Przewlekła niewydolność żylna

0
776

Pajączki naczyniowe i żylaki to nie jest tylko problem estetyczny. Widoczne gołym okiem zmiany w obrębie żył na naszych nogach mogą być objawem przewlekłej niewydolności żylnej. Jak możesz rozpoznać problem?

Podobno nawet połowa kobiet w Polsce choruje na przewlekłą niewydolność żylną (PNŻ). Schorzenie objawia się występowaniem zaburzeń w pracy naczyń żylnych organizmu. Przewlekła niewydolność żylna następuje poprzez zachodzące niewłaściwe funkcje zastawek żylnych. Jest to znacznie utrudniony odpływ krwi, a nawet jego kompletne zatrzymanie. Zastój krwi wiąże się zaś z podwyższeniem ciśnienia żylnego.

Za rozwój schorzenia odpowiada kilka czynników. Będzie to refluks żylny, będący niewłaściwym, wstecznym przepływem krwi. Może też powodować chorobę zwężenie żył, na ogół związane z zakrzepicą, czyli niedrożnością żył, jak też uciskiem na żyły.

Kolejnym czynnikiem jest wysokie ciśnienie żylne, jeśli utrzymuje się w organizmie przez dłuższy okres czasu. Odpowiedzialna za ten stan może być zaburzenie pracy żył, cukrzyca lub niezdrowy styl życia.

Wraz z początkiem rozwoju choroby może nam towarzyszyć poczucie ciężkości nóg. Dostrzegamy też poszerzenie żył powierzchownych, odczuwamy kurcze mięśni, charakterystyczny jest skurcz łydek, następuje reakcja organizmu zwana zespołem niespokojnych nóg.

Z czasem objawy nasilają się i odczuwamy narastający ból w okolicy kostek i goleni, pojawiają się obrzęki, nierównomierne przebarwienia skóry oraz następuje owrzodzenia żylne.

Żylaki są typową chorobą cywilizacyjną. Ceną, jaką płacimy za wygodę i odejście od naturalnych zachowań organizmu. Chorobie sprzyjają najróżniejsze czynniki. Jej rozwój ułatwia jednak otyłość oraz nadwaga, jak też brak ruchu, pieszych wędrówek, ale też brak ogólnej aktywności fizycznej.

Jeśli dostrzeżesz u siebie prawdopodobne objawy przewlekłej niewydolności żylnej, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, który może dać skierowanie do specjalisty lub na badania. Rozpoznanie przewlekłej niewydolności żylnej następuje w oparciu o przeprowadzony wywiad medyczny lekarza z pacjentem, poprzez zaobserwowanie objawów przedmiotowych i na podstawie specjalistycznej diagnozy układu żylnego nogi.

Żylaków nie należy lekceważyć w żadnym przypadku. Najlepiej, jeśli pierwsze symptomy niewydolności doprowadzą do wizyty u specjalisty medycznego i do podjęcia właściwej terapii. Leczenie procesu chorobowego już nie cofnie, ale istnieje duże prawdopodobieństwo zatrzymania jego rozwoju lub chociaż wyraźnego spowolnienia.

Leczenie prowadzące do ulepszenia funkcjonowanie żył w organizmie prowadzi się poprzez farmakoterapię, terapię uciskową oraz skleroterapię i leczenie operacyjne żylaków (kriochirurgia).

Warto też dbać o profilaktykę żylaków. Jak dla rozwoju wielu innych schorzeń, potrzebne jest utrzymywanie odpowiedniej wagi i regularna aktywność fizyczna. Nie zakładajmy nogi na nogę! Nie stójmy w jednym miejscu, a jeśli mamy pracę siedzącą, róbmy częste, chociaż minutowe przerwy na rozprostowanie nóg i poprawienie krążenia. Leżąc zaś starajmy się trzymać nogi ponad wysokością naszej głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here