Uważaj na choroby tarczycy! Kobiecy problem o wielu różnych twarzach

0
1121

Nie wolno lekceważyć problemów z czynnościami tarczycy. Do często się pojawiających u kobiet w różnym wieku należą komplikacje zdrowotne związane z zaburzeniami hormonalnymi. Dlaczego warto regularnie badać stan tego narządu?

Tarczyca jest gruczołem wytwarzającym i wydzielającym do krwi hormony – tyroksynę (T4), trójjodotyroninę (T3) i kalcytoninę. Znajduje się u podstawy szyi, a swoim kształtem przypomina motyla o dwóch, rozłożonych skrzydłach, czyli płatów bocznych z wąziutką cieśnią pośrodku.

Kobiety w różnym wieku zmagają się z najróżniejszymi objawami nieprawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczycy. Będą to więc problemy z płodnością, zaburzenia cyklu miesiączkowego, kłopoty z ciążą, w tym z jej donoszeniem i prawidłowym rozwojem płodu. Poznaj kilka najpopularniejszych schorzeń związanych z tym narządem.

Nieleczona nadczynność tarczycy – znana też jako hipertyreoza – często prowadzi do nadmiernego, niebezpiecznego dla zdrowia jej rozrastania się. Na dodatek, kłopotem są nie tylko zaburzenia połykania oraz oddychania. Nadczynność niebezpiecznie przyśpiesza dojrzewanie dziecka jako kobiety. Może spowodować wystąpienie miesiączki nawet już w dziewiątym roku życia.

Niestety, objawów nadczynności tego gruczołu jest sporo. Niezwykle cierpi układ krążenia, a u chorych można zaobserwować skoki ciśnienia, migotanie przedsionków serca, wyraźne uszkodzenia mięśnia sercowego oraz mięśni szkieletowych, skoków ciśnienia, czy podwyższony poziom cukru we krwi.

Hashimoto jest autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Zaburzenie to dużo częściej dotyka spotyka kobiety. Choroba postępuje jako prowadzone przez organizm degradacja na niszczeniu przez organizm komórek tarczycy, wywołując jej niedoczynność, czyli hipotyreozę. To zaburzenie funkcjonowania tego gruczołu w organizmie w postaci niedostatecznej produkcji hormonów T3 oraz T4.

Jeśli nie leczymy Hashimoto, to niedoczynność tarczycy może prowadzić do takich problemów, jak otyłość, czy nadwaga, wysoki poziom lęku, frustracje, podwyższony poziomu cholesterolu, czy depresja. Niedoczynność opóźnia dojrzewanie dziewcząt i powstrzymuje ich wzrost.

Niestety, to nie koniec chorób tarczycy! Rozróżniamy jeszcze raka tarczycy i zapalenie tarczycy. Innym, występującym schorzeniem są wole obojętne, czyli niezapalne powiększenie tarczycy ze względu na niedobór jodu. Mamy przy tej chorobie jednak do czynienia z zachowaniem odpowiednich czynności tego gruczołu.

Choroby tarczycy bardzo źle odbijają się na wyglądzie kobiety. Jej niedoczynność niszczy paznokcie i włosy, które stają się łamliwe i cienkie, a skóra blada, sucha i cienka. Z kolei nadczynność tarczycy również niszczy skórę, przyspiesza wypadanie włosy i rozmiękcza paznokcie.

Różnorodność objawów, skali problemów związanych z chorobami tarczycy nie ułatwia ich szybkiego rozpoznania. Niezbędne są regularne badania gruczołu, z których te najpopularniejsze, to badania krwi TSH, T3 i T4, przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (aTPO, antyTPO), przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (aTG, anty-TG), przeciwciał przeciwtarczycowych TRAb oraz USG i scyntygrafia tarczycy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here