Pierwotny zespół bolesnej miesiączki

0
702

Niektóre kobiety już od pierwszych miesięcy rozpoczęcia miesiączkowania odczuwają ból, czyli takie subiektywne uczucie, które zachodzi w naszej świadomości i każdy z nas odczuwa go inaczej. Tak samo jest z miesiączką- każda kobieta odczuwa dyskomfort w innej części swego ciała przed krwawieniem menstruacyjnym jak i w jego trakcie. Często dolegliwości okołomiesiączkowe są przyczyną absencji szkolnej czy zawodowej. Jak sobie z nimi radzić?

Co charakteryzuje bolesną miesiączkę? Zazwyczaj jest to ból w dolnej części brzucha, w okolicy nad spojeniem łonowym, czasami ten ból promieniuje w stronę przyśrodkowej bądź górnej części ud, a czasami dotyczy części krzyżowej czy lędźwiowej kręgosłupa. Temu bólowi nie rzadko towarzyszą: ogólne złe samopoczucie, nudności, bóle głowy czy podwyższona temperatura. Jednak kiedy dolegliwości opisywane są jako pobolewanie mające charakter silnych, tępych skurczy i pojawiają się w okresie 6-12 miesięcy od rozpoczęcia miesiączkowania, możemy mieć do czynienia z zespołem bolesnej miesiączki ( w skrócie ZBM).

Powszechny problem ZBM dotyczy od 60-90% kobiet na świecie. Dane są różne, zależne od badanej populacji i rodzaju samego badania.

Jaka jest przyczyna zespołu bolesnej miesiączki?

Jak donoszą badania, pierwotny ZBM nie jest uwarunkowany stanem patologicznym w obrębie miednicy a wiąże się z fizjologicznie przebiegającym cyklem miesiączkowym. Badania podają, że najczęstszą przyczyną pojawienia się takiego zespołu jest podłoże hormonalne. Endometrium podczas krwawienia miesiączkowego produkuje i uwalnia prostaglandyny, które kurczą mięśnie gładkie macicy co w efekcie powoduje niedotlenienie, niedokrwienie oraz ból w przebiegu pierwotnego zespołu bolesnej miesiączki.

Pierwsze symptomy pojawiają się najczęściej od 48-72h przed wystąpieniem krwawienia miesiączkowego a największe nasilenie bólu pacjentki podają w pierwszej i drugiej dobie menstruacji.

Badanie i diagnostyka

W celu zdiagnozowania ZBM należy zgłosić się na wizytę do lekarza ginekologa, który przeprowadzi szeroki wywiad z pacjentką, wykona badanie ginekologiczne, wymaz z pochwy, USG dopochwowe i przez brzuszne oraz cytologię. Tylko przy braku zmian patologicznych we wszystkich tych badaniach lekarz może postawić diagnozę właśnie na ten zespół z uwagi na wykluczenie wszelkich innych jednostek chorobowych.

Leczenie zespołu bolesnej miesiączki

Bazując na podłożu hormonalnym, łagodzenie bólu w przypadku pierwotnego ZBM, koncentruje się na przyjmowaniu przez kobietę niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz zwykle na zlecenie lekarza tabletek antykoncepcyjnych, które w założeniu mają łagodzić dolegliwości. Leki te, oprócz tego, że wywołują szereg skutków ubocznych takich jak nudności, biegunki, zaburzenia słuchu i wzroku, tkliwość piersi i krwawienia między miesiączkowe to u 20-25% kobiet nie przynoszą pożądanych efektów przeciwbólowych.

Na pomoc w walce z pierwotnym zespołem bolesnej miesiączki przychodzi fizjoterapia. Punktem wyjścia będzie znalezienie fizjoterapeuty, który zajmuje się ginekologią bądź też uroginekologią. Na początek wykona kilka testów a następnie zaleci postępowanie przed miesiączką, ale też w trakcie krwawienia. W tym pierwszym przypadku, na pewno zleci ćwiczenia wzmacniające (mięśnie: pośladkowe, brzucha oraz dna miednicy) oraz rozciągające (mięśnie: pośladków, grzbietu, przywodziciele i proste ud, brzucha i biodrowo-lędźwiowe. Oczywiście każde z tych ćwiczeń fizjoterapeuta zaplanuje, pokaże jak wykonać i przećwiczy z kobietą.

Dobrym pomysłem uśmierzającym ból są także okłady na brzuch, masaż oraz elektrostymulacja- tą ostatnią może wykonać wspomniany wyżej- fizjoterapeuta.
Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami kontakt z położną, fizjoterapeutą i lekarzem oraz zastosowanie się do ich zaleceń, mogłoby umożliwić ograniczenie długoletniego i zarazem regularnego zażywania przez kobiety leków uśmierzających ból, ale tak naprawdę nie wpływających korzystnie na jej samopoczucie i zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here