Kiedy wydzielina z pochwy powinna zaniepokoić?

Każda z nas zauważa od czasu do czasu ślady po wydzielinie z pochwy na bieliźnie. W większości przypadków jest to zjawisko całkowicie naturalne, czasami jednak stanowi sygnał o zakażeniu lub chorobie, a ponadto powodują u ogromny dyskomfort. Dowiedz się jak powinna wyglądać prawidłowa wydzielina, a kiedy może ona świadczyć o infekcji dróg rodnych a także z czego może wynikać powstawanie upławów.

0
3905

Jak wygląda prawidłowa wydzielina z pochwy?

Wydzielina z pochwy ściśle związana jest z fazą cyklu, w jakiej obecnie jesteś. Jeśli właśnie skończyłaś miesiączkować, z twoich dróg rodnych nie powinien wydzielać się żaden śluz. Dopiero w kolejnej fazie pojawić się powinna kremowobiała (mleczna) ciecz, lecz w niewielkich ilościach. W fazie jajeczkowania wydzielina jest już bezbarwna i zazwyczaj obfita. Następnie do końca cyklu, a więc pojawienia się miesiączki powinna mieć gęstą konsystencję i być nieprzejrzystą.

Podsumowując, jeśli zauważasz u siebie wydzielinę w kolorze białym lub mlecznym, a nawet lekko żółtym, bez nieprzyjemnego zapachu i jest lub może być związana z twoją fazą cyklu – nie ma się czym martwić. Warto również pamiętać o obfitym śluzie wydzielającym się z pochwy w trakcie ciąży (co chroni drogi rodne przed drobnoustrojami), a także w trakcie stosunku lub podniecenia seksualnego.

Kiedy zacząć się martwić?

Oczywiście, jeśli zauważysz odstępstwo od odpisanej powyżej normy i trwa ono co najmniej kilka dni, powinnaś zgłosić się do lekarza. Pamiętaj, że nie należy się martwić jeśli wydzielina ma szansę być związana z fazą cyklu, ciążą lub podnieceniem. Jeśli jednak nie jest to prawdopodobne, skonsultuj się ze specjalistą. Gdy wydzielina zaczyna przybierać formę odbiegającą od normy, nazywamy ją upławem.

Do niepokojących objawów należy przede wszystkim odmienny kolor wydzieliny, np. żółtozielony, szary, różowy, brązowy lub z domieszką krwi. Kolejnym istotnym aspektem jest konsystencja wydzieliny. Jeśli jest grudkowata, lub przypomina ser albo twaróg, albo jest zbyt wodnista lub gęsta – również są to powody do niepokoju. Infekcjom dróg rodnych towarzyszy ponadto intensywny i nieprzyjemny zapach, może on przypominać pleśń, drożdże lub ryby. Zdarza się, że wydzielina jest bezwonna, ale zauważasz na swoich drogach rodnych inne objawy, jak np. świąd, obrzęk, zaczerwienienie – to również mogą być objawy groźnych zakażeń.

Jakie mogą być przyczyny upławów?

Przyczyny upławów mogą być zarówno prozaiczne, jak i bardzo poważne. Do tych prozaicznych można zaliczyć reakcje alergiczne związane kosmetykami do higieny intymnej, perfumowanymi wkładkami lub podpaskami czy drażniącym składnikom proszków, w których pierzemy bieliznę. Zdarza się, że powód jest trochę groźniejszy i wynika z zakażenia podczas korzystania z publicznych toalet czy basenów.

Jak leczyć upławy?

Warto najpierw zastanowić się nad przyczyną. Jeśli możliwe jest, że upławy są wynikiem alergii, wówczas może wystarczyć unikanie kontaktu z alergenem. Jeśli jednak podejrzewasz, że przyczyna może być poważniejsza – niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. To on oceni czy i jakie leki powinnaś przyjmować, a także postawi diagnozę. Nie warto przyjmować lekarstw na własną rękę, gdyż może to pogłębić stan zapalny lub infekcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here