O czym szepczą serialowe kobiety, czyli kobiece seriale, które warto znać.

0
493
friendship, people, pajama party, entertainment and junk food concept - happy friends or teenage girls eating pizza and watching movie or tv series at home

Sex w Wielkim Mieście

Tych kobiet prawdopodobnie nikomu nie trzeba przedstawiać – Carrie, Miranda, Samantha i Charlotte to odważne, nowoczesne i wyjątkowe mieszkanki Nowego Yorku. Ich życie toczy się wokół rozmyślań na temat… facetów, związków i jeszcze raz seksu. No dobra, w między czasie przeplatają się tematy mody. Mimo, że pierwszy odcinek został wyemitowany w 1998 roku a słynny Mr. Big ma już 62 lata, zarówno tematy jak i poczucie humoru Carrie i jej przyjaciółek nie tracą na aktualności. Na pewno nie wszystkie, ale założę się, że wiele z nas marzy o Księciu z Bajki, który na nogę założy nam wymarzony pantofelek Manolo Blahnik, doprowadzi do wielokrotnego orgazmu i jeszcze przy okazji będzie wspaniałym ojcem dla wspólnych dzieci…

Słowo na L

Na początku, gdy ktoś powiedział mi ogólny zarys tematyki poruszanej w serialu nie bardzo docierało do mnie, dlaczego wszyscy mi go polecają i co może być ciekawego w dywagacjach prowadzonych przez żyjące w odrealnionym świecie lesbijki. Na szczęście zdecydowałam się sama to sprawdzić i okazało się, że wciągnęło mnie strasznie. Bohaterki to kobiety jak każda z nas – może żyjące w Los Angeles, może trochę podkoloryzowane na potrzeby serialu, ale jednak zmagające się z tymi samymi uczuciami – zakochaniem, zdradą, poszukiwaniem siebie.

 

Słowo na L to, wyświetlany między 2004 a 2009 rokiem, serial opowiadający  o homoseksualnych i heteroseksualnych kobietach mieszkających w Los Angeles. Podczas sześciu sezonów jesteśmy świadkami wzlotów, upadków i innych meandrów życiowych głównych bohaterek: Jenny, która przyjechała do LA robić karierę pisarki, Tiny i Bette – lesbijskiej pary, która po wielu latach związku decyduje się na posiadanie dziecka, lesbijki Shane, która nie stroni od łóżkowych przygód, Dane’y – sportsmenki, która nie ma jeszcze odwagi, żeby w pełni przyznać się do swojej orientacji oraz biseksualnej dziennikarki Alice. Poza wymienionymi dziewczynami są jeszcze była alkoholiczka Kit oraz Marina, również lesbijka, właścicielka kawiarenki, w której spotykają się główne bohaterki. Nawet jeśli codzienność środowisk LGBT nie jest Wam bliska, jestem przekonana że serial (po przebrnięciu przez trzy pierwsze odcinki) wciągnie Was absolutnie i dostrzeżecie, że niezależnie od orientacji seksualnej kobiety tak samo odczuwają, martwią się, cieszą i nienawidzą.

Orange Is The New Black

Tytuł serialu nawiązuje do pomarańczowego koloru jaki noszą świeżo upieczone więźniarki w amerykańskich więzieniach. Pierwszy odcinek został wyemitowany w 2013 roku, a na ten moment na Netflix możemy obejrzeć pełne cztery sezony. Niedowierzanie budzi fakt, że można zbudować ciekawy serial, którego akcja przez 80% czasu będzie miała miejsce w jednym, zamkniętym miejscu. A jednak! W świat amerykańskiego więziennictwa wprowadza nas główna bohaterka, Piper Chapman, która jest typową przedstawicielką białej klasy średniej. Niestety wskutek ciągu złych decyzji ląduje w zakładzie karnym w Litchfield. O czym szepczą osadzone kobiety? Co dla nich jest ważne? „Orange is the new black” to nie tylko opowieść o tym jakie instynkty wychodzą z ludzi, kiedy znajdują się w wiecznym zamknięciu, ale także o lojalności, przyjaźni, rasizmie, narkotykach i miłości… przeważnie lesbijskiej.

Dziewczyny

Serial z roku na rok staje się coraz bardziej sławny z powodu reżyserski i zarazem odtwórczyni jednej z głównych ról, Leny Dunham. Dunham jest feministyczną aktywistką walczącą m.in. o to, by media propagowały prawdziwy, a nie przekształcony przez programy graficzne, obraz kobiecych ciał. Znana jest nie tylko z kontrowersyjnych wypowiedzi, ale i z nie do końca dopasowanych do figury strojów. Nie sposób jednak odmówić jej wyjątkowości. Początkowo myślałam, że serial „Dziewczyny”  jest „odświeżoną wersją” Seksu w wielkim mieście – nic bardziej mylnego! Serial osadzony jest we współczesnym Nowy Jorku, ale tytułowym dziewczynom daleko do Carrie i jej bandy. Tytułowe dziewczyny są młode, zagubione, nie do końca wiedzą czego chcą, znajdują się w przełomowych momentach swojego życia. Mają seksu pod dostatkiem, ale niejednokrotnie cierpią na deficyt prawdziwej miłości.

„Dziewczyny” to serial, który ma tak wielu entuzjastów jak i krytyków dlatego, warto obejrzeć parę odcinków (hmm.. sezonów ;)) i wyrobić sobie na jego temat własne zdanie.

Gotowe na wszystko

Kolejny serial klasyk, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Jednym z moich największych marzeń (które kiedyś spełnię) jest pojechać do Universal Studios i zobaczyć jak wyglądała prawdziwa Wisteria Lane w Fairview. Serial opowiada o przyjaciółkach mieszkających na cukierkowych i z pozoru idealnych przedmieściach wielkiego miasta. Tymczasem, po dłuższej obserwacji, okazuje się, że kobiety (tak jak wszędzie) szepczą o zdradach, alkoholizmie, morderstwach, macierzyństwie, seksie i wielu innych bliskich nam tematach.

The Crown  

Serial jako jedyny wyróżnia się z powyższej listy gdyż:

  1. – jest oparty na wydarzeniach autentycznych,
  2. – nie jest tak bardzo współczesny jak pozostałe seriale z listy.

The Crown, czyli z angielskiego korona, to opowieść o pierwszych latach panowania królowej Elżbiety II. Dopracowany w każdym szczególe serial, który relacjonuje historię imperium brytyjskiego z perspektywy Królowej. Co ciekawe, serial z góry został zaplanowany na sześć serii – pierwsza seria opowiada o czasach powojennych a ostatnia zakończy się w czasach współczesnych. Nie mogę doczekać się kolejnej serii, która przybliży mi życie kobiety, którą każdy kojarzy, a niewielu zna jej historię. Gdyby któraś z Was potrzebowała większej zachęty – dodam, że serial miał premierę 4 listopada 2016, a już ma na koncie dwa Złote Globy!

Ufff… mam w głowie jeszcze tyle seriali, które chciałabym Wam polecić! Chętnie dowiem się jakie są Wasze ulubione seriale, które pokazują, z czym muszą mierzyć się współczesne kobiety.

Miłego oglądania!

Ania z bloga aniaigabi.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here