Uwaga! Testosteron w kobiecej krwi

0
1069

Znamienne jest, że hormon kojarzony głównie z męskim organizmem i z typowo męskimi cechami, czyli testosteron nadal nie jest zbyt dobrze zrozumiany w kobiecym organizmie. Mało wiadomo o roli występującej u kobiet całej grupy androgenów, do których ten hormon jest zaliczany.

Testosteron to organiczny związek chemiczny należący do androgenów. Jest najważniejszym, męskim steroidowym hormonem płciowym. Co więc porabia w krwi obwodowej u kobiet? Wiemy, że androgeny wpływają na żeński metabolizm tkanki kostnej, czyli wzmacnia kości i zabezpiecza je przed wystąpieniem osteoporozy. Bez wątpienia ma też wpływ na stan emocjonalny oraz na poziom libido.

Skąd testosteron bierze się w kobiecym organizmie? Obwodowe wytwarzanie z androstendionu zachodzi w wątrobie, kobiecej tkance tłuszczowej oraz w skórze. Ten androgen powstaje również w jajnikach i w korze nadnerczy.

Ilość tego hormonu jest stosunkowo zmienna w kobiecym organizmie. Najwięcej posiadamy go o poranku. Stężenie testosteronu w krwi obwodowej jest poza tym mocno uwarunkowane cyklem miesięcznym, gdzie najmniejsza jego ilość pojawia się we wczesnej fazie folikularnej. Dlatego średnie wytwarzanie tego androgenu na dobę posiada u kobiet dość szeroki rozstrzał, mianowicie od 100 do 400 mikrogramów.

Na poziom stężenia ma również wpływ ciąża, ale wtedy zbyt duża ilość testosteronu nie musi niepokoić, szczególnie jeśli jest to męski płód. Kobiety z nadwagą lub otyłe mogą również posiadać zwiększoną ilość tego hormonu w krwi obwodowej. Stężenie testosteronu zmienia się również wraz z wiekiem kobiety. Mając już za sobą ukończoną czterdziestkę, będziemy go posiadać zapewne dwukrotnie mniej, niż miało to miejsce, gdy miałyśmy lat dwadzieścia.

Testosteron jest u kobiet współodpowiedzialny za poziom libido i za proces działania jajników. Dlatego jego zbyt duże stężenie w krwi obwodowej zaburza prawidłowe występowanie cyklu miesięcznego, a nawet prowadzi do niepłodności oraz do zaburzenia znanego jako zespół policystycznych jajników.

Nadmiar testosteronu jest też odpowiedzialny za to, że kobieta nabiera licznych psychicznych i fizycznych męskich cech. Może pojawić się na ciele typowo męski owłosienie, zarost na twarzy, a jednocześnie bywa odpowiedzialny za łysienie na głowie (łysienie androgenowe). Głos nabiera niskiej, męskiej barwy, pojawiają się problemy z cerą, a szczęka może sprawiać wrażenie kwadratowej. Androgen ten utrudnia też zajście w ciążę. Wzmaga – tak samo, jak i u mężczyzn – niebezpieczne, agresywne zachowania oraz ewidentny spadek nastroju, czy stany depresyjne.

Jeśli wynik badań potwierdzi zbyt wysokie stężenie androgenu, powinnaś zostać zdiagnozowana specjalistycznie. Dopiero znalezienie przyczyn powstałych zaburzeń hormonalnych pozwoli lekarzowi dobrać odpowiednią, skuteczną farmakoterapię.

Testosteron jest jednak również skutecznym lekiem, ale.. na dolegliwości uprzykrzające życie mężczyzn. W terapii kobiet czasami znajduje on zastosowanie w leczeniu objawów wystąpienia nadmiaru estrogenu, znanego jako hiperestrogenizm. Szczególnie znajduje zastosowanie, gdy hiperestrogenizm jest skutkiem wystąpienia nowotworu jajników. Ma wtedy androgen działanie antagonistycznie wobec estrogenów, poza tym minimalizuje nadmierne krwawienie, w tym krwawienie menstruacyjne. Terapia przy użyciu testosteronu czasami przynosi efekty w walce z zaawansowanymi, hormonalnie czynnymi nowotworami, gdzie ten androgen m.in. może powstrzymywać przerzuty nowotworu piersi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here