Jak zadbać o wargi sromowe?

0
3275

Wargi sromowe to zewnętrzny obszar żeńskich narządów płciowych. Skóra w tych okolicach jest niezwykle delikatna i takiej też pielęgnacji wymaga. Dowiedz się jak prawidłowo dbać o okolice intymne i co zrobić, gdy ich wygląd jest dla ciebie kłopotliwy.

Temat dotyczący pielęgnacji warg sromowych należy zacząć od stwierdzenia, iż okolice intymne, w tym wargi sromowe i pochwa nie wymagają dodatkowej, czy szczególnej pielęgnacji. Ze względu na wrażliwość tych obszarów, najbezpieczniej jest pozostawić je samym sobie. Co to oznacza? Przede wszystkim fakt, iż najzdrowsze dla okolic intymnych jest mycie ich wyłącznie ciepłą wodą, z wyłączeniem wszelkiego rodzaju mydeł, żeli, czy preparatów (nawet tych specjalnie przeznaczonych do higieny intymnej). Powodują one bowiem zmiany w naturalnym pH narządów płciowych, co obniża odporność tych części ciała.

Jeśli odczuwasz dyskomfort w okolicach pochwy i warg sromowych powinnaś niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, a także zastanowić się czy nie wynika to z podrażnienia lub reakcji alergicznej. Te zaś wynikać mogą z kilku przyczyn. Mogą to być na przykład niewłaściwe kosmetyki, zarówno do mycia okolic intymnych, jak i dezodoranty do higieny intymnej. Ale także lubrykanty lub płyny plemnikobójcze, które pokrywają większość prezerwatyw. Kolejną przyczynę podrażnień okolic intymnych zdaje się stanowić nieodpowiedni proszek do prania, który przy kontakcie z delikatną skórą warg sromowych, może je podrażniać. Warto wziąć również pod uwagę rodzaj noszonej przez ciebie bielizny. Materiały syntetyczne, ale też koronki mogą powodować nie tylko reakcje alergiczne, ale też odparzenia i inne podrażnienia. Warto więc wybierać na co dzień bieliznę wykonaną w 100% z bawełny, a koronkowe majtki lub inną seksowną bieliznę zarezerwować na zdarzające się od czasu do czasu „okazje”.

Bardzo inwazyjne, choć zdaje się niezbędne, bywa dla warg sromowych golenie. Szczególnie za pomocą specjalnej pianki i zwykłej maszynki – delikatna skóra okolic intymnych z łatwością może ulec nie tylko podrażnieniu, ale nawet zranieniu. Niewłaściwe dla naszych warg sromowych mogą być także pianki do golenia, które łatwo uczulają. Ponadto uważać należy również na depilację woskiem – wykonana w sposób nieprofesjonalny może spowodować alergię i niebezpieczne oparzenia. Jeśli zaś chodzi o depilację laserową okolic intymnych, to jest to zabieg bolesny, aczkolwiek skuteczny i niepowodujący podrażnień.

Wiele kobiet boryka się z problemem, jaki stanowi odmienny kolor skóry w okolicach narządów płciowych. Zdarza się, że wargi sromowe przybierają różowy, fioletowy a nawet brązowy kolor. Zazwyczaj nie jest powód do obaw, gdyż większość z nas po prostu ma taki odcień skóry w tym miejscu. Jeśli to dla ciebie duży kłopot, możesz porozmawiać ze swoim ginekologiem o przyczynach i opcjach zmiany koloru warg sromowych. Na rynku dostępne są również specjalne wybielacze do okolic intymnych, aczkolwiek specjaliści zalecają uważne stosowanie tego typu środków lub całkowite unikanie ich. Medycyna estetyczna również przychodzi nam w tej kwestii z pomocą, jednak wszelkie tego typu ingerencje należy skonsultować z zaufanym lekarzem.
Pamiętaj również, że jeśli twoje wargi sromowe nagle zmienią kolor, np. na czerwony, może to być sygnał alergii lub infekcji.

Kształt i wielkość narządów płciowych również bywa różna i nie należy przesadnie się tym przejmować. Zazwyczaj różnice są w granicach normy i nie utrudniają nam codziennego funkcjonowania a także nie świadczą o chorobach. Jeśli jednak kształt lub wielkość warg sromowych stanowi dla ciebie duży problem, warto rozważyć operację plastyczną zewnętrznych narządów płciowych. Jest to zabieg coraz popularniejszy, wykonywany w większości gabinetów medycyny estetycznej.

Wargi sromowe to wrażliwe i ważne miejsce. Należy dbać o ich zdrowie i kondycję, gdyż może to wpływać na nasze samopoczucie. Jeśli wygląd twoich warg sromowych, stanowi kłopot i sprawia, że unikasz zbliżenia ze swoim partnerem lub po prostu źle się czujesz albo odczuwasz jakikolwiek inny dyskomfort związany z tą częścią ciała – skonsultuj się z zaufanym ginekologiem i poproś o poradę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here