Rak trzonu macicy. Kogo dotyczy ten problem?

Rak trzonu macicy, a dokładniej rak błony śluzowej (endometrium) trzonu macicy jest drugim pod względem częstotliwości występowania nowotworem kobiecych narządów płciowych na świecie. Najczęściej dotyka kobiet w wieku pomiędzy 55, a 59 rokiem życiem czyli w okresie okołomenopauzalnym.

0
1852

 

Przyczyną powstawania raka trzonu macicy zazwyczaj jest nadmierne oddziaływanie na endometrium przez estrogeny, przy braku jednoczesnego równoważącego działania progesteronu. Czynnikami, które zwiększają ryzyko zachorowania są: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, nierództwo, zespół policystycznych jajników, zaburzenia owulacji i późna menopauza. Najważniejszym czynnikiem ryzyk jest otyłość, która może znacznie wpływać na produkcję estrogenów.

Istnieją dwa rodzaje raka endometrium. Pierwszy to typowy rak trzonu macicy, opisany powyżej. Występuje w okresie okołomenopauzalnym i jest związany z nadmierną aktywnością i ilością estrogenów w organizmie kobiety. Rokowania w pierwszym rodzaju raka endometrium są dobre. Drugi typ raka endometrium występuje w późniejszym czasie, u kobiet w wieku 60-70 lat i nie jest związany ze stymulacją hormonalną. Rokuje gorzej.

Głównym objawem raka trzonu macicy jest obfite krwawienie. Jeśli występuje ono po zaprzestaniu miesiączkowania lub w sposób nadmiernie obfity to może świadczyć o raku trzonu macicy. Należy wówczas niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Warto pamiętać, że po menopauzie, każde krwawienie z dróg rodnych jest wskazaniem do wizyty u lekarza.

Innymi możliwymi objawami raka trzonu macicy mogą być obfite wodnisto-krwiste upławy, bóle w podbrzuszu i bóle w okolicy krzyżowej. Dzięki temu, że głównym i najczęstszym objawem są obfite krwawienia występujące po menopauzie, raka endometrium często udaje się rozpoznać na wczesnym etapie co znacznie zwiększa szanse na wyleczenie.

Metodą wykrycia raka trzonu macicy na bardzo wczesnym etapie jest USG przezpochwowe, dlatego regularne kontrole u lekarza ginekologa są wskazane także po menopauzie. W celu potwierdzenia diagnozy można wykonać badanie histopatologiczne komórek endometrium lub histeroskopię.

Jeśli chodzi o leczenie raka macicy to jest kilka metod. Podstawową metodą jest leczenie operacyjne polegające na wycięciu macicy wraz z przydatkami i sklepieniami pochwy. W przypadku bardziej zaawansowanego nowotworu możliwe jest też wycięcie okolicznych węzłów chłonnych.

W przypadku mocno zaawansowanej choroby po leczeniu operacyjnym wdrażana jest chemioterapia, radioterapia lub terapia hormonalna. Radioterapia stosowana jest zawsze jeśli po operacji znaleziono komórki nowotworowe w wyciętych węzłach chłonnych lub przydatkach.

Chemioterapia stosowana jest przede wszystkim w przypadku nawrotów choroby. Leczenie hormonalne polega na podawaniu dużych dawek progestagenów, które oddziałują na komórki nowotworowe. Takie leczenie może łagodzić dolegliwości bólowe i zmniejszać masę nowotworu. Stosowane jest jako leczenie uzupełniające.

W przypadku raka trzonu macicy, podobnie jak w przypadku wielu nowotworów, najważniejsze jest jak najszybsze rozpoznanie. W przypadku leczenia raka o pierwszym stopniu zaawansowania (rak ograniczony tylko do trzonu macicy bez nacieków na szyjkę macicy) odsetek pięcioletnich przeżyć wynosi nawet do 95%. Dlatego niezwykle ważne jest przebywanie pod regularną opieką lekarza ginekologa także po okresie menopauzalnym oraz natychmiastowe zgłaszanie wszelkich niepokojących krwawień z dróg rodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here