Późne macierzyństwo – jak do tego podejść?

0
594
Happy pregnant woman with big tummy relax at home. Portrait of pregnant mature woman standing near the window and caresses her belly. Smiling woman expecting child and looking at camera.

Jeśli planujesz dziecko, a przekroczyłaś trzydziestkę, od razu skontaktuj się z dobrym ginekologiem położnikiem.

Pamiętaj, że przeciętnie u pary, która regularnie współżyje i nie stosuje antykoncepcji, do zapłodnienia dochodzi mniej więcej po pół roku starań, a w Twoim przypadku ten czas może się nieco wydłużyć. Nie panikuj. Wykorzystaj go na odpowiednie przygotowanie swojego organizmu do nowej roli. Na pewno nie powinnaś czekać w nieskończoność – lepiej urodzić w wieku 35 lat niż po czterdziestce. Nadmierna cierpliwość może doprowadzić do tego, że w ogóle nie doczekasz się dziecka, bo z wiekiem płodność maleje. Bywają tzw. puste cykle, kiedy nie dochodzi do jajeczkowania i zapłodnienie jest niemożliwe. Zdarza się i tak, że jajeczko nie jest w pełni wartościowe i chociaż dochodzi do zapłodnienia, organizm nie dopuszcza do rozwoju zarodka, w ramach naturalnej selekcji. Wówczas dochodzi do bardzo wczesnego poronienia, o którym nawet nie musisz wiedzieć, bo „miesiączka” spóźnia się tylko parę dni. Zatem, nawet jeśli jesteś zupełnie zdrowa, to możliwe, że na szczęśliwe poczęcie będziesz musiała trochę poczekać. Z pomocą lekarza właściwie wykorzystasz ten czas. Przygotowania zacznij od rzucenia papierosów i innych używek, uregulowania trybu życia, znalezienia czasu na odpoczynek. Pamiętaj, że stres i niepewność utrudniają zajście w ciążę, dlatego pytaj o wszystko co Cię interesuje i niepokoi. Bywa, że ogromne pragnienie dziecka, połączone z lękiem o uciekający czas, uniemożliwia zajście w ciążę zupełnie zdrowej kobiecie.

Ponadto,  nawet jeśli czujesz się znakomicie i pod względem ginekologicznym jesteś bez zarzutu, warto sprawdzić, czy nie pojawiły się u Ciebie problemy zdrowotne z innej dziedziny, które w przyszłości mogą mieć negatywny wpływ na ciążę, np. cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca.

Powinnaś wykonać również wszystkie podstawowe badania z krwi i moczu, zalecane przez lekarza, a także przebadać się w kierunku różyczki, cytomegalii i toksoplazmozy, gdyż te infekcje mogą być groźne dla płodu i warto je wykryć i wyeliminować wcześniej.

Poza naturalnym spadkiem płodności i czynnikami psychologicznymi istnieje wiele innych powodów zaburzeń płodności.

Mogą one pojawić się z wiekiem, dlatego tak ważny jest jak najszybszy nadzór ginekologa. Do takich powodów zaliczyć można:

  • zaburzenia hormonalne,
  • wady anatomiczne dróg rodnych,
  • niedrożność jajowodów,
  • endometrioza,
  • niepłodność immunologiczna.

 

Jeśli nie byłaś pod opieką lekarza przed zajściem w ciążę, teraz czeka Cię diagnostyka, która pozwoli ocenić Twój stan ogólny, może konsultacja u internisty. Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe, ginekolog zapewne wraz ze specjalistą będzie zastanawiał się nad bezpiecznym leczeniem podczas ciąży. Poza tym, jeśli wszystko będzie dobrze, czekają Cię rutynowe badania i kontrolne wizyty – jak w każdej innej ciąży. Pamiętaj jednak, by szczególnie starannie wykonano Ci badanie USG. Najlepiej, by lekarz je wykonujący miał doświadczenie w diagnozowaniu wad płodu i pracował na najnowocześniejszym sprzęcie. Wówczas, na podstawie wielu odpowiednich pomiarów jest w stanie wychwycić sygnały świadczące o występowaniu wad genetycznych. Dokładne badanie serca płodu pozwala wykryć jego wady, które można leczyć w czasie ciąży.

Nie zadręczaj się i nie stwarzaj problemów.

