Zaburzenia orgazmu i bolesność. Dysfunkcje seksualne kobiet.

0
2369

Istnieje szereg skomplikowanych zaburzeń zdrowia seksualnego, jakie mogą wystąpić u kobiet. Zaburzenia orgazmu i bolesność mogą wiązać się z zaburzeniami pożądania. Co powinnaś wiedzieć o dysfunkcjach seksualnych kobiet?

Pierwszym zaburzeniem, które omówię jest anorgazmia. Polega ona na braku orgazmu i może być pierwotna (jeśli kobieta nigdy nie doświadczyła orgazmu) lub wtórna (pojawia się na przykład czasami po urodzeniu dziecka). Może się ściśle wiązać z zaburzeniami pożądania. Ze względu na pewnego rodzaju społeczne tabu wiele kobiet doświadczających braku orgazmu wstydzi się o tym mówić, często w przekonaniu o swojej niedojrzałości. Tymczasem istnieją sposoby terapii tego typu zaburzeń i jeśli anorgazmia wpływa negatywnie na jakość naszego życia wówczas warto udać się do specjalisty. Trzeba pamiętać, że zaburzenie to może być spowodowane problemami w relacji z partnerem lub być skutkiem ubocznym przyjmowanych leków.

Innymi zaburzeniami związanymi z orgazmem są istotne opóźnienie orgazmu, orgazm sporadyczny, mniej nasilony orgazm. Aby stwierdzić któreś z nich problem musi występować przez co najmniej 6 miesięcy i dotyczyć 75–100% stosunków płciowych. Zaburzenia orgazmu mogą być powodowane przez nieadekwatną edukację seksualną kobiety.

Kolejnymi zaburzeniami seksualnymi, które mogą się zdarzyć i koniecznie powinno podejmować się działania mające na celu ich wyleczenie, są wszelkie zaburzenia związane z penetracją i bolesnością podczas niej. Bolesne współżycie nazywane jest dyspareunią i może być spowodowane stanami chorobowymi pochwy lub problemami psychologicznymi na tle nerwicowym. Innym rodzajem bolesności towarzyszącej stosunkowi seksualnemu jest pochwica. Polega ona na silnym odruchowym skurczu mięśni pochwy, który uniemożliwia penetrację. Pochwica ma często przyczynę w psychice kobiety i może być spowodowana negatywnymi doświadczeniami życiowymi, lękiem przed ciążą lub niewłaściwą edukacją seksualną związaną na przykład z przeświadczeniem, że seksualność jest czymś złym. Dolegliwości te mogą występować stale lub pojawiać się okresowo.

Leczenie może polegać na terapii psychologicznej, ale także na podawaniu leków o działaniu rozkurczowym i rozluźniającym oraz na wprowadzaniu do pochwy stopniowo coraz większych przedmiotów (lub na przykład palców). W przypadku bolesności podczas współżycia konieczne jest sprawdzenie czy nie ma jakiś problemów związanych z budową anatomiczną kobiety, które są przyczyną dolegliwości. W rozwiązywania problemów dysfunkcji seksualnych kobiet pomocny może być dobór odpowiedniej pozycji seksualnej lub pomoc fizjoterapeuty.

W przypadku, gdy objawy są nasilone i nie ustępują należy podjąć złożoną terapię. Najlepsze efekty daje połączenie psychoterapii, fizjoterapii, leczenia ginekologicznego i niekiedy terapii dla par. Wychodzenie z zaburzeń takich jak dyspareunia lub pochwica może być czasochłonne i trudne, ale warto podjąć leczenie, w celu uzyskania większej satysfakcji życiowej i stanu pełnego zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here