Seksowna i atrakcyjna… O co chodzi?

0
1337

Na czym polega zjawisko bycia seksowną? Nie jest ono przecież do końca związane z urodą ani sylwetką. Prawdopodobnie nawet nie z inteligencją. Pewne kobiety po prostu mają „to coś”, co widzą zarówno inne kobiety, jak i mężczyźni. Czym więc jest „to coś” i jaka jest seksowna kobieta?

Jak wskazują badania w pojęciu „seksowności” najważniejsza jest symetria i proporcja. Oznacza to, że bardziej pociągające wydają nam się na przykład osoby o symetrycznej twarzy (co w gruncie rzeczy jest dość rzadko spotykane). Ponadto, bez względu na to czy preferujemy partnerów lub partnerki pulchne czy raczej szczupłe, atrakcyjne będą nam się wydawać osoby o posturze proporcjonalnej (naukowcy wyliczyli konkretną wartość proporcji między talią a biodrami, która wydaje się dla mężczyzn najatrakcyjniejsza).

Kolejnym biologicznym i niekoniecznie zależnym od nas aspektem atrakcyjności w oczach partnera lub partnerki są wydzielane feromony. I choć ich działanie wśród ludzi nie jest do końca zbadane, zdaje się mieć uzasadnienie – zdarza się, że osoby o obiektywnie nieszczególnej urodzie cieszą się ogromnym powodzeniem w podbojach miłosnych.

Istnieją również aspekty atrakcyjności stricte związane z uwarunkowaniami ewolucyjnymi. Do takich należy na przykład zainteresowanie mężczyzn partnerkami o obfitym biuście (co bezpośrednio kojarzy się z wykarmieniem potomstwa), szerokimi biodrami (a więc ułatwionym porodzie) i inne liczne aspekty wyglądu lub urody kojarzące się podświadomie z płodnością – zalicza się do nich szereg cech, często kompletnie nieoczywistych, jak na przykład kondycja skóry.

Seksowne w oczach potencjalnego partnera lub partnerki jest również to jaka jesteś. Jeśli jesteś osobą o wielu zainteresowaniach, oczytaną, ciekawą świata, z pewnością wydasz się drugiej osobie znacznie atrakcyjniejszą i vice versa. Nie szukamy w końcu partnerów, którzy zanudzą nas na śmierć i nie będą mieli nic ciekawego do powiedzenia przez cały wieczór. Oryginalność w sposobie bycia również nie jest bez znaczenia. W końcu partner czy partnerka mają być dla nas zachwycający i fascynujący.

Niezwykle ważna dla osiągnięcia miana seksownej jest pewność siebie. Mowa jest tu oczywiście o wyważonej pewności siebie, a nie o niezachwianym samozachwycie. Większość z nas dobrze czuje się w gronie osób, które znają swoje mocne i słabe strony. Warto nad tym pracować i w sposób naturalny pogodzić się ze sobą, swoim wyglądem, swoimi zaletami, ale też wadami. W końcu każdy z nas ma zarówno jedne, jak i drugie. Pewność siebie pozwoli nam też na łagodne, nieskoncentrowane na konkurencji czy zazdrości podejście do drugiego człowieka. Łagodność i otwarcie, które wynikają z pewności siebie są również cechami atrakcyjnymi.

Zdarza się, że fascynuje nas osoba o cechach kompletnie odmiennych od tych, które dotychczas preferowaliśmy. Być może ze względu na któryś z powyższych aspektów. I choć część z nich wydaje się być uproszczeniem, często faktycznie związana jest z uwarunkowaniami ewolucyjnymi – szukamy partnerów i partnerek, które zapewnią przetrwanie naszych genów, a więc będą w stanie spłodzić i wychować potomstwo. Społeczeństwo ulega jednak nieustannym zmianom i być może uznane dotychczas przez naukowców kryteria doboru partnera przestaną mieć uzasadnienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here