Odciski na stopie. Skąd się biorą i jak sobie z nimi skutecznie radzić?

0
858

Statystycznie jest to kobiecy problem. Odciski i modzele mogą być w rzadkich wypadkach objawem różnych chorób. Jeśli jednak przyczyną zmian bywa złe obuwie, to w pozbyciu się ich w początkowej fazie okazują się często skuteczne domowe metody leczenia.

Przyczyną pojawienia się na stopie modzeli lub odcisków jest mocny, trwający dłuższy czas nacisk w miejscu, w którym potem wystąpi zmiana. W nienaturalnie ściśniętym fragmencie stopy magazynuje się wtedy zbyt duża ilość ilość krwi i następuje wzrost temperatury. Chcąc pozbyć się w ten sposób uszkodzonych tkanek, organizm produkuje zbyt wiele rozrodczych komórek naskórka. Medycyna określa ten proces pojęciem zjawiska hiperkeratozy, czyli nadmiernego i przyspieszonego namnażania komórek warstwy naskórka. Hiperaktoza wywołuje w tym przypadku pojawienie się modzeli, czyli charakterystycznych zrogowaceń.

Tkanka pod wpływem nacisku może rozrastać się w całej skórze, a nie tylko w obrębie samego naskórka. Powstałe w ten sposób zmiany, czy też deformacje określa się mianem odcisków, też będących efektem zjawiska hiperaktozy. Innymi przykładami hiperkeratoz są też pękające pięty oraz rogowacenie podpaznokciowe.

Jak tylko pojawi się modzel lub odcisk, powinnaś bezwzględnie ograniczyć ucisk w zmienionym chorobowo miejscu stopy. Odciski i modzele mogą czasami się niebezpiecznie rozrosnąć lub stać się bolesne. Wtedy powinnaś skorzystać z diagnozy podologa, która pomoże znaleźć właściwą przyczynę występowania dyskomfortowych zmian. Terapia oparta jest wtedy przede wszystkim na leczeniu podstawowej, chorobowej przyczyny wystąpienia zmian. Panie cierpiące na cukrzycę lub reumatyzm powinny zawsze konsultować się z lekarzem, jeśli pojawią się u nich jakichkolwiek problemy ze stopami.

Modzele i odciski są jednak najczęściej efektem chodzenia w niedopasowanym, niewyprofilowanym do stopy obuwiu, jakim często bywają szpilki. W takich źle przylegających do stopy butach ciężar naszego ciała nie rozkłada się równomiernie, przez co wywołuje miejscowe naciski, będące właściwą przyczyną pojawiających się zmian. Atrakcyjny kształt butów nie wiąże się z ich funkcjonalnością. Tak bywa z czółenkami o zwężonych noskach. W czółenkach nasze palce zniekształcają się, przez co modzele i odciski łatwiej się rozrastają.

Innymi przyczynami niemiłych zniekształceń mogą być też czasami, szczególnie u osób z nadwagą lub otyłych – wady postawy, zdiagnozowane płaskostopie, czy niepoprawny sposób chodzenia.

Usuwanie nieprzyjemnych zmian na stopie przy pomocy zabiegów medycznych należy prowadzić stosunkowo powoli, dość delikatnie i regularnie. Właściwy efekt nastąpi dopiero po kilku, oddalonych w czasie zabiegach. W przeciwnym wypadku może nastąpić odwrotny, nieprzyjemny efekt w postaci przyspieszonego, niekontrolowanego rozrostu komórek w zmienionych chorobowo miejscach.

Pozbycie się modzeli i odcisków to jednak nie wszystko. Należy od tej pory zachować szczególną higienę stóp, a przede wszystkim miejsc wyleczonych. Codzienna, regularna pielęgnacja polega na odpowiednim stosowaniu maści i preparatów kreatolitycznych.

Niewielkie, dopiero co pojawiające się zmiany na stopie można próbować zwalczać domowymi sposobami. Należy do nich wcieranie w modzele i odciski witaminy A oraz lanoliny lub aloesu, namaczanie stóp w płatkach owsianych, czy w roztworze z octu. Skuteczne bywa też stosowanie domiejscowe olejku rycynowego lub arganowego, czy pokrywanie zmian papką z aspiryny. Metodą naszych babek, czy prababek było też zawijanie stóp w okłady z cebuli, co też potrafi przynieść stopom zadowalający efekt! Z kolei w aptekach lub drogeriach znajdziesz plastry na odciski, które są dostępne bez recepty.

Pamiętaj jednak, że nie w każdym przypadku stosowanie domowych metod przyniesie pozytywną poprawę stanu stopy. Powinnaś wtedy udać się po pomoc do specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here