Zaburzenia pożądania. Dysfunkcje seksualne kobiet

0
3119

Seksuologia jest stosunkowo nową dziedziną wiedzy medycznej, wyodrębnioną dopiero w połowie XX wieku. To powoduje, że czasem trudno nam traktować problemy seksuologiczne jak schorzenia czy sytuacje wymagające pomocy specjalisty. Często pokutuje przekonanie, że o intymnych problemach nie należy rozmawiać nawet z lekarzem.

Takie myślenie należy odrzucić ponieważ z większością problemów związanych z seksualnością można sobie poradzić. Czasami terapia wymaga więcej czasu i wysiłku ale jest możliwa i warto ją podjąć aby mieć satysfakcjonujące życie seksualne, które jest jednym z wyznaczników naszego zdrowia.

Zaburzenia pożądania u kobiet mogą występować w sposób naturalny w niektórych okresach życia takich jak ciąża, połóg czy czas żałoby. Jeśli jednak utrzymują się zbyt długo, występują w czasie, w którym nie ma ku temu racjonalnych powodów lub stanowią problem dla kobiety, warto poszukać pomocy u specjalisty. Jest to najczęstsza dolegliwość jaką kobiety zgłaszają w obszarze zdrowia seksualnego. Szacuje się, że ten problem dotyka co czwartą kobietę i występuje częściej u starszych osób.

Objawy zaburzeń pożądania są dość oczywiste i polegają na zmniejszonej motywacji do podejmowania aktywności seksualnej niezwiązanej z osobą partnera oraz na rzadszych myślach i fantazjach o charakterze seksualnym (jest to specyficzne dla danej kobiety i jej sposobu przeżywania swojej seksualności – dla niektórych brak fantazji seksualnych będzie normą, a dla innych dużym zaburzeniem).

Ważne jest żeby umieć zaobserwować czy zaburzenie pożądania występuje tylko w związku z obecnym partnerem. Jeśli kobieta odczuwa popęd seksualny, ale w relacji ze swoim partnerem zauważa objawy zaburzeń pożądania może to świadczyć o problemach w związku, a nie o typowych zaburzeniach pożądania. Wskazane może być wówczas podjęcie terapii dla par.

Zaburzenia pożądania mogą wynikać z zaburzeń hormonalnych (na przykład nadmiaru prolaktyny, która ogranicza reakcje seksualne) i zaburzeń układu nerwowego (takich jak na przykład nieprawidłowości w wydzielaniu dopaminy) lub z powodów psychicznych takich jak lęk przed odrzuceniem przez partnera.

Ponieważ przyczyny mogą być tak różnorodne podczas wizyty u lekarza specjalisty konieczna jest szeroka diagnostyka obejmująca badania hormonalne, badanie stanu psychicznego, a także analizę relacji z partnerem (dlatego często potrzebna jest wizyta u seksuologa razem z partnerem). Schorzenie to może też być spowodowane menopauzą, być skutkiem ubocznym stosowanych leków lub następstwem chorób przewlekłych.

Leczenie zaburzeń pożądania zależy od ich przyczyny. W przypadku problemów hormonalnych konieczne jest wyrównanie poziomu hormonów. W takim przypadku zaburzenie pożądania może być symptomem poważniejszej choroby i nie należy go lekceważyć.

W przypadku przyczyn psychicznych zalecana jest terapia indywidualna lub terapia pary. Dodatkowo zaleca się zmianę stylu życia: odrzucenie używek, podjęcie aktywności fizycznej, a także nauka relaksacji. Zaburzenie pożądania można pokonać i cieszyć się satysfakcjonującym życiem seksualnym, a jako, że ich pojawienie się może świadczyć o innych schorzeniach (na przykład o zaburzeniach hormonalnych) to warto jeśli zaobserwujemy ich objawy, bez skrępowania udać się do specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here