Spirala antykoncepcyjna refundowana przez NFZ

0
865

Często słyszymy, że antykoncepcja kobiet nie jest w Polsce dofinansowywana ze środków Narodowego Fundusz Zdrowia. Nie jest to jednak prawdą! Rozwiązanie takie, jak spirala antykoncepcyjna może być zdrowotną usługą refundowaną w ramach obowiązkowego ubezpieczenia.

Spirala antykoncepcyjna zwana też wkładką domaciczną cieszy się na całym świecie zainteresowaniem kobiet. Podobno stosuje ją w tej chwili 160 mln kobiet na całej Ziemi. Jej popularność wiąże się z faktem, że uznana została za stosunkowo skuteczną, a ponadto długotrwałą i bezpieczną metodę antykoncepcji. Wkładkę podczas zabiegu umieszcza w macicy kobiety specjalista lekarz. Odpowiedni, przytwierdzony do spirali sznurek ułatwia kontrolowanie, czy to narzędzie antykoncepcji znajduje się w odpowiednim miejscu wnętrza macicy.

Dla niektórych kobiet jest to jedyny sposób zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Co jednak istotne, ilość wykonanych w Polsce zabiegów założenia spirali antykoncepcyjnej bezustannie się zmniejsza. Bywa też tak, że ginekolodzy z różnych przyczyn odmawiają jej założenia w ramach publicznej poradni ginekologicznej. W ramach prywatnej wizyty za przeprowadzenie zabiegu założenia wkładki pobierają opłaty od kilkuset do ponad półtora tysiąca złotych..

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przypomina jednak, że wszystkie zakontraktowane na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne poradnie mają obowiązek wykonać założenie wkładki w ramach świadczeń refundowanych przez NFZ. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny udostępnia zainteresowanym kobietom drogą e-mail bazę placówek ambulatoryjnych, w których zabieg wykonuje się jako refundowany.

Wkładki domaciczne powstają z polietylenu, stali nierdzewnej lub miedzi. Czasami posiadają syntetyczny progesteron, stopniowo uwalniający się do kobiecego organizmu. Działanie spirali antykoncepcyjnej polega głównie na tym, że skutecznie zmniejsza ona ilość plemników i ich umiejętność przetrwania.

Jednak oprócz działania plemnikobójczego metoda ta wpływa także korzystnie na niektóre problemy dróg rodnych stosującej ją kobiety. Będzie to m.in. oddziaływanie na proces zagęszczania się śluzu w szyjce macicy oraz na endometrium, utrudniając zagnieżdżenie się zarodka i ograniczając w określony sposób zachodzenie jajeczkowania. Hormonalna spirala antykoncepcyjna może skutecznie hamować rozrost mięśniaków, wpływa na zmniejszenie obfitych miesiączek, czy też redukować niebezpieczeństwo wystąpienia raka szyjki macicy oraz raka trzonu macicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here