Pokaż cycki!

0
936
healthcare and medicine concept - woman with pink breast cancer awareness ribbon

Jestem jeszcze młoda, 32 lata to nie czas na zmartwienia, mam najwspanialszą córkę na świecie, którą rozpieszczam godzinami mimo, że niejednokrotnie wystrzeliłabym ją lub siebie w kosmos. Pracę też mam super. Męża nie mam, ale nie muszę. Któregoś dnia w trakcie zabawy dostałam małą, 3,5 letnią głową w cycka. Lewego. Zabolało. Po tygodniu, przez przypadek, wymacałam gulkę. Ba, gulkę… śliwę! Nie było trudne bo po karmieniu moje piersi wyglądają  jak dwie skarpety. Przestraszyłam się, poszłam do ginekologa. USG, badanie krwi. Pani Soniu, jest ok, w USG nic nie widać, krew idealna. Proszę się nie martwić.

Ufff, spoko. Ale moja zmiana w piersi nie znikała.

Co to jest?! Poszłam do kolejnego ginekologa, nie dawało mi to spokoju. Pani Soniu, badania są w normie, to zrazik ,taki typowy dla kobiet, które karmiły dzieci. Nic się nie dzieje. Wyciek z piersi? Oj.. Zdarza się po karmieniu. Proszę się nie martwić. Jeśli Pani chce, zrobimy badanie poziomu prolaktyny. Czy chcę? Chcę! Róbmy! Zrobiliśmy. Wyszedł ok.

Martwiłam się nadal. Ale tak naprawdę czym? Skoro to typowe? Skoro powszechne? Skoro badania są ok? Ja hipochondryk, tysiąc teorii w głowie. Odpuszczam.

Odpuściłam na dwa tygodnie, poszłam do kolejnego lekarza. Pani Soniu, tak nas Pani meczy, dam Pani skierowanie na kolejne USG, żeby była już Pani spokojna, dobrze? Ładnie się uśmiechnęłam, wzięłam, poszłam, zrobiłam. Podczas USG piersi, wykonywanego chyba pierwszy raz aż nadto dokładnie, Pani doktor zaniepokoiła się, że mam zmianę i nikt jej dalej nie diagnozuje. W końcu jakiś lekarz zareagował. W końcu! Dostałam skierowanie na biopsję i mammografię.

22.12 – mój świat przestał istnieć.

Bo tak czuje się kobieta, która słyszy „to rak piersi”. Tak czuje się matka. Tak czuje się kobieta, która matkę straciła będąc dzieckiem. Tak czuje się kobieta, która niczego w życiu nie bala się tak, jak raka.

Nie chcę pisać Wam o tym jakie objawy daje rak, bo pewna jestem, że to wiecie. Nie chce tez namawiać Was do samobadania piersi czy badań profilaktycznych, bo to oczywiste i konieczne. Zależy mi na tym abyście NIE ODPUSZCZAŁY pogłębionej analizy badań! Kurcze, ja czułam, że muszę wiedzieć co mi jest. Pierwszy raz intuicja podpowiadała mi, że muszę brnąć w to dalej! Mimo to, że lekarze mówili mi zupełnie co innego. I to nie jeden specjalista, tylko trzech! Dziewczyny! Trzech ginekologów twierdziło, że to nic groźnego! Broń boże nie twierdzę, że byłoby tak w każdym jednym przypadku. Być może ja taki kiepsko trafiam. Natomiast to, co chciałabym, żebyście zrobiły, to zawsze żądajcie skierowania na mammografię! Koniecznie i bezwzględnie! Typ nowotworu, który mam ja, nie daje się wykryć w zwykłym badaniu USG. Tylko mammograf (lub oczywiście biopsja) jest w stanie wykryć zmiany zwapnieniowe, które są oznaką nowotworu.

I nie bójcie się. Nie bójcie się wiedzieć.

Ja wiem, i wiem to najlepiej, jak bardzo człowiek się boi tego co będzie dalej. Są dni kiedy NIE płaczę. Dziś jest taki dzień. Ale jest weekend, jest rano, nie zdążyłam jeszcze o tym pomyśleć. Ale kiedy dociera do mnie, co mnie czeka, że to rak, że nie będę mieć piersi, że mogę mieć przerzuty lub nawrót choroby, a co najważniejsze, że mam do wychowania najwspanialszą córkę na świecie – to trzęsę się z przerażenia.

Ale mając wiedzę mogę działać i mogę żyć, może kiedyś normalnie. Tego bym chciała dla siebie i dla niej. I tego życzę też Wam. Dziś nie szepczę tylko krzyczę, bo zdrowie jest najważniejsze.

Z okazji Światowego dnia Walki z Rakiem 2018, o którym wspominałam Wam na początku, Polska Unia Onkologii wraz z Partnerami, organizuje Dzień Drzwi Otwartych w krajowych ośrodkach onkologicznych ( BIALA SOBOTA, 3.02.2018). Polegać on będzie na udzielaniu konsultacji onkologicznych z uwzględnieniem profilaktyki antynowotworowej, badań diagnostycznych, zwiedzaniu placówek medycznych oraz organizacji wykładów i prelekcji na temat profilaktyki o promocji wiedzy na temat interdyscyplinarnego leczenia onkologicznego ,a także bardzo ważnej psychoonkologii.

Zachęcam Was. Skorzystajcie.

Poniżej znajdziecie pełen harmonogram:

https://www.zwrotnikraka.pl/swiatowy-dzien-walki-z-rakiem-2018-drzwi-otwarte/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here