Zaburzenia miesiączkowania u młodych dziewcząt

0
799

Nieregularność miesiączek u młodych dziewczyn może być normą, ale czy zawsze? Czy warto czekać czy od razu zgłosić się do lekarza ginekologa? Odpowiedź w poniższym artykule.

Pojawienie się pierwszej miesiączki często wiąże się ze stresem wśród młodych dziewczyn. Menstruacja to cykliczne krwawienia z dróg rodnych, które występują u dojrzałej płciowo kobiety od pojawienia się pierwszej miesiączki, aż po okres menopauzy. Jest to efekt przemian zachodzących w błonie śluzowej macicy pod wpływem hormonów jajnika. Nierzadko zdarza się, że krwawienia te są na początku nieregularne, bądź z biegiem czasu stają się nieregularne. Te pierwsze są fizjologią, natomiast jeśli regularna miesiączka po czasie nie jest cykliczna, warto poszukać przyczyny zmiany. Leczenie związanych z tym zaburzeń jest często zależne od wieku kobiety. Decyzja, czy przepisać – bądź nie – leki hormonalne młodej dziewczynie w okresie dojrzewania to burzliwy, trudny i daleki od ideałów temat.

Tak naprawdę, leczenie nieregularnych miesiączek lekami hormonalnymi u młodych dziewcząt wprowadza się jedynie wtedy, kiedy zagraża to zdrowiu lub poprzez występujące dolegliwości znacznie utrudnia jej życie. Jeśli nie ma takich przesłanek, zaleca się zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną i wyeliminowanie w miarę możliwości sytuacji stresowych. Należy pamiętać, że nieprzemyślane podawanie leków hormonalnych może doprowadzić w efekcie do cykli bezowulacyjnych, a co za tym idzie, w końcowym rezultacie nawet do niepłodności.

Wyróżnia się wiele typów zaburzeń miesiączkowania u młodych dziewczyn. Oto przykłady tych najpopularniej występujących:

Krwawienia młodocianych

Najczęstszą przyczyną są zaburzenia hormonalne oraz zaburzeniem zdolności utrzymania na stałym poziomie procesów fibrynolizy(, czyli rozkładem skrzepów) i krzepnięcia krwi.

Obfite miesiączki

W przypadku obfitych krwawień miesiączkowych podejrzewa się najczęściej podwyższony poziom estrogenów i bardzo małą ilość progesteronu w organizmie kobiety. Leczenie opiera się najczęściej na zastosowaniu leczenia gestagenem (hormon płciowy) w drugiej fazie cyklu przez okres 2-3 miesięcy.

Rzadkie miesiączki

O takiej miesiączce mówi się wówczas gdy występuje co 34060 dni lub rzadziej. Mogą być objawem zaburzeń podwzgórzowo-przysadkowo jajnikowych. Zaczynając od diagnozowania, lekarz zleca ustalenie poziomów hormonów (prolaktyna, androgeny, hormon gonadotropowy, hormon folikulotropowy) poprzez badanie krwi. Leczenie zależne od wyników badań- przyczynowe. W pierwszych latach od rozpoczęcia miesiączkowania nie podejmuje się najczęściej leczenia.

Częste miesiączki

Najczęściej występujące miesiączki w dużej częstotliwości są oznaką cykli bezowulacyjnych, ale też nie zawsze. Leczenie najczęściej wprowadza się dopiero gdy miesiączki stają się częstsze niż co 21 dni i/lub kobieta zgłasza obfite krwawienia.

Brak miesiączkowania

Rozpoznanie przyczyn opiera się na dokładnym wywiadzie. Kolejno w celu diagnostyki lekarz wykonuje badanie ultrasonograficzne. Zleca też podstawowe badania hormonalne z krwi. Na podstawie wyników ustala dalsze leczenie przyczynowe.

Bolesne miesiączkowanie

Dziewczęta odczuwają bóle o charakterze skurczowym w podbrzuszu i w okolicy krzyżowo -lędźwiowej kręgosłupa występujące w okresie okołomiesiączkowym. Towarzyszące objawy: bóle głowy, wzmożone napięcie i bolesność piersi, nudności, wymioty czy nawet omdlenia.

Wizyta u lekarza ginekologa dla młodej dziewczyny jest z całą pewnością stresującym wydarzeniem, dlatego specjalista podczas wizyty u niego powinien to uwzględnić. Rodzice przed wybraniem się do lekarza z córką, powinni też odpowiednio ją przygotować.

Dziewczyna powinna wiedzieć, że tego typu kontrola zdrowia u specjalisty medycznego to nieodłączny element dbania o jej zdrowie, a wkraczanie w jej intymną i jeszcze tajemniczą dla niej sferę życia i głośne mówienie na ten temat, to nie wstyd – a powód do dumy – z powodu przezwyciężenia własnych lęków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here