Budowa ciała kobiecego sprawia, że jesteśmy znacznie częściej narażone na nieprzyjemne infekcje dróg moczowych niż mężczyźni. Poznaj więc 10 podstawowych zasad, które mogą okazać się skutecznym przeciwdziałaniem zakażeniom.
Zakażenie układu moczowego wywołuje pojawienie się drobnoustrojów w obrębie dróg moczowych. W normalnej sytuacji nasze drogi moczowe nad zwieraczem pęcherza moczowego są jałowe. Kiedy jednak dochodzi jednak do rozwoju bakterii w drogach moczowych, to następuje zakażenie. Bywa też tak, ze infekcja nie daje żadnych objawów, a dowiadujemy się o niej wykonując kontrolne badanie moczu.
Oto wypróbowane sposoby, które mogą nam ułatwić uniknięcia infekcji dróg moczowych:
1. Nie powinno się wstrzymywać oddawania moczu
Najlepiej wyjdź do toalety, kiedy tylko poczujesz parcie na swój pęcherz. Prawda jest taka, że im dłużej powstrzymujesz mocz przed wydaleniem go z organizmu, tym większa ilość bakterii zatrzymuje się w pęcherzu.
2. Nawadniaj organizm
Spożywanie w ciągu doby dwóch litrów wody bardzo skutecznie oczyszcza cały układ moczowy. Woda jest niezastąpiona, ale możesz też wypijać niesłodzoną herbatką ziołową.
3. Pożegnaj się z zapachowymi kosmetykami do higieny intymnej
Substancje zapachowe działają drażniąco na skórę. Dlatego zamiast pachnącego żelu do higieny intymnej wybierz hipoalergiczne mydełko dla dzieci.
4. Prysznic lepszy od wanny
Podczas kąpieli w wannie, chorobotwórcze bakterie posiadają ułatwiony dostęp do intymnych obszarów naszego ciała. Dlatego krótki, intensywny prysznic jest zdecydowanie bardziej higieniczny.
5. Właściwy kierunek wycierania
Wycieraj miejsca intymne delikatnymi ruchami do przodu. Podcierając się w kierunku od przodu do tyłu, unikniesz przenoszenia bakterii w stronę cewki moczowej. Taki sam kierunek powinnaś stosować podczas mycia okolic intymnych.
6. Zadbaj o dobry papier toaletowy
Wybór produktu jest ogromny. Papier toaletowy pozyskany z makulatury jest ekologiczny i tani, jednak dobrze jest zainwestować w lepszy jakościowo i zdecydowanie bardziej higieniczny papier toaletowy z celulozy.
7. Uważaj na antybiotyki
Antybiotyki to niezwykle agresywne farmaceutyki, które w trakcie terapii nie odróżniają pożytecznych bakterii od złych drobnoustrojów. Zmagając się przy ich użyciu z infekcją, pozbawią cię naturalnej ochrony, jaką jest mikroflora bakteryjna. Dlatego antybiotyki stosuj ostateczności!
8. Zrezygnuj ze stringów
Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej bielizny. Stringi swoją strukturą ułatwiają bakteriom fekalnym dotarcie do cewki moczowej. Dobrze byłoby je zastąpić bawełniana, kryjącą miejsca intymne bielizną.
9. Ubieraj się ciepło
W chłodne dni zabezpieczenie układu moczowego jest szczególnie ważne dla zdrowia. Wychłodzenie organizmu bardzo ułatwia działanie chorobotwórczym bakteriom. Unikaj więc krótkich kurtek, a zamiast podkoszulki wybierz ciepłe body.
10. Spożywaj żurawinę i pietruszkę
Tak się składa, że żurawina oraz pietruszka to upragnieni sprzymierzeńcy w walce z rozwojem bakterii w drogach moczowych. Najlepiej spożywać je w stanie naturalnym, ale suplementy diety też są w stanie działać ochronnie. Wyciąg z pietruszki ma działanie moczopędne, poprzez co wspiera usuwanie drobnoustrojów z organizmu.