Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)

0
1032

Często w mediach mówi się o chorobach przenoszonych drogą płciową, ale czy tak naprawdę każdy wie jak się zarazić i z czym takie choroby się wiążą? O jednej z nich, czyli o wirusie brodawczaka ludzkiego, czyli HPV dowiesz się z treści artykułu.

Wirus brodawczaka ludzkiego jest jedną z chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje różnorodne zarówno łagodne jak i cięższe przed-nowotworowe i nowotworowe zmiany na skórze błonach śluzowych w okolicy narządów płciowych. HPV (human papillomavirus, skrót z angielskiego tegoż właśnie wirusa) manifestuje się obecnością kłykcin kończystych, będących jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową.

Wirus ten ma wiele odmian. Łagodniejsze rodzaje mogą tworzyć na skórze zarażonego człowieka kurzajki i brodawki, natomiast te cięższe zmiany mogą doprowadzić nawet do raka szyjki macicy u kobiety.

HPV dzieli się na dwa rodzaje:
Niskoonkogenne, czyli te łagodniejsze. Tutaj należą typy: m.in. typy 6, 11, 13, 30, 32, 34, 40, 42, 43, 44, 53, 54, 55, 57, 61, 62, 64, 66, 68, 69 wirusa HPV.
Wysokoonkogenne, czyli te z dużym prawdopodobieństwem uaktywnienia się raka. Tutaj należą typy: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 67.

Najczęstszą drogą zarażenia są stosunki seksualne, aczkolwiek w wielu przypadkach do zakażenia może dojść nie tylko poprzez współżycie, ale także przez inne kontakty intymne, czyli seks oralny czy pieszczoty partnerów. Należy także wspomnieć, że nawet prezerwatywa nie chroni zupełnie przed ryzykiem zarażenia, choć powszechnie wiadomo, że na pewno zmniejsza niebezpieczeństwo zachorowania.

Symptomy jakie mogą towarzyszyć zarażonemu na wirusa brodawczaka w początkowym okresie mogą się nie pojawiać i dlatego wykrycie zarażenia bez szczegółowych badań jest trudne. Charakterystyczne objawy dla tego wirusa takie jak tzw. kłykciny kończyste, czyli brodawki, które powstają na narządach płciowych u kobiet a także u mężczyzn. Ich rozrostowi sprzyja wilgotne i ciepłe środowisko.

Leczenie wirusa brodawczaka

Po rozpoznaniu problemu, lekarz może zaproponować pacjentowi farmakoterapię lub usuwanie chirurgiczne powstałych kłykcin. Często stosowane jest także fizykoterapia w postaci krioterapii, czyli leczenia zimnem, lub poprzez zastosowanie lasera niskoenergetycznego, czyli takiego o małej mocy do 500mW.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów w postaci, wysypki, grudek itd. w okolicy narządów płciowych niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu a po tym to wenerologa, czyli lekarza, który zajmuje się chorobami przenoszonymi drogą płciową lub przez kontakty seksualne.

Profilaktyka wirusa brodawczaka

W celu uchronienia się od zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) należy unikać przelotnych romansów. Najlepszym sposobem zapobiegania zarażenia jest posiadanie jednego, stałego partnera seksualnego oraz korzystanie z antykoncepcji w postaci prezerwatywy.

Istnieją również szczepienia przeciwko temu wirusowi. Szczepionkę przeciwko HPV podaje się w trzech dawkach. Jedynym minusem jest cena, ponieważ za szczepionkę trzeba zapłacić. Nie jest ona refundowana, ani też obowiązkowa. Szczepieniu może poddać się każdy, natomiast zaleca się je u dziewczynek między 10. a 14 rokiem życia, czyli u takich, które nie zaczęły jeszcze współżyć.

Wirus ten może zaatakować szyjkę macicy, ale też zewnętrzne narządy płciowe pochwę czy srom. Dzieje się to zwykle bezobjawowo. Właśnie dlatego ważne jest regularne wykonywanie badania cytologicznego. Badanie to najlepsza profilaktyka i sposób, aby zapobiec zachorowaniu. Wszystkie objawy na które może uskarżać się pacjent pojawiają się, gdy zmiany są już bardzo rozwinięte, więc nie należy czekać z niepokojącymi objawami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here