając, czy wyczuwa się pod skórą jakiekolwiek zgrubienia, grudki. Trzeba zwracać uwagę na to, czy od czasu poprzedniego samobadania jądra nie zmieniły swego wyglądu, np. czy któreś się nie powiększyło, czy skóra nie jest napięta albo jej powierzchnia chropowata. Na koniec należy ucisnąć delikatnie palcami jądro – zdrowe będzie w dotyku miękkie i gładkie. Twarde i chropowate wymaga konsultacji lekarskiej. Nie trzeba wpadać w panikę, jeżeli na tylnej ścianie wyczuje się małe, twarde zgrubienie połączone z jądrem – to najądrza oraz nasieniowód.

Na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder został listopad. Również na ten miesiąc przypada akcja Movember (czyli wąsopad) – kampania społeczna zapoczątkowana w Australii. Termin Movember powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów moustache (wąsy) oraz November (listopad). Głównym celem akcji jest zmiana oblicza męskiego zdrowia, natomiast wąsy, które przez twórców zostały ustanowione symbolem kampanii, mają ową zmianę symbolizować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here