Po co wykonywać regularnie badania diagnostyczne?

0
513

Ze wszystkich stron słyszymy, że powinnyśmy badać się regularnie. Badania piersi, badania tarczycy, badania serca… Czy to nie przesada? Nie, bo dyscyplina naukowa, jaką jest diagnostyka laboratoryjna wspiera coraz skuteczniej nasze zdrowie!

Kiedy słyszymy zwrot badanie laboratoryjne lub analiza medyczna to słowa te często wzbudzają lekki popłoch. Tymczasem są to przeważnie bezbolesne procedury medyczne, czyli badanie stanu naszego zdrowia na podstawie analizy składu i różnych parametrów substancji, takich jak krew, którą w tym celu pobiera się od nas.

Innym, znanym kiedyś zwrotem określającym badania laboratoryjne i spotykanym jeszcze w piśmiennictwie naukowym jest badanie pracowniane. Bo przeprowadza się je przecież w pracowni, czyli medycznym laboratorium. Osobiście uważam, że zwrot badanie pracowniane brzmi dla mnie mniej chłodno niż określenie badanie laboratoryjne

Diagnostyka laboratoryjna ma ułatwić szybsze wykrycie choroby, dlatego jej procedury służą prawidłowemu rozpoznaniu i wykluczeniu schorzeń lub są przeznaczone do monitorowania prowadzonego przez lekarza procesu terapii. Badania laboratoryjne odbywają się za pomocą technik mikroskopowych, immunologicznych, biochemicznych oraz bakteriologicznych.

Niemal co trzy miesiące pojawiają się zmiany w morfologii naszej krwi. Dlatego jej podstawowe badanie, jak też badanie moczu, badanie stężenia cukru i badanie TSH – hormonu tarczycy powinnaś wykonywać regularnie, a kierowana na nie będziesz przez lekarza pierwszego kontaktu, jeśli wyrazisz mu taką chęć. Co prawda, lekarz powinien zlecić nam podstawowe badania laboratoryjne, jeśli nie byłyśmy w ten sposób badane przez długi czas.

W internecie znajdziesz opisy norm dla badań laboratoryjnych, ale interpretacją twoich badań powinien zajmować się lekarz. Zrozumienie pozytywnego lub negatywnego wymiaru wyników badań laboratoryjnych jest związane z cechami indywidualnymi pacjenta, jak historia zdrowia, czy wiek.

Znamy doskonały przykład, który mówi o tym, że precyzyjnie ustalone dla wszystkich przeprowadzanych badań normy wyników nie będą zawsze prawidłowe. Chodzi o wpływ ciąży na parametry badań laboratoryjnych.

Podczas ciąży wyniki analiz mogą zmieniać się w różnych zakresach objętych badaniami. I wcale nie powinno to rodzić jakichkolwiek obaw przyszłej mamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here