„Odmładzanie” okolic intymnych

1
1282
Hand female holding intim heart

Choć na razie może jeszcze nie zdajesz sobie z tego sprawy, że za kilka ładnych lat czeka cię atrofia waginalna, czyli po prostu zanik struktur pochwy i jej okolic. Duży wpływ na wygląd pochwy mają nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale także liczba porodów, które przebyła kobieta, używki, ciężka praca fizyczna oraz jej aktywność seksualna. Z wiekiem, a zwłaszcza przekwitaniem, pochwa staje się płytsza i węższa, ścianki cieńsze i bardziej wrażliwe, mięśnie zwiotczałe.

Osłabia się krążenie krwi w tych rejonach, wnętrze pochwy staje się bladoróżowe. Zmienia się poziom pH, a z niskim jej nawilżeniem niezwykle łatwo o infekcje bakteryjne i grzybicze, a także o ryzyko urazów, otarć i bólu, zwłaszcza podczas współżycia. Suchość pochwy oraz zwiotczałe mięśnie sprawiają, że seks może nie sprawiać już tyle przyjemności. Zanikowe zapalenie pochwy charakteryzuje się uporczywym świądem, pieczeniem i wodnistymi upławami.

Często są to dość wstydliwe sprawy dla kobiet, dlatego nie są zbyt skłonne prosić ginekologa o pomoc. Cierpią, uznając to za rzecz normalną w  tzw. ich wieku, unikają seksu, przez co często dochodzić może do spięć między nimi a ich partnerami, bądź ratują się czym mogą, stosując różnego rodzaju specyfiki, które nierzadko mogą tylko pogorszyć ten stan. Rada jest jedna. Szukaj sprawdzonej pomocy jak najwcześniej, a najlepiej już teraz rozpocznij profilaktykę, bo wielu zmianom da się zapobiec, a nawet skutecznie je odwracać.

Co robić?

Jednym ze sposobów na przetrwanie jest systematyczne użytkowanie, czyli chodzi o to, że nawet, jeśli współżycie staje się dyskomfortowe z powodu suchości czy podrażnienia, nie należy dawać za wygraną, bo nic tak nie osłabia jak bezczynność. Brak naturalnego nawilżenia da się tymczasowo zastąpić sztucznym, zaś każde podniecenie i każdy wzmożony napływ krwi w tamte rejony jest na swój sposób terapią. Nie wahaj się przed skonsultowaniem z lekarzem czy farmaceutą dostępnych na rynku specyfików przeznaczonych dla dojrzałych kobiet – niektóre z nich zawierają damskie hormony (na receptę) i potrafią faktycznie odmłodzić waginę pobudzając wzrost komórek i poprawiając krążenie. Mają dużo zalet, gdyż droga podania (działanie miejscowe) zapewnia ominięcie krążenia wątrobowego, nie uszkadzają więc wątroby i przewodu pokarmowego, a ponadto nie wywołują ogólnoustrojowych skutków ubocznych, np. choroby zakrzepowej naczyń krwionośnych.

Nie zapominaj o ćwiczeniach mięśni Kegla (zaciskanie pochwy jak przy powstrzymywaniu siusiania), które nie tylko zachowują w ten sposób elastyczność, ciasność, siłę, ale też zapewniają tym samym ochronę przed obniżaniem się struktur dna miednicy, przez co również pomagają uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu. Ćwiczenia te polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu przez 8-10sekund i powtarzaniu takich serii, zaczynając od 5 razy, a w miarę upływu czasu dochodzić do 25. Dojrzałej pochwie na pewno ulgę przyniosą substancje o naukowo udowodnionej skuteczności:

  • liście malin – tonizujące i zwiększające przepływ krwi w tkankach oraz macicy,
  • witamina A –  wspomaga produkcję nowych komórek wyściełających ścianki pochwy,
  • cynk –  spowalnia atrofię i regeneruje komórki,
  • rybi tłuszcz – pomaga w zachowaniu jędrności tkanek,
  • Lactobacillus acidophilus –  podnosi odporność na infekcje i poprawia pH w pochwie,
  • Gingko biloba i arginina – poprawiają krążenie krwi.

Idealnym rozwiązaniem będzie również stosowanie odpowiednich preparatów. Przede wszystkim chodzi tutaj o nawilżanie i odżywianie okolic intymnych. W aptekach dostępne są specjalne środki dla kobiet, które potrafią skutecznie nawilżyć i odmłodzić waginę, pobudzając wzrost komórek i poprawiając krążenie. Jednym z nich są globulki dopochwowe Mucovagin, zawierające w swoim składzie kwas hialuronowy, którego zbawienne właściwości są dobrze znane wszystkim kobietom. Preparat ten wspomaga procesy gojenia i regeneracji błony śluzowej pochwy, a ponadto zmniejsza dyskomfort spowodowany jej suchością. Nie zaburza fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy, więc nie zwiększa ryzyka infekcji intymnych. Można je kupić bez recepty. Wystarczy jedna globulka na noc, aby w niedługim czasie POCZUĆ różnicę.

1 KOMENTARZ

  1. Stosowałam wspomniany Mucovagin, zarówno emulsję jak i kapsułki i mogę w 100% polecić. Po porodzie i nacinaniu długo miałam problemy, ciągle swędziało i nie chciało się zagoić. Stosowanie emulsji przede wszystkim złagodziło ten ból, i mam wrażenie że szybciej mi się zregenerowały miejsca intymne. Ja różnicę poczułam 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here