Na pewno wszystko będzie dobrze i będziesz cudowną mamą. Wiedzy nie szukaj w internecie, ale u specjalistów. Jeśli nie otrzymałaś takich zaleceń od lekarza prowadzącego ciążę, to nie leż całymi dniami w łóżku, zarówno Ty jak i dziecko potrzebujecie ruchu i tlenu. Kiedy coś Cię zaboli, brzuch będzie się jakoś dziwnie nienaturalnie prężył, zaczniesz plamić, spuchną Ci kostki, twarz czy dłonie, dokuczy silny ból krzyża – nie panikuj, tylko skontaktuj się z lekarzem. Takie rzeczy w ciąży zdarzają się często i bez przyczyny, ale lepiej się upewnić. Być może podczas ciąży będziesz musiała odwiedzać lekarza częściej niż inne ciężarne. Starsze matki są bowiem bardziej narażone na poronienie (z powodu starszych komórek jajowych), wystąpienie nadciśnienia ciążowego, cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego i przedwczesnego porodu, ale temu można akurat często zapobiec. Późny wiek  matki wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem ciąży bliźniaczej i zbyt dużej masy urodzeniowej dziecka, z czego zarówno jedno jak i drugie nieść może za sobą kolejne problemy ciążowe i porodowe.

Statystycznie, u pań po 35. roku życia możemy mówić o również o innych problemach, np. o tym, że wraz z wiekiem kobiety wzrasta ryzyko wad genetycznych u płodu – po 37. roku życia jest ono już bardzo wysokie.

W praktyce oznacza to wyższy odsetek poronień i zaburzeń w liczbie chromosomów u rodzących się dzieci (np. zespół Downa). Dlatego też zaleca się, aby zanim pacjentka zajdzie w ciążę, to razem z partnerem powinni wykonać badanie kariotypu, które polega na analizie zestawu chromosomów, który posiadają dane osoby i ewentualnych nieprawidłowości, które w nim występują. Owe błędy w DNA mogą zostać przeniesione na dziecko i skutkować daną chorobą. Badanie to przeprowadza się tylko raz.

Mimo wszystko, ciąża po przekroczeniu 35 lat nie jest zawsze związana z komplikacjami.

Wszystko zależy od stanu zdrowia i kondycji przyszłej mamy. U niektórych „starszych” kobiet osłabienie mięśni i mniejsza elastyczność stawów mogą mieć wpływ na wystąpienie trudności podczas porodu, ale u tych, które są wciąż aktywne i w świetnej kondycji fizycznej, nie powinno być z tym żadnego problemu.

Poród powinien odbyć się w specjalistycznej klinice, by w razie potrzeby można było go przyspieszyć lub opóźnić, zaplanować cesarskie cięcie czy przygotować się do interwencji chirurgicznej.

 

Jeśli w ciąży nie rozwinęła się żadna patologia, dzieci rodzą się zdrowe. A co więcej, udowodniono, że dzieci urodzone przez dojrzałe kobiety są zazwyczaj staranniej pielęgnowane, mają stwarzane często lepsze warunki do rozwoju i podobno rzadziej chorują. „Późne dzieci” zwykle rodzą się zdrowe, silne i mądre. Czasami dzieje się inaczej, wówczas należy zwrócić się o pomoc do specjalistów, ale spokojnie – dziecko wymagające długotrwałej intensywnej opieki może urodzić się w każdej rodzinie, niezależnie od wieku rodziców.

Ważne –  wiek matki to tylko jeden z czynników decydujących o stanie zdrowia dziecka. Na ten akurat wpłynąć nie możesz, ale na inne zdecydowanie tak.

Dojrzałe przyszłe mamy zazwyczaj rozsadza energia i radość, bo są w stanie w pełni docenić zalety rodzicielstwa. Niewątpliwą zaletą późnego macierzyństwa jest większa dojrzałość matki, spokój i życiowa stabilizacja. Kobieta wie, czego chce, ma więcej czasu i wyrozumiałości dla dziecka. Może to zabrzmi drastycznie, ale starsza mama ma świadomość, że czas poświęcany maluchowi jest bardzo cenny dla obojga z nich. Gdyż dojrzała matka bardziej boi się, że może nie doczekać ważnych momentów w życiu dziecka takich jak ślub, ukończenie studiów, pojawienie się wnuków. Poza tym jako dojrzała osoba inaczej spędzasz z nim czas – masz fizjologicznie mniej siły fizycznej, energii życiowej, czasem pragniesz odpoczynku, relaksu, zajęcia się sobą. Tymczasem dziecko jest absorbujące, wymaga ciągłej uwagi. Poza tym macierzyństwo często jest wyczerpujące fizycznie – a w starszym wieku bardziej dokucza brak snu i nieustanne zmęczenie.

A co z wiekiem ojca??

W organizmie zdrowego mężczyzny stale powstają nowe, pełnowartościowe plemniki, zdolne do zapłodnienia jajeczka. Tworzą się przez całe życie dorosłego mężczyzny. Plemnik dojrzewa ok. 100 dni. Kobieta zaś rodzi się z określoną liczbą jajeczek i nie ma sposobu, aby zwiększyć ich liczbę. Komórki jajowe powstają w okresie życia wewnątrzmacicznego, więc są starsze niż same kobiety, których wiek liczy się od chwili narodzin. Z wiekiem podlegają one selekcji, dojrzewają i albo powstaje z nich nowe życie, albo giną. Dlatego to na kobiecie ciąży większa odpowiedzialność za decyzję o późnym macierzyństwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here