Smog niebezpieczny dla zdrowia kobiety

0
232

W Polsce w najlepsze trwa obecnie sezon grzewczy. Niestety, oznacza to, że do atmosfery wokół nas i nad nami emitowana jest potężna ilość bardzo niebezpiecznych dla naszego zdrowia substancji. Czemu powinnyśmy bać się smogu?

Groźne są wszystkie mikroskopijne pyły, ale szczególnie te rozpoznawane przez specjalistów pod nazwą PM 2,5. Substancje te maja określone, łatwe do wchłonięcia przez nas rozmiary oraz zawierają trujące związki siarki i azotu, metali ciężkich i amoniaku.

Problemy z jakością powietrza obserwuje się zarówno w dużych ośrodkach miejskich, jak i na wsi. Okazuje się, że nasz kraj zajmuje w tej chwili jedną z najwyższych pozycji na liście najbardziej zanieczyszczonych europejskich państw. Według informacji publikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), mające obecnie miejsce zanieczyszczenie powietrza zabija w ciągu jednego roku około 6,5 miliona osób na świecie. Podobnie pesymistyczne dane płyną z Narodowego Funduszu Zdrowia. W raporcie za 2017 rok, NFZ uznał smog za przyczynę rosnącej fali zgonów w Polsce.

Długotrwałe narażanie się na przebywanie w zapylonej przestrzeni grozi zapaleniem błony śluzowej drzewa oskrzelowego, utrudnia prawidłowe funkcjonowanie i ochronę dróg oddechowych, zwiększa ryzyko alergii oraz zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli. Zagrożenie stanu zdrowia smog potęguje zarówno u osób dorosłych, jak też u dzieci.

Smog jest odpowiedzialny za nasilenie się prawdopodobieństwa wystąpienia zawału serca i wylewu krwi do mózgu, ale też miażdżycy obwodowej, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca oraz powikłań zakrzepowo–zatorowych. Jeśli więc należysz do grupy ryzyka związanej z tymi schorzeniami, to minimalizuj przebywanie na powietrzu podczas ogłoszonego alarmu smogowego. Szczególnie niebezpieczny jest jednak smog dla chorych na astmę, POChP oraz osób mających niewydolność układu sercowo-naczyniowego.

Narażenie organizmu na przebywanie w wysokim stężeniu pyłu zmniejsza szansę udanego zabiegu in vitro. Smog ma też negatywny wpływ na ciążę i rozwój płodu. Niestety, zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu.

Smog wpływa negatywnie nie tylko na fizyczne zdrowie, ale też na stan psychiczny, obniżając samopoczucie i zwiększając chwiejność emocjonalną.

Podczas wysokiego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu ograniczmy do minimum przebywanie poza pomieszczeniami. Stosujmy maski antysmogowe klasy P2, czy też klasy P3. Szczególnie niewskazany jest wysiłek fizyczny w zatrutych smogiem przestrzeniach. Podczas aktywności fizycznych oddycha się głębiej, więc pochłania się jeszcze więcej pyłu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here